Nové komentáře u knih Carole Stivers
Mateřský kód
„Takový lepší průměr. Kniha se čte poměrně dobře, bavil mě začátek ohledně vzniku a řešení "apokalypsy", ale linie dětí už tolik ne.“
— Tano
Mateřský kód
„Dávám 4* ale s odrenyma ušima. Kniha byla psaná takovým strohym vědeckým jazykem - zejména pasáže před pandemii, a to mi prostě nějak nesedlo. Jinak je kniha skvělá. Má vše. Pandemii, roboty a svižný příběh. Rozhodně doporučuji a sám se ke knize časem rád vrátím a dám jí ještě jednu šanci aby tam těch 5* bylo, protože na to má!!“... celý text
— Sinuhet.Knihozr
Mateřský kód
„Na tuhle knihu jsem se těšila hned jak vyšla. Nějak na mě asi působí faktor špatného hodnocení. Hned jak vyšla, měla nelichotivý počet hvězdiček. A mě se to zdálo divný. Vždyť ta anotace je tak skvělá a autorka nejspíš ví, o čem píše. A když jsem konečně knihu měla v ruce (chtěla jsem si ji přečíst po bichly jako nenáročnou hubenou knížečku), byla jsem nadšená od prvních stran (i proto, že se vážně nejednalo nenáročnou hubenou knížečku).
Hodně jsem přemýšlela nad tím, proč má kniha tak špatné hodnocení. A možná jsem na tom přišla. Tohle je čistě moje domněnka!
Jde o očekávání z knihy. Víte, co jsem myslela, že budu v téhle knize číst? Tohle:
Po epidemii (během epidemie), kdy většina lidstva zemřela, se přijde na řešení. Buď se teprve roboti vyrobí (nebo už jsou) za účelem, aby se po smrti starali o pár jedinců, kteří byli schopni přežít či jsou imunní (tohle bude shrnuto na prvních čtyřiceti stranách nebo jenom v úvodu). A celá kniha bude o tom, jak robotický maminy vychovávají lidské děti a během toho se začnou měnit jejich nastavení. Nejlépe s pointou, že tak moc přijmou svou roli (která byla dočasná) a až se najde lepší cesta, samozřejmě se svého dítěte bez boje nevzdají.
O tomhle jsem myslela, že bude kniha.
Jenže tady strašně dlouho trvá, než lidi umřou a naprogramují se roboti, aby byly schopný fungovat podle určitých parametrů. Podle Kódu Matka. A já v ten okamžik nechápa, proč se kniha nejmenuje tak. Což byl asi error vydavatele. Na obálce, na přebalu, v opakované ilustraci obálky v knize, Mateřský kód. V tiráži je název knihy Kód Matka. Obávám se, že někdo změnil na poslední chvíli název knihy, aby to šlo lépe do uší a pusy. Jenom na jednom místě na to zapomněli... :(
Protože já vážně pojala podezření (píšu to a jsem na straně 91), že tahle kniha je víc o způsobu vytvoření Kódu Matka a samotného technického postupu výroby schránek a nitra Matek a zda se to ujme (proto ty části v budoucnosti). Takže jo, byla jsem zvědavá, co bude dál. Potřebovala jsem to vědět. Nutně! Vážně se mi už dlouho nestalo, že jdu takhle do neznáma :)
Začnu tím, že je fajn, jak je kniha napsaná. A to ve dvou časových liniích, kdy se začal problém řešit a potom jeho následky o deset let později. Přišlo mi sympatický, že autorka na to šla vážně vědecky. Čili chapu, že se to někomu může vážně zdát dost technický. Ale mě to takhle moc bavilo.
Proč se mi kniha líbila jako celek? Protože autorka ví, o čem píše. Asi fakt jo, od nějakého mladého autora bych to nebrala vážně, protože bych mu nevěřila, že ví, o čem píše, a měla bych potřebu si věci ověřovat. Carole Stivers to ví, takže tohle odpadlo. Proto mi nevadilo číst si tu technickou část. S názorem, že je to kniha pro mládež absolutně nesouhlasím. Nejsem si jistá, zda by je bavily právě ty pasáže z doby "před koncem světa tak, jak ho známe". A asi by remcali, že se tam nic neděje a je tam málo akce. Ale na druhou stranu. Vážně ideální materiál na zfilmování. Ale bojím se, že by základ trochu předělali. Viz odstavec o mé původní představě o ději na základě přečtení anotace. Jejíž poslední třetina prostě nešťastně napsaná. (Pochopíte během čtení proč.)
Pokud chcete akční sci-fi, plné nabušených a dechberoucích přestřelek, není to kniha pro vás.
Pokud chcete technickou knihu se zamyšlením, co by se stalo, kdyby svět (krom několika) pošel na "obyčejnou chřipku" (jako fakt vtipný tohle číst v roce 2020/1, jak to začalo, a jak se to zvrtlo), je to kniha pro vás.
Navíc mě ta myšlenka prostě zajímala. Protože ty děti mají svoje maminky. Jsou to ty stroje, co je vychovaly, ale zároveň ženy, podle kterých jsou Matky naprogramovány. Ale i kdyby je vychovaly veverky, budou jim říkat "mami". Jsou to děti. Jisté je, že na ně musí Matky působit, měnit je, utvářet. Je to ale možný i obráceně? Technika přece působí, mění a utváří i nás dospělé...
Obálka je strašně moc hezká. Jedna z variant, které vyšly ve světě. Mě se nejvíc ale líbí ta oranžová verze :)
(Škoda pár vypadnutých písmen ve slovech, jinak by to bylo naprosto dokonalé i po stránce technického převedení překladu na papír.)
Podle mě zároveň kniha hodně na zamyšlení, kam se můžeme dostat.“... celý text
— Lenka.Vílka
Mateřský kód
„Knoha se mi moc líbila, i když jsem ji v první části často odkládala. Byla místy hodně vědecká a musela jsem vzpomínat na hodiny genetiky, abych věci správně chápala. V druhé části byl dej napínavější a tempo svižnější. Líbilo se mi zapojení indiánů Hopiů ze Stolových hor do příběhu. Celkově ve mě kniha zanechala skvělý dojem a můžu ji doporučit.“... celý text
— BarboraZ
Mateřský kód
„Těšila jsem se, pak se do toho nutila téměř do poloviny a nakonec to vzdala. Asi je to knížka spíš pro mládež.“
— micha-ella