Andrew Krivak
americká
Nové komentáře u knih Andrew Krivak
Dlouhý návrat
„Zajímavý a moc pěkně napsaný životní příběh. Škoda jen že kniha končí cestou do Ameriky,zajímal by mne i dalši jeho osud.“
— Katka2382
Dlouhý návrat
„Strohým a úsporným jazykem podaný životní příběh Jozefa Vinicha, amerického Slováka mě velice zaujal. Je popisován tak nějak nezúčastněně a o to více působí drsně a syrově. Útlou knihu je třeba číst soustředěně, protože za napsanými slovy jsou myšlenky, které nutí k zamyšlení. Je to moje první setkání s knihou o odstřelovačích v 1. světové válce, když nepočítám epizodu v knize Františka Niedla Poslední batalion. Výběr snajprů, škola i bojové nasazení bylo podáno výborným způsobem. Autorovi jsem ale nevěřil týdny stoupání do hor do předsunuté pevnosti a nevěřil jsem pozice na pahorku Montello o Velikonocích 1918 - o tento kopec za řekou Piavou se bojovalo až při červnové ofenzívě. To jsou ale drobnosti, které mohu přičíst jeho literární licenci.
Příběh má výborný doslov Marka Fapša z kterého vybírám:
"... hranice mezi hrdinstvím a zradou nebyla v zobrazené době zcela jasná. Jinak řečeno, teprve výsledek války určí, kdo je kým."
"Každá strana, vítězové i poražení, hledala ve válečném konfliktu smysl. Ať už jde o příběh porážky dobré věci, nebo o vítězství spravedlnosti. Takové utrpení, jaké svět neviděl, přece smysl mít musí. Má, avšak získává ho až zpětně."
"Některé státy pocítily hořkost porážky, jiné slavily vítězství. Někteří vojáci byli oslavováni jako hrdinové, jiní nikoli, další měli být postupně upozaďováni. Začaly se psát dějiny Velké války, začal boj o její smysl. Aby mohl být vytvořen "správný" obraz (na jakékoli straně), nestačilo jen vhodné věci připomínat, muselo se především zapomínat."
Knížce dávám všechny hvězdy a upřímně ji doporučuji k přečtení.“... celý text
— Boby17
Dlouhý návrat
„Velice vydařená prvotina potomka slovenských emigrantů.Příběh Jozefa Vinicha
zachycuje zejména prvních dvacet let minulého století-dětství,kdy bačoval se svým
otcem,Velkou válku prožitou na italské frontě a poté téměř mccarthyovský návrat
na Slovensko-je strhující četbou.Velmi zajímavý je především pohled na První
světovou válku,relativizující jakékoliv rozdělení na"dobré a špatné",vzdálený
jednostranným historickým interpretacím“... celý text
— stagno
Dlouhý návrat
„Silné, neobvyklé a ve své věcnosti až surové čtení, které ocení spíš mužští čtenáři - i když na své si přijdou i čtenářky se zálibou v Remarquovi či Hemingwayovi. Válečný a existenciální cestopis Jozefa Vinicha, přesídlence do Uher narozeného v Coloradu, který strávil dětství s otcem a nevlastním bratrem Marianem Pesem v uherských Pastvinách. Po odstřelovačském výcviku v Klagenfurtu prošel mezi lety 1916-1918 málo známou sočskou frontou, od slovinské Gorice přes italské Tridento až po osudovou Piavu. Cestou byl účastníkem bitev, bojů v zákopech a coby ostrostřelec nikdy nekončícího čekání na nepřátelskou kořist, mezi všudypřítomnou Smrtí, špínou a beznadějí ztratil bratra a prsty na ruce. Po skončení prohrané Velké války se dostal coby válečný zajatec do vězení na Sardinii, po propuštění v roce 1919 prošel přes Uhry a Maďarsko, cestou dočasně zachránil před smrtí těhotnou Cigánku a později jejího syna, aby překročil hranice nového Československa a vrátil se do Pastvin - kde jeho pouť ani zdaleka neskončila... Variace na road and war movie beze smyslu, která uvádí na pravou míru představu o hlubokém smyslu válek a podobě hrdinství.“... celý text
— petrarka72
Dlouhý návrat
„Po knize jsem sáhla víceméně náhodou, ale zcela mě pohltila. Ač je velice slabá, děj je nesmírně bohatý.“
— candy
Andrew Krivak - knihy
2013 | Dlouhý návrat |
Žánry autora
Štítky z knih
první světová válka (1914–1918) americká literatura společenské romány odstřelovači, snajpři válečné romány čeští vojáci v 1. světové válce rakousko-uherská armáda
Krivak je 0x v oblíbených.
Osobní web autora