Nová kniha
Permanentní portfolio: Dlouhodobá investiční strategie podle Harryho Browna - Craig Rowland
Tato kniha je brilantním pojednáním o jednoduché, nadčasové a neprůstřelné investiční strategii Harryho Browna. O tom, jak sestavit investiční portfolio, které ... detail knihy
Nové komentáře u knih Craig Rowland
Permanentní portfolio: Dlouhodobá investiční strategie podle Harryho Browna
„Rozhodně je dobře, že kniha byla přeložena. Jedná se totiž o skvělého průvodce po investičních možnostech, které i nám svět nabízí.
Ke knize samotné mám pouze dvě drobné výhrady. První je geografická, kdy se pro Neameričany řeší, podle mně zbytečně, problematika amerického daňového systému. Informace to jsou sice zajímavé, ale pro našince vcelku k ničemu. Ale když jsem tak procházel ten popis federálních, státních či lokálních daní a jak je minimalizovat, jsem vděčný za náš, byť nedokonalý a v podstatě jednoduchý systém. V souvislosti s tím, jak autoři kladou důraz na potřebu hlídat každou desetinu procenta, kterou nám z investic odčerpávají, mi přijde až trochu úsměvné, řešit geografickou diverzifikaci majetku. Chápu, že proti politickým rizikům jde o solidní prevenci, ale z pohledu nákladů na uschování majetku, cesty za ním a dalších s tím spojených... No nevím
Druhá drobná výhrada se týká doby vydání. Podle všeho jde cca o rok 2012. Proto zřejmě chybí zmínky o kryptoměnách. Tipoval bych, že autoři by je řadili do spekulativního variabilního portfolia, ale mám za to, že v dnešním světě bych je už považoval za plnohodnotnou investici už s ohledem na to, že nejsou závislé na fiat měnách.
Ale to jsou víceméně drobnosti. A pro začínajícího investora jde o skutečně hodnotnou příručku.“... celý text
— vlkcz
Permanentní portfolio: Dlouhodobá investiční strategie podle Harryho Browna
„To to letí! Již krásných 35 let jsme, byť ke skřípění zubů třetiny voličů, relativně hrdou a úspěšnou součástí svobodného světa. A němu kromě jiných výhod a požitků patří investování, které umožní našim vydělaným penězům pracovat a vydělávat nám už podstatně méně namáhavě další peníze. Jenže cesta k úspěšnému investování je poměrně trnitá. "Musíte se smířit s představou, že trhy jsou stejně nejisté jako celý zbytek života," píší autoři. 20. století bylo velice turbulentní a v mnoha evropských zemích bylo obtížné si svůj majetek udržet. (Tak třeba můj tatínek zažil demokracii, okupaci Sudet, Protektorát, okleštěnou demokracii, komunismus a demokracii.) Nedělám si iluze, že 21. století bude o mnoho lepší. Spíš se opět postupně vytváří dokonalá bouře. Možná budeme mít jiné starosti, než jsou naše peníze, ale rozhodně bude lépe s nimi než bez nich, protože vám dávají větší svobodu a více možností reagovat a uspět. Vzhledem k tomu, že Češi začali po pandemii konečně spořit (s 18% úspor jsme na tom hodně dobře, ačkoli naše ekonomika z toho radost nemá) a snad se i postupně proměňovat z poddajných postkomunistických obětí fikaných politiků ve skutečné a svobodné piloty svých životů. A tak příjemné a zajímavé starosti ohledně poskládání co nejlepšího portfolia začnou mít stále další lidé, zejména pak mladí.
Tato kniha se může ukázat jako hodně nápomocná, protože se snaží vytvořit robustní, odolné portfolio, které se v přírodní, ekonomické, finanční nebo sociální vichřici jen tak nezhroutí. Autoři využili starší, po desetiletí osvědčenou strategii Harryho Browna, která spočívá v rozdělení investic do čtyř stejných, tedy 25% pilířů: akcií, dlouhodobých státních dluhopisů, hotovosti a zlata.
(Bonusovým pilířem je pak páté, riskantní, "funny" variabilní portfolio, které mnozí začátečníci, tradeři a spekulanti, většinou budoucí loseři, mylně pokládají za pilíř hlavní.) "Permanentní portfolio je totiž nejlepší metoda, se kterou jsme se dosud setkali a která umožňuje dosahovat stabilních výnosů za všech tržních podmínek, a to i po započtení inflace." Navíc má jednu velkou výhodu: jakmile své peníze rozmístíte do čtyř rovných pilířů, okamžitě začnete využívat nemalých výhod tohoto jednoduchého, ale sofistikovaného systému. A to je opravdu bomba!
Kniha je velice čtivě podána, má báječný nadhled, je dostatečně podložená a erudovaná a plná dobrých rad a konkrétních tipů na portfolia, ETF, solidní makléře atp. Osobně věřím, že to může fungovat i nadále. Cena knihy je vyšší (a navíc jsem podpořil svůj kamenný obchod), ale rozhodně oprávněná. Stejně jako ostatní dobré investiční příručky časem zmizí z pultů a bude těžko k sehnání. Hledáte-li podklady pro solidní, střízlivé, poctivě podložené dlouhodobé investování, neměli byste tuto knihu, stejně jako vynikající knihy osvícených pánů Siegela (sehnat ji je docela fuška a dotisk se zatím neplánuje), Tůmy a Dvořáka (kupte si je, zejména pokud s investováním začínáte), pominout. Štěstí přeje připraveným! Ti ostatní opakovaně nalétávají nesplnitelným slibům politiků.
P.S.: Můj seznámek (bohužel nikoli vyčerpávající, protože část literatury v češtině prostě není - nebo se mi nedostala do ruky - a je třeba si ji sehnat anglicky) doporučené investiční literatury v češtině vás může k další četbě inspirovat zde: https://www.databazeknih.cz/seznamy/popularne-naucne-knihy-o-investovani-a-financich-21140.
P.P.S: Jako člověk, který má nohy poměrně pevně na zemi a hlavu vysoko v oblacích, si nemohu odpustit škodolibou poznámku. Je zajisté fajn mít svůj majetek až tak hodně pod kontrolou, jako předvádějí autoři, finanční preppeři a dobrovolní lehcí paranoici. Stojí to však za tu námahu (ačkoli popsaná metoda patří k těm nejjednodušším)? Není v poměru cena-výkon skutečně lepší tradiční český fatalismus? Však to nějak dopadne. Necháme to vyhnít. Vždycky nějak bude. Na to sere pes... Za pár (doufejme desítek) let zběsilého 21. století uvidíme, kdo měl pravdu. Kéž by to byla taková hobitovská kombinace obou zmíněných přístupů... Zůstaňte příčetní v nepříčetném světě!“... celý text
— Metroušek
Craig Rowland knihy
2024 | Permanentní portfolio: Dlouhodobá investiční strategie podle Harryho Browna |
Rowland je 0x v oblíbených.