maky.orel maky.orel komentáře u knih

☰ menu

Výklad snů Výklad snů Sigmund Freud

(SPOILER) Nedočetla jsem a STEJNĚ ji doporučuju! Zvažte její přečtení, pokud máte podezření, že vaše představa o psychoanalýze a Freudovo práci je asi trochu zkreslená. Já jsem se setkávala roky s zjednodušenými soudy, které u mně vedly buď k představě, že Freud je nepřekonatelný génius nebo naopak šíleny ezomaniak z Rakous, který každému klientovi prorokoval, že má jakési neukojené sexuální pudy projevující se v jeho snech skrz symboly jako žebříky a dalšími náhodnými domácími potřebami. Pravda samozřejmě leží jinde...

Freud nebyl zdaleka jediný, kdo se kdy snažil vědecky vysvětlit původ a význam snů pro člověka. Ve své době ovšem neměl jak to exaktně provést. Neexistovaly žádné zobrazovací techniky jako CT nebo fMRI, o fungování nervové soustavy se vědělo málo a naše vědomí a podvědomí byla v zásadě černá skříňka. V takové době a prostředí kniha vznikala a je třeba to brát v potaz. Zkoumání snů bylo omezené na rozhovory s klienty a jejich psané záznamy. Přes úzké možnosti zkoumání ale přišel Freud ze zjištěními jako, že se sny sestávají z věcí člověku již znamých (tedy že se nepřekvapivě jeho klientům nezdálo třeba o tom, že sedí u laptopu na nudném pracovním Zoom meetingu uprostřed pandemie Covidu...), ale i to, že náš fyzický stav může do snů zasahovat (pokud se vám zdá o tom, že strašně potřebujete čůrat, nejspíš tomu tak bude i po probuzení). Taky věděl, že sny jsou velmi obtížně zapamatovatelné a vyžadují zápis hned po probuzení. Takže se mu podařilo i s omezenými možnostmi leccos vybádat, byť zrovna nepoužíval exaktních metod jako manipulativních experimentů s kontrolou. A tak samozřejmě mnoho vyvozených teorií zůstalo teoriemi a dneska nám mohou přijít leda humorné. Nicméně to byla součást vývoje důležité vědecké disciplíny.

Text je náročnější - v některých pasážích. V úvodu knihy shrnuje Freud soudobé poznání o snech a mysli včetně svého názoru na jednotlivé myšlenkové proudy a teorie. Toto čtení je samozřejmě složitější a nejednou se přistihnete číst jednu větu i více než dvakrát. Další části jsou ale mnohem jednodušší - pojednávají o jeho zjištěních a rozvádí různé příklady snů jeho klientů a možných interpretací, které byť dneska viděné jako nesmyslné nejsou často vyloženě divoké nebo přespříliš detailní. Tahle část pro mě byla už zbytečně dlouhá, ale je místy až humorná, neboť k dnešní exaktní vědecké literatuře má občas daleko. Dozvíte se tak "mezi řečí" i veselé historky z Freudovy domácnosti, jako když jeho žena dostala darem jakýsi silný ochucený špiritus, ale moudře po jeho očichání rozhodla, že ho radši daruje služebné - když už se má někdo otrávit, nemusí to být přece paní domu, že...

Pokud jste tedy někdy váhali, co si o Freudovi a jeho práci myslet, je to určitě kniha, která stojí za přečtení. Názor si díky ní budete moci udělat sami a možná vás jako mě překvapí ono nepřekvapivé, že i vyhlášení velikáni jsou nakonec v jádru taky jenom lidi. A určitě se nenechte odradit názvem ani novějšími obálkami - opravdu to není babský snář, ze kterého byste si vyvěštili budoucnost.

