Daniel Tučka
česká, 1976
Populární knihy
/ všech 6 knihNové komentáře u knih Daniel Tučka
Excelsior, gentlemani!
„Dříve jsem neměl moc rád antologie. Ale přesto jich doma mám docela hodně. Proč? Nějaké mám ještě z pozdních 80. let, kdy nic moc jiného z nové fantastiky nebylo. A několik mi doma zůstalo po bývalé přítelkyni... Ale Excelsior gentlemani jsem si koupil sám a dobrovolně, protože se mi steampunk prostě líbí. Velký vliv na to samozřejmě měli v mém dětství verneovky. A pak i čistá fantasy z 90. a pozdějších let.
Konečně ke knize. Některé povídky se mi hodně líbily. Klidně bych uvítal i více z jejich universa. Jiné mě zabavily, ale stačilo. A pár mě zas tak moc nezaujalo. Celkově tenhle nakladatelský počin však oceňuji. Kniha se mi líbí i esteticky, ilustrace a kresbičky na konci povídek.“... celý text
— Panpalapax
Excelsior, gentlemani!
„Mám za sebou další mamutí, v tomto případě parostrojní, sborník povídek ze Strak na vrbě. A ano, vzhledově je tento sborník opět naprosto úžasný. Je na něm vidět ta práce a píle, se kterou ho Michael Bronec dával do kupy. Jen u povídek jsem zde měl poprvé trochu pocit, že šly v porovnání s předchozími sborníky kvalitou trošku dolů.
Obecně bych řekl, že steampunk je téma, které u nás není příliš obvyklé a už vůbec ne zajeté. U některých povídek jsem tak měl problém vůbec tam nějaké ty steampunk prvky najít. Každopádně i zde jsou povídky, které si pozornost jednoznačně zaslouží. Není jich tolik, ale zato od autorů, od kterých byste to s radostí čekali.
Nejlepší povídky tu vnímám dvě. Starý Jack od Lukáše Hermy a Paraboloid profesora Barina od Leonarda Medka. Ty jsou absolutní top. Starý Jack je drsné dobrodružství s létající korábkou napříč Karibikem a Paraboloid profesora Barina krásně prolíná století páry s Tunguským meteoritem, který dopadl hluboce na Sibiři. Zatímco Lukáše Hermu jsem neznal a řekl bych, že jeho povídka je přesně vzorový příklad steampunku, tak u Leonarda Medka jsem tu kvalitu doslova čekal. Oba jsem si krásně užil.
Další z povídek, které ale pozornost určitě zaslouží jsou ještě Igor od Jana Dobiáše, Otázka elegance od Jana Pohunka a Podraz v Lost Hope od Petra Šimčíka. Ve všech ohledech ten žánr z nich minimálně dost cítíte.“... celý text
— Malarkey
Pelyněk. Díl 1
„Je to rozhodně zajímavý a netradičně pojatý svět. Steampunk a období viktoriánské Anglie, kterou je to inspirované, mám hodně ráda.
První polovina byla však jedno veliké utrpení, kdy se mi málem zavařil mozek. Ta spousta technických věcí a Christianových zápisků, kdy jsem nevěděla, která bije...Ano, je to Steampunk, k tomu technika patří, ale mohlo to být více vysvětleno a člověk by měl přehled, o čem je psáno.
V sérii budu rozhodně pokračovat dál.“... celý text
— Zathira
Excelsior, gentlemani!
„Gentlemani, pozor na tuhle sbírku steampunkových povídek. Je to docela solidní sbírka českého steampunku. Sice je to skoro 700 stránek, ale čas u toho letí skoro jako by byl poháněný párou. A kvalita povídek se drží docela vysoko, ani jednu povídku bych nehodnotil pod tři hvězdy. Jo, dokonce se tam vplížila jedna esej od Kudláče.
Jako v každé jiné sbírce, některé jména vynikly, asi nejlepší kousek je Otázka excelence od Jana Pohunka, byla to pecka od začátku do konce. A kdo by to byl řekl že takovej steampunkovskej James Bond bude využívat moderní technologii na svádění žen. A jeho Mark byl taky k popukání, přípomínal jiného Marka - Z. Určitě se poohlídnu po jeho další tvorbě... po Pohunkově tvorbě myslím ne po tvorbě pana Z., toho mám už dost v telefonu.
Další čtyři hvězdy bych dal těmhle povídkám v tomhle pořadí:
Petr Shink - Suvenýry z války
Je to taková docela příjemně depresivní povídka. I ve steampunkovém universu musíme řešit vesnické problémy.
Tomáš Bandžuch - Konec věků páry
Na mě trochu moc politiky, ale příběhová linka s ruským psychotickým velvyslancem byla skvělá. Koneckonců se skvěla doplňovala s komediální linkou českých vězňů, která končila psychologickým hororem dost dobrý.
Jan Dobiáš - Igor
Anebo jak moc se musí chudák Igor namáhat, aby to na strašidelném zámku fungovalo.
Vlado Ríša - Grimoár 2: Gonyalax
Další komediální kousek. Magický/technický učeň se vrátí k mistrovy a snaží se mu zachránit život.
Zbytek byla lepší či horší trojhvězda. Sečteno s průměrováno (Kudláč snad odpustí, ale esej jsem vyřadil): 3,42 hvězdy.“... celý text
— SirChico
Pelyněk. Díl 1
„Zajímavý svět a přesně jak píše evickakyticka to zpracování hodně pokulhávalo chvílema mi přišlo, že se spíš plazí a v určitých pasážích jsem se musela do knihy opravdu nutit. Dvě hvězdy za super nápad o pravděpodobně postapo světě kde se jako platidlo používají knihy (libra) protože dřevo je nejvzáčnější komoditou. Jen ta čtivost no... proto 2 hvězdy.“... celý text
— zuzca.h
Daniel Tučka - knihy
2018 | Pelyněk. Díl 3 |
2014 | Excelsior, gentlemani! |
2017 | Pelyněk. Díl 1 |
2012 | Umrlčí tanec |
2017 | Pelyněk. Díl 2 |
2014 | Kočas 2014 |
Žánry autora
Literatura světová Dobrodružné Povídky Romány Literatura česká Sci-fi
Štítky z knih
alternativní historie povídky vzduchoplavba česká fantasy steampunk historická fantasy české povídky české sci-fi fantasy fantastické povídky
Tučka je 3x v oblíbených.
Osobní web autora