Populární knihy
Nové komentáře u knih Helena Polehlová
Pokorný plamének anglického národa: Svatý Wilfrid z Yorku v kontextu anglo-latinské hagiografie 8.–12. století
„Helena Polehlová navazuje na dřívější práci nazvanou Non Angli sed Angeli a českým čtenářům nabízí životní cestu svatého Wilfrida z vyprávění Eddia Stephana. Výsledek její práce jednoznačně stojí za vážnou pozornost; z nejedné příčiny.
Většinu knihy zabírá odborná analýza textu Vita Wilfridi v několika kontextech - hagiograficky, stylisticky, jazykovědně i v rámci zasazení mezi dobové prameny. Tahle část je pro nás nevzdělané zvědavé laiky značně nezáživná, ač stojí za prolistování. Bez znalosti Bible, jazykových zvláštností, samotné latiny si z toho příliš laik neodnese. Přesto svědčí o poctivé a hluboké práci autorky na tématu, čímž se tato část stává dobrým průvodcem pro hlavní jádro knihy.
Tím zásadním přínosem práce je překlad textu Vita Wilfridi. V češtině dosud nevyšel a je tak skvělým přínosem pro studium nebo zájem o dějiny britských ostrovů, vývoje křesťanství i hagiografie jako takové. Taktéž by se kniha mohla stát odrazovým můstkem či popudem pro práce budoucí, kterých snad, jak doufám, bude na tomto poli přibývat.
A co samotný text i Wilfrid? Svatý Wilfrid nebyl tolik pokorným plaménkem, jako spíš osinou v zadku, která měla výrazný vliv na působení a rozšíření římskokatolické víry v Anglii. Značně nesympatická postava. Mnohem sympatičtější je mi skupina irských kněží než Wilfrid. Ostatně jeho život stál víceméně na základně konfliktu mezi nimi. Autor latinské legendy prokládá text nespočtem odkazů na Bibli, což ukazuje jak na jeho znalosti, tak snahu povýšit Wilfrida velmi vysoko. Téměř bych se nebál říct, že výš než v případě jiných pramenů o jiných svědcích, které dosud znám. Helena Polehlová v úvodní studii hojně text srovnává s Bedovými Dějinami Anglů. A určitě stojí si obě vyprávění o Wilfridovi porovnat a postavit vedle sebe. Nejedním přínosem Vita Wilfridi jsou také hojné citace textů, dopisů a zápisů z jednání na jednotlivých synodách. Ať už jsou doslovné nebo parafrázované.
Heleně Polehlové patří velký dík za zpřístupnění tohoto pramene. Navrch s tak dobrým a čtivým překladem. Doplňuje tak onu rostoucí skupinu překladů raně středověkých (i mladších) pramenů. A text sám nabízí rozšíření pohledu na vývoj římskokatolické víry, která před rokem 1000 zapouštěla kořeny v ostrovních královstvích.“... celý text
— Kozel
Non Angli sed Angeli: Kult svatých v latinské literatuře raně středověké Anglie
„Moc pěkný, stručný a příjemně čitelný úvod do hagiografie a vývoje ranného křesťanství v Anglii; spíš než studie kultu svatých v latinské literatuře, jak zmiňuje anotace. O "úvod" se jedná v plném významu slova, stejně jako se jedná o "výběr". Jediný pramen, o němž je v knize řeč a je zároveň dostupný v češtině, jsou (pokud se nemýlím) Bédovy Církevní dějiny. Přitom zrovna Felixův život sv. Guthlaca by svým příslibem "akčního" boje proti démonům mohl současného čtenáře bavit.
Pro absenci překladů je český čtenář odkázán buď na originály nebo na uvedené úryvky, mezi kterými se podívá na životy několika svatých, mezi nimiž mě nejvíce zaujaly životy Kolumba (první historické zmínce o lochnessce, kupodivu ne z jezera, ale z řeky), Wilfrida (celkem svérázného organizátora), Řehoře Velikého (kterému byl ostrov vděčen za mnohé; a že se misie na ostrov mnohonásobně vyplatily) a Benedicta Biscopa (ten na rozdíl od Wilfrida zářil vlivem duchovním). Kombinace všech osobností pak dala základ a kořeny křesťanské víře v Anglii, zatímco kontinentální Evropa bojovala s obdobím ranného středověku divočejšího rázu. To vše za doprovodu monografických úvodů a bohatého poznámkového aparátu.
"Vytknul" bych snad jenom tu strohost, protože všechna i jednotlivá témata knihy mají rozhodně co nabídnout na mnohem větším rozsahu.“... celý text
— Kozel
Non Angli sed Angeli: Kult svatých v latinské literatuře raně středověké Anglie
„Kniha přináší skrze dobové životopisy, jejichž nejzajímavější části autoři knihy přeložily do češtiny, seznámení s několika raně středověkými světci.
Lze se tak dozvědět o významu papeže Řehoře Velikého pro rozvoj křesťanství v Anglii, jak sv. Kolumba přemohl lochnesskou příšeru, o dobrodružném životě sv. Wilfrida nebo si počíst v životopise sv. Guthlaka o nástrahách poustevnického života.
Závěr tvoří životopis z pera "Otce anglické historie" sv. Bedy Ctihodného.“... celý text
— Syssi
Non Angli sed Angeli: Kult svatých v latinské literatuře raně středověké Anglie
„Velmi pěkné a zajímavé čtení. Ke knize jsem se dostal náhodou, zaujalo mě téma raně středověkého anglického křesťanství. Čtenáři kniha přibližuje blíže počátky raně středověkého šíření křesťanství, nejdůležitější osobnosti a světce. Každá kapitola, věnovaná dané osobnosti, je zakončena i úryvky z raně středověkých děl, což přidává práci na preciznosti. Rozhodně doporučuji. :-)“... celý text
— Lartie
Helena Polehlová knihy
Štítky z knih
anglická literatura světci monografie legendy o světcích duchovní literatura mnišství benediktini hagiografie 8. století středověká Anglie
Polehlová je 0x v oblíbených.