Nové komentáře u knih Jakub Ryška
Úvod do současné trapnosti
„Poezie pozdního kapitalismu. Průvodce po Brně a Brně-venkov. O realitě brněnských VŠ řekne víc než všechny dny otevřených dveří na školách a nadupaný brožurky dohromady.“... celý text
— Amalberga
Úvod do současné trapnosti
„"Autor" by se měl alespoň naučit psát, když už chce rýt do všeho kolem.
Na webu je chyb jako máku.
Jinak typická czech snaha rýt do všech okolo ve víře, že burani jsou všichni kromě mě.
Čili ve finále: trapný nejvíc samo o sobě.
Často si o takových lidech říkám proč teda v takovým hnoji žijí, když je to tu tolik itituje...“... celý text
— DominaCZ
Úvod do současné trapnosti
„Když jsem před dávnými časy objevil server www.prigl.cz, pomáhal mi přežít těžké dny na korporátní židli. Zatímco v open Space kolem mě probíhal čilý ruch prodeje keramických dlaždic, já zíral do monitoru a říkal si "jak je možné, že tu bezmoc a šeď kolem mě tak přesně popisují." Prace mě ubíjela, ale vypadalo to, že z ní není cesty ven.
Později jsem korporát opustil (propouštíme tebe, protože jsi nejmladší z kanceláře, není to nic osobního) a musel jsem opravdu začít pracovat, takže na čtení Priglu už nějak nezbýval čas. Přesto jsem tam před nějakým časem zavítal a zjistil, že existuje (bohužel beznadějně vyprodaná kniha), tu jsem od té chvíle dlouho sháněl a protože se zadařilo, mohl jsem se letos konečně pustit do jejího přečtení.
Pokud je váš život dobrý (anebo si to myslíte), nečtěte to. Pokud nemáte smysl pro humor a ironii, nečtěte to. Pokud vám není příjemné číst o zoufalých existencích z lepších společností ale i nejhlubších spodin, nečtěte to.
Já si alespoň dost často říkal "sakra to je přesné", na několika místech knížky jsem se tak trochu poznal a priznejme si to, i trochu zastyděl. S několika málo částmi nemůžu souhlasit, třeba závěrečný rozhovor s Davidem Graeberem mi přišel až moc doleva, zbytek je ale třeskutě přesný a oceňuji hlavně neuvěřitelnou schopnost autorů bez vážnějšího citového zabarvení popisovat všední život kolem nás z úhlů ze kterých se nikdo jiný nedívá.“... celý text
— Kochy84
Úvod do současné trapnosti
„První půlka je skvělá, v podstatě každý jeden odstavec v oddílech "Naděje" a "Snaha" je perfektní. Poslední ze tří oddílů ("Rezignace") je slabší, ale ke konci ("Rezignace v každém věku") se zase vylepšuje. Zdánlivě paradoxně je tato oslava lenosti a rezignace na úsilí maximálně vybroušená a vycizelovaná.
"""Kdo by se ve dvaceti ubránil naději, když úplně první úřední dopis v jeho životě, který je adresován jemu a ne rodičům, zní:
Rozhodnutí děkana:
PŘIJAT"""
***
"""„Jak bych to řekl, abyste to pochopili,“ skrývá vlastní neporozumění při zoufalém pohledu do Störigova Malého úvodu do filosofie vypracovaný atlet. V šusťákovce vietnamské provenience se už nejeden absolvent ZSV-TV PedF MU při výkladu Sartrova existencialismu nepěkně zapotil. „Filosofie, to není jako jezdit na kole, spíš si někde sednout a zamyslet se. A k tomu potřebovali v tom Řecku otroky,“ osvětluje původ filosování majitel horského kola v ceně několika svých platů."""
***“... celý text
— selviskhed
Úvod do současné trapnosti
„Klasika na věky věkův amen.“
— Forcroi