07.12.2024


Zatoulané house Zatoulané house Mária Rázusová-Martáková

Českou verzi Hrubín napsal v roce 1958, původní verze leporela vyšla stejně jako Kuřátko a obilí v roce 1953. Příběh mají obě knížky podobný - ztracený ptáček hledá maminku a postupně se kolem hospodářství vyptává na cestu. Tohle leporelo je ale zaměřené na představení plejády (převážně) hospodářsky významných ptačích druhů.
Ilustrace Aleny Málkové (vydání 1983) jsou rozhodně zajímavé, nicméně bych si myslela, že starší vydání s ilustracemi Ladislava Nesselmana bude dětem asi sympatičtější.
Příběh působí trochu drsně, neboť cizí ptáci house místo pomoci odhání, na druhou stranu je v tomhle ohledu poměrně realistický. Zvlášť s prohlášením kvočny "Běž pryč, dost mám vlastních dětí!", by se v těžké chvíli leckdo ztotožnil...

05.12.2024


Jaké bude počasí? Jaké bude počasí? Miloš Kratochvíl

Dnes už starý poklad, moc pěkné leporelo. Každá strana se zabývá nějakým specifickým jevem nebo věcí/přístrojem (déšť, sníh, vítr, studená fronta, družice, teploměr...) doplněným o milou básničku. Některé básně mají překvapivě i docela velkou informační hodnotu a leccos hezky vysvětlí (třeba fungování teploměru nebo proč fouká vítr).
Jediná nevýhoda jinak veselých a hezkých ilustrací je silná perokresba, ve které se trochu ztrácí oči.

05.12.2024 4.5 z 5


Vánoční koledy Vánoční koledy Květa Petříková

Na svátky (nejen) s dětmi je to skvělá kniha. Má ke každé písni noty, obsahuje základní známé koledy, je celkem útlá a skladná na cesty. I ilustrace se oproti jiným dílům autorky vyvedly spíš lépe a je jich plno.

05.12.2024 4.5 z 5


Vrahův učeň Vrahův učeň Ann Granger

Kniha naprosto vyniká velmi kvalitním vykreslením doby a její kultury od detailů města, rozličných profesí až po jídlo. Opravdu se cítíte být uprostřed příběhu, text efektivně podněcuje obrazotvornost a vytváří opravdu věrohodný obraz viktoriánského Londýna s drobnostmi, jaké by vás nenapadly, ale nesmírně dodávají příběhu na živosti. A to všechno bez toho, aby byl titul plný zdlouhavých popisů. Všechny detaily jsou v ději zasazené s citem a přirozeně. Postavy jsou vystavěné jako obyčejní lidé, se kterými se můžete ztotožnit - žádné speciální schopnosti či geniální úsudek. Když na tohle přilepíte detektivní zápletku, máte opravdu příjemnou čtivou knihu. Navíc - kniha projde testem Bechdelové: více žen v ní smysluplně konverzuje mezi sebou, ačkoli nejsou hlavními hrdiny...

Není to zbytečně divoké, zbytečně šokující (až trochu na ten konec), za to perfektně dobové a atmosférické pátrání se sympatickými postavami. Opravdu dobrá na oddech detektivka. Pokud máte rádi temný viktoriánský Londýn, určitě si přečtěte! (Pozn.: čteno v originále, překlad neznám.)

30.11.2024 5 z 5


Ve sněhu - Velké objevy pro malé objevitele Ve sněhu - Velké objevy pro malé objevitele Anne-Kathrin Behl

Je to krásná knížka, určitě se doma neztratí. Co trochu kulhá jsou vachrlaté verše a pak tím, že je to překlad z angličtiny, tak dvě stránky bernešek moc český rybník v zimě nereprezentují... Ale jinak má pořádné tvrdé stránky, krásné ilustrace z různého přírodního prostředí a vícero konkrétních a snadno poznatelných druhů zvířátek. Posuvné prvky jsou bytelné a hlavně oboustranné (!), takže máte na každé stránce dva a ne pouze jeden, jak je zvykem v jiných sériích. I zadní strana má posuvný prvek a velký obrázek, za to opravdu pochvala.

30.11.2024 4 z 5


Čím jsou užitečná zvířátka na vsi Čím jsou užitečná zvířátka na vsi Ivana Vítová

Opravdu doporučuji k pořízení. Je to velmi tenká knížečka, ale opravdu hezky udělaná. Každá dvoustrana je velký malovaný obrázek mírně komiksového stylu (výrazné linie, příjemně zjednodušené, krásné ale decentní barvy) s výjevem z nějaké části zahrady, hospodářství, sadu... Části obrázku jsou vždy popsané, k tomu je velmi krátký ale pro děti VELMI dobře napsaný informativní text (opravdu se něco praktického a užitečného dozví!).

