Populární knihy
Nové komentáře u knih Carl Johan Calleman
Globální mysl a počátek civilizace
„Globální mysl a počátek civilizace lze bez skrupulí označit za přinejmenším alternativní či pseudovědeckou. Nelze ovšem zcela všechny podobné publikace házet do jednoho koše. Pravdou je, že řada z nich obsahuje nepodstatné nepřesností či úplné omyly, nicméně někdy z těchto knih může vytanout zajímavá myšlenka hodna hlubšího posouzení.
Na začátku autor poukazuje na synchronicitu vzniku starověkých civilizaci známých z školních lavic kolem roku 3100 př.n.l.. Správně zmínil nejstarší chrámový komplex Gobekli Tepe, však s mírnou nepřesností o jeho tvaru, jež není pravoúhlý, ale oválný či spíše kulatý. Tento omyl rozvinul záhy do plné šíře jako zákon a důkaz celosvětové mřížky rozutíkající se osmi směry (pozn.: kruhy se zaobírá kniha nicméně později). Autor se nebál rovné linie dokonce označit za nepřirozený jev, v přírodě prakticky nevídaný na podporu svého světonázoru na globální mysl, která se jako hologram promítla do mysli mnoha lidí napříč světem, pro osvětlení synchronicity při budování civilizace. V knize je civilizace v přeneseném slova smyslu vychvalována jako něco božského. Zvířecí mysl není dle toho civilizace schopna i přes určitý spjatí člověka s jinými tvory, např. se šimpanzy. Je až s podivem jak autor tvrdošíjně trvá na svém výlučném antropocentrickem přístupu a nepřistupuje s podobnou vážností i k možnosti existence hypotetické protocivilizace či archeoaustraniky. Svůj názor sice obhajuje na základě určitých podložených faktů, leč kombinované s rétorikou duchovní.
Vyznat se v některých v předložených metafyzických řečech o Stromě života, osách a Dnech a Nocich Dlouhého počtu bylo pro mou přízemní (materialistickou) mysl psychedelické. Byl jsem schopen omezeně sledovat myšlenku, kterou se autor snažil obšírným textem obsáhnout. Bohužel bylo zatěžko uvěřit jeho slovům, když kombinoval taková spojení jako "výlučně empirické důkazy" a "božský duch". Šlo o očividný protimluv, který člověka materialistického ražení dokáže popudit.
Ve čtvrté kapitole byl posuzován vývoj člověka jako živočicha, vymaňující z živočišné říše. Když pominu autorovu vlnovou teorii, padla napříč kapitolou řada zajímavých myšlenek hodných hlubší úvahy či dokonce analýzy. Šlo zejména o nahlížení na materiální artefakty po pralidech a jejich duševních schopnostech a potenciálu. Podobně mi podnětným přišel rozdíl ve smýšlení západ-východ.
Zda bych měl posoudit celou teorii postavenou na mayském kalendáři a spojení s dalšími civilizacemi napříč prostorem i časem kritické analýze, pouhým selským rozumem je výsledek absurdum.
Zda máme věřit, že před více jak 5000 lety Mayové si byli vědomi dělící linie kdesi na 12. stupni východní délky, na které dochází k rozchodu smýšlení (ducha) mezi západem a východem. Pokud by se jednalo opravdu o tak důležité místo, nebylo by logické, aby Mayové chtěli dosáhnout tohoto místa a být toho součástí namísto o jeho zdánlivém referováni?!
Autor se nevyhnul určitému klišé typickému pro podobné tituly pseudovědeckého charakteru, majíce téměř vždy jednotný jazyk: Vždy je vyřknuta určitá hypotéza a záhy i téměř nevyvratelne potvrzována!“... celý text
— woita
Devět vln stvoření: Kvantová fyzika, holografická evoluce a osud lidstva
„Vysvětlení existence devíti vln dává autor do kontextu historie i současnosti. Od 9. března 2011 poprvé zakoušíme spuštění všech devět vln na naše životy.
Líbí se mi i výhled do budoucnosti, která pro Západní svět nevypadá pro několik delších let pozitivně.“... celý text
— lucin_a
Devět vln stvoření: Kvantová fyzika, holografická evoluce a osud lidstva
„Podle Callemana nebyl na počátku vzniku vesmíru velký třesk,ale zrod Kosmické osy která následnĕ způsobila velky třesk a ten byl počátkem aktivace řady vln,které začaly z osy vystupovat podle přesnĕ stanoveného plánu.Následek řady vln způsobuje neustálou evoluci vesmíru.Dévátá vlna byla aktivována v roce 1999 a my jako lidské bytosti tuto vlnu můžeme využít k rozvoji svého vlastního vĕdomí,pokud se s ní dokážeme sladit a využít její potenciál.Nĕkteří nazývají promĕnu mysli,kterou vlny způsobují ,,zvyšováním vibrací" nebo ,,posun na ùrovni vĕdomí ". Knihu bych zařadila mezi učebnici SŠ nebo VŠ nebo jako doporučenou literaturu.“... celý text
— ZUZANA-123
Devět vln stvoření: Kvantová fyzika, holografická evoluce a osud lidstva
„Zajímavá teorie o vzniku světa od vědce, biologa, docela to sedí....a vychází“
— luba2532
Mayský kalendář a strom života
„Teorie Stromu života srozumitelně (až na několik pro mě složitých vědeckých úvah ;)) a "logicky" sjednocuje do jediného konceptu vše, co zatím víme/tušíme o biologii, evoluci, fyzice a nebeské mechanice, vesmíru jako takovém, o velkém třesku, času, vzniku života, vědomí a smyslu života. Tento koncept, podle různých náznaků a nálezů, chápaly už i starověké civilizace - včetně Mayů, kteří ho zaznačili do svého kalendáře... V knize je opravdu spousta námětů na další přemýšlení a případné studium - a každý si tu najde svoje :).“... celý text
— a.r.nick
Carl Johan Calleman knihy
Štítky z knih
kvantová fyzika
Calleman je 3x v oblíbených.
Osobní web autora