Iron Man: Extremis přehled

Iron Man: Extremis
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47513/bmid_iron-man-extremis-iR3-47513.jpg 4 134 134

Vždycky existuje druhá cesta. Tony Stark vylepšil své tělo pomocí kovu... a teď stojí proti člověku, který si vylepšil přímo tělo. Čeká nás boj kovu proti masu. A v tomhle případě má maso silně navrch. Když chce Marvel znovu rozjet nějakou řadu, obvykle jí dává nějakým výrazným tvůrcům typu Kevina Smithe, Granta Morrisona, Briana M. Bendise, Gartha Ennise nebo Warrena Ellise. A ten poslední, tvůrce komiksů jako Fell či Transmetropolitan, se pustil do restartu Muže v oceli. Vrátil se k jeho minulosti, mrknul na jeho podstatu a nastavil trať vedoucí do jeho budoucnosti. V komiksu Extremis se mixují klasické ellisovské úvahy (většinou o drogách, politice a zbraních) s opravdu extrémními bitkami (v precizní malbě Adi Granova).... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Iron Man: Extremis. Přihlašte se a napište ho.

ArkAngel
11.07.2022 3 z 5

Extremis jako lehký restart Iron Mana funguje, ale krapet tím narušuje již zavedenou časovou linku, zejména pak v tom, že lidi neví, že Tony je Iron Man. Zápletka je jinak jednoduchá, byla vyvinuta nová látka, která má dělat nové supervojáky a ta se dostane do nesprávných rukou. A Tony se na tutéž látku podívá z jiného úhlu pohledu, aby padoucha zastavil. Obecně je komiks takový průměrný s neobvyklou kresbou, která nemusí sednout každému. Pracuje se tu s minimem známých postav, ale je pak na škodu, že ty nové pak ve světě Marvelu již roli víceméně moc velkou nemají.

Ivan Kučera
30.11.2020 4 z 5

„Využití pro armádu lze nalézt v čemkoliv. Neexistuje předmět, který by neměl destrukční potenciál.“ Extremis je pre univerzum Muža v oceli (nie Muža z ocele!) veľmi dôležitý komiks, ba až zásadný. Šlo totiž o svieži reštart, ktorý úspešne predstavil mecenáša Avengerov (a abstinujúceho alkoholika) v novom svetle a novej generácii s tým, že sa k téme pochopiteľne s chuťou vrátila aj stará generácia, ktorá možno už bola tak trochu zo Zlatého Avengera unavená a tak bola vďačná za nový začiatok. Stalo sa tak pod patronátom britského technokratického scenáristu Warrena Ellisa (Secret Avengers, Ultimate Spider-Man a spol., Wolverine: Ještě žiju). Ellis vymenil Vietnam za Afganistan, čo môže pôsobiť ako kozmetická úprava, ale podľa mňa je to oveľa komplikovanejšia (politicky) situácia, čo sa k technologickému iluzionistovi a magnátovi v zbrojárskom priemysle hodí viac, ako „jednoduchý“ Vietnam (viď. rozhovor s novinárom, ktorý je alebo nie je alibistický?). Ellisov šikovný a pritom (v dobrom) jednoduchý a komorný (ale drsný) scenár sa následne spojil s unikátnou, digitálne vyzerajúcou maľbou rodáka z Bosny a zároveň chránenca báječného marveláckeho riaditeľa Joea Quesedu, Adi Granova. Adiho kresba samozrejme nemusí sedieť každému, ale mne sadla a to tak, že dosť. Sadla aj Jonovi Favreauovi, ktorý Adiho oslovil ako vizuálneho poradcu a malo to taký veľký pozitívny ohlas, až sa kreslič Extremisu následne podieľal na mnohých ďalších úspešných filmových marvelovkách. Komiksová predloha Extremis sa podpísala na celej filmovej trilógii o Iron Manovi, čo je vidno najmä na jednotke (zrod Iron Mana, šrapnel a operácia v poľných podmienkach, prítomnosť vedca Yinsena, ktorý Tonymu pomôže v zajatí) a trojke (točiacej sa práve okolo vírusu Extremis, ale filmový záporák Aldrich Killian stvárnený Guyom Pearceom v komikse umiera hneď na začiatku). Tony Stark je vynikajúca, psychologicky parádne prepracovaná postava, no musí sa s ňou vedieť pracovať. Je to človek, ktorý bol zmrdom zarábajúcim stovky miliárd dolárov na zabíjaní, ale po nehode prehodnotil svoj dovtedajší život a pokúsil sa začať veci robiť inak, lepšie, hoci je mu jasné, že krv zo svojich rúk už nikdy nezmyje. Nie je to klasický dokonalý hrdina á la Captain America. Škoda, že vydavateľ nenašiel odvahu dať na obálku „beta“ verziu Iron Mana, vyzerá úžasne. Inak, Extremis u nás prvý raz vyšiel už v Crew v samostatnom zošite v r. 2010.

wullcann38
21.11.2020 3 z 5

pohodový komiks

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Iron Man: Extremis v seznamech

v dalších seznamech2x