Skutečně jsou tam běžná zvířata, ale taková, jaká v mnoha leporelech dneska moc nenajdete, nebo jsou vytržená z kontextu (resp. přírody a toho, co v ní dělají). A jeden velký plus - zadní strana knihy je využitá a místo informací vydavatele a reklam je tam ještě jeden bonusový obrázek podzemí.

Ano, kniha je antropocentrická, což už napovídá název, ale pro děti zcela v pořádku - zbytek pochopí později.

30.11.2024 5 z 5


Objevujeme svět! Barvy Objevujeme svět! Barvy Nathalie Choux

Problém tohodle dílu série je standardizovaná délka - dítě se tím pádem naučí jen červenou, modrou, žlutou a zelenou barvu. Na začátek to stačí, ale asi by si jeden raději koupil něco, co bude dítě využívat déle. Opět dost pevné tlusté stránky, ob stránku hýbací prvek (celkem bytelné). V téhle knížce nejsou hýblata špatná, ale v sérii se najdou i lepší nápady. Barvy jsou v knížce představené různými objekty. Občas mi přijde, že šlo vybrat nějakou mnohem více reprezentativní věc z hlediska zvolené barvy. Není to špatný díl, ale jsou lepší...

30.11.2024 3 z 5


Objevujeme svět! Tělo Objevujeme svět! Tělo Nathalie Choux

Shrnuto rodičem: dobrá volba! Pevné silné stránky, ob jednu nějaký posouvací prvek (taky celkem bytelné). Obrázky teda dost jednoduché na bílém pozadí, ale pro nejmenší dostačující. Obsahuje základní emoce, aktivity (spím, jím...) a části těla. Hezky kombinuje přesně to, co potřebujete na úplném začátku dítě učit pojmenovat nebo ukázat. S hýbacími prvky se dítě naučí pracovat i mnohem dříve než v roce - tedy možno pořídit už dost brzy a bude využitá. Z téhle série určitě moje oblíbená.

30.11.2024 4.5 z 5


Zvířátka: Podívej se pod okénko! Zvířátka: Podívej se pod okénko! neznámý - neuveden

Nemůžu doporučit... Dítě se toho moc nedozví. Naopak pod některými okýnky jsou až takové perly, že jsem málem smíchy upadla z gauče ("Jak budou vypadat malinké želvičky, až vyrostou?" "Jako velké želvy!" Wau, to jsem nečekala...) Podle obálky to vypadá na lákavé obrázky, ale nemůžu si pomoc - po stránkách je poházená spousta různých okýnek a boxů a obrázky navíc barevně laděné tak, že se v nich očima ztrácím a pořádně ani nevím, odkud začít číst. Jiné díly z téhle série jsou mnohem lepší!

30.11.2024 2 z 5


Doprava: podívej se pod okénko! Doprava: podívej se pod okénko! neznámý - neuveden

V zásadě můžu doporučit. Z téhle edice knih je to sympatický díl, kde najdou děti všechny možné dopravní prostředky od vzducholodě po monster truck. Text je smysluplný a jednoduchý, na každé stránce je 1-2 odklápěcí okénka. Každá dvojstrana je tematická (na vodě, ve vzduchu, ve městě, na stavbě...). Stránky jsou tlusté pevné (leporelo styl), okénka už slabší papír, ale taky docela pevný a leccos vydrží. Dobrý kousek, rozhodně to nebyly vyhozené peníze.

30.11.2024 4.5 z 5


Když jde malý bobr spát Když jde malý bobr spát Jan Vodňanský

Jedno z absolutně nejlepších a nestárnoucích leporel pro děti! Je v doslova kapesní velikosti, veselá písnička známá snad všem, krásné roztomilé a hlavně živě barevné obrázky. Co víc si můžete přát? A příběh pro rodiče úplně perfektní - buďte hodní, napapejte se, vyčistěte si zoubky, koupat a spát :D Koupí tohodle kousku určitě neprohloupíte! (Leda by vám z neustálého opakování popěvku později už cepeněly uši.)

