Léč pána z Rožmberka přehled

Léč pána z Rožmberka
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123233/bmid_lec-pana-z-rozmberka-IzI-123233.jpg 4 184 184

Děj této historické prózy se odehrává v roce 1310, kdy po zavraždění Václava III. v Olomouci roku 1306 byl na český trůn dosazen Jindřich Korutanský. Ale česká šlechta je nespokojena a hledá manžela pro poslední svobodnou Přemyslovnu - osmnáctiletou Elišku. Tím se r.1310 stává Jan Lucemburský. Mezi českou šlechtou mají hlavní slovo dva rody - Rožmberkové, mocný jihočeský rod Vítkovců, podle erbovního znamení páni z Růže a rod Ronovců, znaku ostrve, v jejichž čele stál pan Jindřich z Lipé. Petrovi z Rožmberka je v té době 22 let a pan z Lipé mu nabízí svou dceru Annu, které je 11 let. Sňatek však může být uzavřen až za pět let...... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Léč pána z Rožmberka. Přihlašte se a napište ho.

Parwana
31.12.2023 4 z 5

Honosně napsaný román ze středověku, použita krásná čeština, moc hezké obraty, i když jsem se občas ztrácela a nevěděla, kdo je kdo a o co tam vlastně jde. Mělo to mnohem vyšší uměleckou úroveň než díla od Hany Whitton nebo Melity Denkové.

IvaKo
18.09.2023 3 z 5

Po delší době jsem zase sáhla po knize mé oblíbené autorky, protože se mi hodila do letošní výzvy. Příběh je čtivý, i když jsem zpočátku trochu tápala v postavách (není Petr jako Petr). V rámci pohnutého historického období se odehrává překvapivě silná romantická linka. Zajímavé čtení, ale tentokrát mě příběh tolik nevtáhnul.

mataaskorice
02.09.2023 3 z 5

S Petrem z Rožmberka se nesetkávám v první knize. Základní rysy zůstávají, jinak má člověk pocit, že vždy čte o úplně jiné postavě českých dějin. Vaňková děj značně romantizuje, v podstatě by mi to ani nevadilo, ale s ohledem na reálie historické a na stylistiku textu, která vyznívá v zásadě historizujícím dojmem, do chvíle než je styl narušen nesmyslnými zdrobnělinami nebo domáckými tvary jmen, pak mi to celé jako celek nepřináší takové potěšení z četby. Vaňkovou určitě ale nevzdávám a neodsuzuji. Ráda v budoucnu sáhnu po jiné její knize. Mezi oblíbené autory historických románů bych ji ale nezařadila.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Léč pána z Rožmberka v seznamech

v dalších seznamech1x