Populární knihy
/ všech 14 knihNové komentáře u knih Martin Rychlík
Science Communication: Úvod do komunikace vědy
„Titul knihy je doslovný - je to ÚVOD do komunikace vědy. Průřezový přehled různých aspektů, které byste měli vědět, pokud se tímto tématem chcete zabývat. Kniha shrnuje úplně základní poučky a praktické tipy s ohledem na akademický/výzkumný svět a jeho specifika. Nerozebírá jednotlivá témata do hloubky a není učebnicí.
Co vyzdvihnout? Určitě tematické rozhovory s českými i zahraničními osobnostmi rozložené napříč knihou. Jde o opravdu pestrý výběr zajímavých lidí spojených s popularizací/komunikací vědy. Po grafické stránce je kniha velmi profesionálně a moderně zpracovaná. Ale je až extrémně obrazová - leckde by namísto „hezkých ilustračních fotek" byl lepší vizuál s informační hodnotou (například mi hodně chyběly příklady dobrých vizuálních identit a naopak jejich nevhodné roztříštěnosti v rámci institucí - ožahavé, ale opravdu potřebné ukázat na příkladu). Některé informace se v textu poměrně opakují, ne u všech mi to přišlo potřebné. Celkově jsem čekala trochu větší informační hustotu.
Kniha odpovídá svým autorům - je populárně naučná. Většina textu je vhodná i pro laiky! (Má to své ale. Občas se text snaží vše vysvětlit tedy zkratky rozvést, lidi a citace stručně představit atd., jindy zase narazíte na nějaký pojem/název, u které se naopak zdánlivě očekává, že čtenář je vědec/akademik a ví, o co jde. To je pak v celkovém dojmu trochu zvláštní.)
Podle mě by se hodilo vytvořit druhý díl. Pokračování, které by se detailně věnovalo kazuistikám. Ukázat na reálných příkladech dobrou a špatnou praxi komunikace ve vědě, hlouběji rozebrat způsoby cílení komunikace na různé zájmové skupiny/typy obyvatel, rozebrat úspěšné a neúspěšné PR kampaně, příklady krizové komunikace na proběhlých kauzách, ale třeba i podat více statistik a čísel, ze kterých by se mělo při přípravě komunikačních strategií vycházet... Samozřejmě vše bylo v knize zmíněno, ale velmi stručně. Rozvést to až do monstrózních rozměrů jde, ale to též není žádoucí (vznikla by objemná nudná učebnice). Ale vystavěno na zajímavých kazuistikách by to mohlo mít rozumnou délku a být dosti informačně husté i zajímavé.
Komu bych doporučila? Zvědavým laikům, kteří by se rádi dozvěděli něco o zajímavých osobnostech a projektech propagujících vědu a výzkum. A pak vědcům, kteří by rádi začali nějak komunikovat s veřejností, ale opravdu neví, z kterého konce to vzít. Pokud tohle téma už řešíte, kniha vám nejspíš nedá úplně moc nového a budete nuceni hledat bližší informace jinde. Na druhou stranu, kniha vás v tomto ohledu trochu nasměruje, kam se vydat. Což je pozitivní věc na závěr – málokterá kniha má vzadu reklamy, které jsou užitečné a tahle to podle mě je :)“... celý text
— maky.orel
Tělo 2.0: Hranice těla a podoby bolesti
„hodně nesourodé příspěvky ve sborníku (na Palackého v Olomouci asi nutný grantový výstup), jehož sjednocujícím tématem je tělesná bolest: příspěvek Dvořákové o anorexii je zkrácená diplomka, Rychlíkův o skalpování upravená kapitola z rozepsané monografie, Soukupův o kyborzích a Soukupové o body hackingu jsou hodně obecné souhrny známých informací, které už hrozně zastaraly, Dudziakové o extrémních modifikacích v ČR je asi nejpřínosnější z celého sborníku (viz více na hell.cz)“... celý text
— los
Science Communication: Úvod do komunikace vědy
„dobré tipy pro jednotlivce i instituce, jak efektivně a efektně popularizovat výstupy moderního výzkumu, žel výhradně z prostředí věd přírodních; kniha je zpracována podobným způsobem, jaký sama pro prezentaci doporučuje, tedy samé velkoformátové, digitálně upravené fotografie a minimum textu, a ten členěn do krátkých, graficky různorodě odlišených bloků a popisků; bude zastarávat v závislosti na rychlosti vývoje podpůrných technologií“... celý text
— los
Tělo 3.0: Exotizované, změněné, zhroucené
„Necetla jsem predchozi knihy, po tehle jsem sahla v knihovne nahodou. Precteno jednim dechem a uplne stacilo, velmi sugestivni a provokativni vec.“
— veronika9761
Dějiny lidí
„Nejdřív jsem knihu zkusmo otevřela.
Pak zlehka prolistovala.
Pak se několikrát začetla.
Pročetla...
A ještě bych potřebovala pořádně prostudovat :-)
Je skvělá. Rozmanitá, poutavá, vtipná, zajímavá, poučná atd, atd...
Obsahuje neuvěřitelné množství obrazové dokumentace, navíc je velmi přehledná, nejen co se obsahu týká, ale zároveň i grafiky, zalomení textu.
Kniha je prostě nádherná, povedla se.“... celý text
— iceVS
Martin Rychlík knihy
Žánry autora
Literatura světová Náboženství Literatura naučná Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy Filozofie
Štítky z knih
historie, dějiny rozhovory Česko, Česká republika vězení, věznice Maoři kulturní antropologie etnologie antropologie porod péče o vzhled
Rychlík je 3x v oblíbených.