30.11.2024 5 z 5


Muminí moudra Muminí moudra Tove Jansson

Kniha je výběrem "mouder" resp. zajímavých krátkých pasáží na zamyšlení z Muminích knih seskupených a řazených podle titulů, ve kterých se nachází. Je to podle mě vhodná knížka pro ty, kteří by rádi s Mumínky začali a neví, zda je to pro ně dobrá volba a pak samozřejmě jako hezký dárek těm, kteří je již přečetli, mají je rádi, ale preferují vlastnit menší knihovničku než sbírku všech titulů.
Čtení je to příjemné doplněné černobílými ilustracemi a leckdy opravdu poskytne člověku podmět pro zamyšlení a reflexi.

02.04.2024


Mojenka Mojenka Olga Stehlíková

(SPOILER) Nemůžu si pomoc, ale anotace knihy mi vyzněla lépe než obsah. Protože je zbytek recenzí velmi pozitivní, zkusím shrnout v čem jsem vnímala problémy a čím je kniha naopak objektivně velmi zajímavá.

Plusy: výrazná role domácí paliativní péče (sice nevysvětlená úplně, ale uchopitelná i pro děti), téma umírání v rodině (smrt se z našeho života v posledním století vytrácí a nepomáhá nám to se s ní smířit), pestrá směsice přírodních faktů (často i z velmi aktuálního výzkumu nebo oblastí, o kterých se moc nedozvíte a tuplem ne v dětské literatuře), realistická hlavní postava, jemný metaforický závěr.

Mínusy (POZOR - mírný SPOILER ALERT): chybějící ústřední zápletka (spíše až v druhé polovině začne mít kniha děj - do té doby nemá v podstatě ústřední zápletku, jen drobné příhody), trochu zvláštní upozadění nemoci jako zásadního motivu (už níže v recenzích je zmíněno, že hrdince (ani čtenáři) nemoc matky nikdo v zásadě nijak nevysvětlí, vzhledem k jejímu věku a bystrosti to působí divně a čtenáři chybí jakékoli bližší informace o diagnóze), SPOILER ALERT matka se od začátku knihy velmi rychle překlápí v pasivního účastníka děje, byť kniha začíná zahájením léčby (= dostanete zcela marnou naději hned na úvod, navíc to působí, že se pro dceru stává matka až enormně nedostupnou, takže zcela chápu dětskou antipatii k její postavě z recenzí níže... mám zkušenosti s různými typy rakoviny i v rodině, ale tohle byl snad nejhorší možný scénář, jaký jde vůbec popsat), biologická fakta často zbytečně nahuštěná (v krátkém úseku textu příliš mnoho faktických informací najednou jako výpis z encyklopedie, což vede druhotně k tomu, že nejsou rozvedena tak, aby je nezasvěcený čtenář zcela pochopil - a ano - musí si tím pádem dohledávat informace, jak zmiňují další recenze - to se dá vyřešit zaměřením se na menší množství, ale víc do hloubky s poznámkami pod čarou, vysvětlivkami na konci knihy nebo odkazy na pro děti vhodnou literaturu, což by knížce přidalo skvělý edukační prvek... také se to mohlo více promítnout v ilustracích v kombinaci s popisky k nim).

Když jsem začala číst, chtěla jsem hned knížku věnovat známým s dětmi, které jsou podobně naladěné jako hlavní hrdinka - určitě by k ní měli velmi blízko a děti (podobného typu) se s ní jistě dobře ztotožní. Ale po dočtení jsem propadla do takové temnoty, že jsem se rozhodla dál ji neposílat... Kvůli samotnému tématu to ale kupodivu nebylo.

03.01.2023 2 z 5


Pečená zebra Pečená zebra Iva Pekárková

Z téhle knihy jsem se víc než o životě černochů v ČR dozvěděla hlavně o detailech zpackaných životů českých žen (za což podotýkám vlastně nemohli ani ti černoši, ale prostě jejich vlastní rozhodnutí). A číst er formou detailní popis života vzájemně se prolínající bandy životních ztroskotanců vázaných z větší části na striptýzový klub, ve většině textu bez přímé řeči (takže si připadáte jak čtoucí námět k dalšímu dílu Ulice) a navíc bez prostoru, kde by vás autor postrčil k tomu nad příběhem nějak reflektovat... Zábavné mi to nepřišlo, leda hluboce depresivní.

