Nová kniha
Nacistova snoubenka - Barbara Wysoczańska
Jaká byla láska tváří v tvář obrovské nenávisti, smrti a ponížení? Bylo správné se z ní těšit, zatímco tolik lidí přicházelo o život? Je konec srpna 1938. Han... detail knihy
Nové komentáře u knih Barbara Wysoczańska
Nacistova snoubenka
„Další válečná kniha, která mě v dobrém šokovala. Nikdy mě nenapadlo, jak velké ztráty měli Poláci během 2.světové války, oč hůře na tom byli ve srovnání s námi a hlavně oč více musí nenávidět jak Němce, tak Rusy. Jak napsala na svém blogu jedna turistka po návštěvě Varšavy: „Nechci naši válečnou historii nijak zlehčovat, ale život v Protektorátu Čechy a Morava byl proti tehdejšímu dění v Polsku, Bělorusku nebo na Ukrajině spíš něco jako pobyt na dětském táboře s nepříjemným vedoucím.“
Příběh hlavní hrdinky Hanny by mohl připomínat červenou knihovnu, ale to by se nesměl odehrávat v letech 1938 až 1950. Je příjemné potvrdit si (nakolik je možné si něco potvrdit v beletrii), že ne všichni Němci byli zfanatizovaní, že se našli lidé s odlišnými a kritickými názory, jenže ti inteligentní si moc dobře uvědomovali, že pro nesouhlasící už jsou připravena „převýchovná zařízení“ (a to v lepším případě, většinou to byla spíš likvidace).
Já znovu a znovu žasnu, jak dokonale se nacistický režim v Německu etabloval, jak plynule a takřka elegantně přešel od agitace typu „zbrojíme, abychom se ubránili“ k tvrzení „polská armáda mobilizuje, tudíž nás ohrožuje a my musíme zaútočit jako první“. A jak bez uzardění degradoval všechny, kdož nesplňovali definici árijského nadčlověka. Setkala jsem se s tím už mnohokrát, ale vždy znovu a znovu mě to fascinuje.
Válečné události jsou hrozné, ale kniha je napsaná (a určitě i přeložená) velmi dobře: příběh je čtivý, postavy jsou živoucí a uvěřitelné (alespoň pro mne). Velmi mě překvapila poválečná kapitola z Mnichova (1950), je možné, že už pět let po válce bylo město dokonale obnoveno, zbaveno pozůstatků válečného ničení? To Varšava se vzpamatovávala mnohem déle . . .“... celý text
— broskev28
Nacistova snoubenka
„Krásná, I když velmi smutná kniha. Zanechala ve mně spoustu dojmu. Dávám jí plny počet hvězdiček a řadím si ji mezi topy letošního roku.“
— HH77
Nacistova snoubenka
„Kniha Nacistova snoubenka ma preniesla do temných čias druhej svetovej vojny. Hrdinkou príbehu je mladá Polka, ktorá sa ocitne v centre diania, keď sa zamiluje do nemeckého dôstojníka. Ich láska, hoci zakázaná a nebezpečná, kvitne napriek hrozbe vojny a politickým rozdielom.
Autorka tu zručne vykresľuje atmosféru doby, strach a napätie, ktoré vládli v spoločnosti. Zároveň však nezabúda na jemné ľudské príbehy, ktoré sa odohrávali aj v tých najtemnejších časoch. Láska dvoch ústredných postáv je stredobodom príbehu, no zároveň je len jedným z mnohých nití, ktoré autorka splieta do komplexného obrazu doby.“... celý text
— Evaho73
Nacistova snoubenka
„Kniha o lásce mezi Polkou a Němcem, která vzniká krátce před vypuknutím války.
Jak se dalo čekat, válka je rozdělí.
Jen bych si víc pohrála se setkáním po válce. Konec je takový HOP, HOP...“... celý text
— dr.romca
Nacistova snoubenka
„Kniha přečtena....Jde se dál...“
— Kanylka
Barbara Wysoczańska knihy
2023 | Nacistova snoubenka |
Štítky z knih
druhá světová válka (1939–1945) polská literatura romantika milostné vztahy zakázaná láska
Wysoczańska je 7x v oblíbených.