Nedozvěděla jsem se o pobytu černochů v ČR nic nového, žádný hlubší vhled do kultury ani do jejich myšlení. Nakonec ani do myšlení těch v příbězích tak marných českých žen, jejichž život byl místy popsán solidně kýčovitě. A když vezmu v potaz popis Vietnamce Pepíka, tak i ten byl důkazem toho, že kniha vám nedá víc, než kolik si sami můžete za pár let svého zcela obyčejného života na první pohled všimnout. A když v úvodu knihy ještě autorka dodá informace o knize stylem „stalo se... nestalo se to... možná ano, možná ne... ale stát se to MOHLO!“, tak tím spíš ztrácím i tu poslední záchranu, že i když teda je to sice až příliš depresivní čtení, alespoň je to odraz reality, která by mě mohla zajímat. Ale takhle? Kdo ví...

08.05.2022 2 z 5


Mendělejevův sen Mendělejevův sen Paul Strathern

Překvapivě zábavná a dobře srozumitelná populárně naučná kniha o chemii. I když se z názvu zdá, že to bude jen o periodické tabulce, kniha se po úvodu překlopí do historie chemie jako vědy a protáhne vás od starověkého Řecka až zase zpět k Mendělejevovi.
Seznámí s hlavními myšlenkami, které formovaly vývoj chemie, představí slavná jména jak z pohledu jejich přínosu poznání tak z hlediska jejich leckdy dost ulítlých životních peripetií a divokého charakteru (Thalés z Mílétu, Platón, Aristoteles, Avicenna, Paracelsus, Galileo, Bacon, Lavoisier, Newton...) a autor se nebojí šetřit věcnými sarkastickými poznámkami, až je kniha místy vyloženě humorná.
Kniha je informačně nabitá - nedoporučuji číst po obědě, neboť vyžaduje více soustředění. Přesto se čte většinou dost svižně a stačí k ní úplně elementární znalosti fyziky/chemie, text se snaží vše stručně a jasně vysvětlit. Hodí se hlavně pokud už máte i jen skromné potuchy o části obsažených historických postav - bude to pak asi zajímavější čtení, neboť je vám význam těchto osob již znám a můžete rovnou napojovat nové poznatky a ty staré lépe zasadit do kontextu.

19.04.2022 5 z 5


Cesta bílého oblaku Cesta bílého oblaku Osho

Kniha se těžko hodnotí - je to vlastně takový přepis přednášek jednoho guru, takže má text zvláštní formát. Taky už má svůj věk, takže některé myšlenky působí zastaralé a ostatně jde o názor jednoho duchovního člověka z východu... Ale poskytne vám určitý náhled dovnitř východní duchovní kultury (jestli jste se někdy ptali, co se honí hlavou lidem v oranžových habitech a jak funguje meditace a k čemu to vůbec je, tak vám v mnoha ohledech může být odpovězeno).
Ke mně se dostala na doporučení s účelem pomoci zasazení vlastního myšlení do přítomnosti, k čemuž nakonec posloužila docela dobře. Pokud máte problém soustředit se na současný okamžik a pořád se chtě nechtě zabýváte až strachujete tím, co bude za rok, za dva, za měsíc (... až umřu...) a co kdysi bylo (načež vám začnou vyskakovat všechny potupné a trapné vzpomínky na vaše dávné počínání...), tak vám myšlenky v knize mají naději pomoci nebo alespoň najít inspiraci na určitou práci s vlastním myšlením s cílem být trochu klidnější a v dobrém slova smyslu trochu bezstarostný. Nijak se přitom nemusíte s celou knihou ztotožnit, ale tohle vám jistě poskytnout může a tento způsob myšlení byť opřený o metafory je v textu zcela dobře srozumitelný.
Ale samozřejmě klasický jednoduchý návod alias úderná seberozvojová kniha s hlavním heslem to není. Leda snad "buďte jako ten bílý oblak...", což pochopíte celkem rychle, co se tím vlastně myslí. Není na tom vcelku nic kdejak mystického ani duchovního, vlastně spíš takový ten náš "selský/zdravý rozum". A v podobném duchu se vlastně nese celá kniha, takže nemusíte být nijak duchovně orientovaní, abyste mohli některé myšlenky v ní ocenit.

18.04.2022


Sex je umět, chtít a vědět Sex je umět, chtít a vědět Paul Joannides

Pokud bych někomu měla doporučit skutečně dobrou knihu o sexu tak tuhle. A obálkou se nenechat zmást... Název je asi dost výstižný - dělat děti umí každé zvíře, ale dobrý sex je o vzájemném porozumění, respektu a komunikaci dvou lidí. Což je třeba pochopit, pokud má sex za něco stát, a tahle kniha to vysvětluje dost čtivě, prakticky a přitom nijak vulgárně s podporou vědy i životních zkušeností jednotlivců. Vysvětlí chlapům, jak fungují ženy, i ženám, jak fungují chlapi z hlediska jejich anatomie a fyziologie, a probere i aspekty zdravotní stránky věci a přihodí pár veselých historek. Rozhodně to není žádná příručka nejextravagantnějších poloh, jak se z anotace zdá. Je to populárně naučná kniha, která poučí asi i lecjakeho dospělého, kdo má dojem, že přece všemu rozumí, když to X let dělá... ale kéž by to s tím děláním bylo tak jednoduché jako v tom pornu.
Vhodná je i pro adolescety alias 18+, ale teenagerům radši pusťte nový seriál ČT "Na záchodcích".

18.04.2022 5 z 5


Poľovačka na Kevina - Najhľadanejší hacker na svete Kevin Mitnick chytený do siete počítačovým géniom Poľovačka na Kevina - Najhľadanejší hacker na svete Kevin Mitnick chytený do siete počítačovým géniom Tsutomu Shimomura

Četla jsem anglický originál a je to čtivé dílo, které je zajímavou sondou pro ty z nás nepříliš zasvěcené do fungování počítačů a sítě. Byť z dnešního pohledu jde už o technologie staré a překonané, jejich základ se zase tolik nemění a pořád to má naučný potenciál - navíc ve formě, která je laikovi dost srozumitelná. O to zajímavější je i vztahová linka knihy mezi spolupracovníky při pátrání a nakonec i diskuze nad tím, jaký sami získávají vztah k nevidetelnému cíli v podobě člověka skrytého za počítačem. Kniha nabízí i zajímavou historii komunity hackerů a její vznik spolu se vznikem internetu... a také jejich pravý význam, který se dnes ztrácí na úkor jejich významu převážně kriminálního rázu.

17.04.2022 4 z 5


Velké dějiny zemí Koruny české. Tematická řada, Školství a vzdělanost Velké dějiny zemí Koruny české. Tematická řada, Školství a vzdělanost kolektiv autorů

Tahle knižní "cihlička" je vhodná pro všechny, kteří se chtějí zorientovat ve vývoji školství v českých zemích, typech škol, jejich provázanosti a základním fungování od první univerzity po měšťanské školy až do současnosti. Objasňuje jak fakticky školy v minulosti fungovaly, kdo je navštěvoval, jak vzdělávání probíhalo i o architektuře školních budov a dalších užitečných zajímavostech vždy v rozumném rozsahu a to vše zasazeno do vývoje historických událostí a politického i kulturního vývoje. Občas bylo vidět, že při takovém rozsahu historických období a tématu je docela fuška to uspořádat důsledně chronologicky, ale kniha má dvě stužkové všité záložky, takže se v důležitých odbočkách snadno pendluje (a občas by mi nevadilo ani větší rozšíření nějakého tématu, ale jinak je to velmi hutný základní přehled všeho podstatného). Velkou část knihy zabírají pečlivě citované zdroje, takže se jeví hmotnější, než reálně je. Navíc je přes svou odbornost čtivě psaná. Zdaleka žádná nudná encyklopedie, naopak vhodné čtení pro kohokoli, kdo má trochu zájem o praktickou historii vzdělávání.

17.04.2022 5 z 5