Jitka Malečková
česká, 1960
Nová kniha
Setkávání kultur. Identity, ideologie, jazyky - Jitka Malečková
Autoři této knihy se zamýšlejí nad proměnami, k nimž od nepaměti dochází vlivem setkávání a střetávání odlišných kultur. Téma rozebírají v souvislostech propoje... detail knihy
Populární knihy
Nové komentáře u knih Jitka Malečková
Z Istanbulu až na konec světa
„Kniha o identitě, jak ji vnímaly osmanské vzdělané vrstvy na přelomu minulého století. O členění knihy už tady komentář je, nebudu se opakovat a zmíním několik myšlenek, které se dají vztáhnout na současnost (a že se za víc než sto let v některých ohledech takřka nic nezměnilo).
Cestovatelé na Západ byli bez výhrad okouzlení technikou, čistotou, pořádkem, ale více či méně vnímali izolovanost a chlad Evropanů ve srovnání s východní otevřeností a pohostinností. Někteří věřili, že se západní technika a východní mravy dají spojit, jiní si tím tak jistí nebyli, vliv technizovaného okolí prostě nejde vymazat - a nebyly si zdaleka jisté (většinou šlo o ženy), že je to přiměřená cena. Zmiňuje se i skutečnost, že pokrok přišel moc rychle, dřív než si na něj lidé mohli zvyknout. Může to ukazovat, jak se cítí dnešní imigranti z méně rozvinutých zemí, a těžko jim vyčítat, že si ten pocit cizoty a odtrženosti od lidí neuměli představit předem nebo ho nechtějí smést ze stolu jako nízkou cenu za ekonomický vzestup a svobodu.
Když jsem u svobody, spisovatelky si stěžují, jak dokola vysvětlují, že harém je zkrátka ženská část domu, nic skandálního, a přitom trefně poznamenávají, že americké a britské ženské kluby jsou západní obdoba harému (jenom Istanbulanky se v nich baví o knihách a Američanky o účesech). Západní čtenáři východních textů často žádali (a žádají) kontroverze, prvoplánovou exotiku, prostě aby to mělo šťávu. Těžko pak čekat, že by někdo chtěl poslouchat popisy nudné reality, zvlášť když už si udělal názor na divoký život, který tam daleko přece všichni vedou.
Velmi zajímavá a podnětná kniha, tím spíš, že dnešní Turecko se znovu rozhoduje mezi příklonem k Východu nebo k Západu.“... celý text
— InaPražáková
Z Istanbulu až na konec světa
„Jaké tři věci vás jako první napadnou, když se řekne osmanská říše? Harémy? Sultáni? Velbloudi? A co asi napadlo její obyvatele, když se řekla Evropa? Nebo naopak Arábie? Osmanská říše stála s Istanbulem, svým epicentrem, pevně (a pak už o něco méně pevně) rozkročena mezi Východem a Západem, nebyla ani ryba ani rak a zároveň bylo ryborakem a stejně tak se cítili i její obyvatelé. Na přelomu 19. a 20. století se vrstva intelektuálů, jež vzhlížela průmyslovému a kulturnímu pokroku západní Evropy vypravovala na objevné cesty a svým krajanům o nich referovala, případně psala anglicky pro západní společnost a naopak se snažila ukázat, jak vnímá Evropu cizinec.
Dva naši přední turkologové zpracovali osmnáct dobových cestopisů a knihu rozdělili do tří velkých kapitol - první je věnovaná popisům cest mužů na Západ, druhá dílům žen cestujícím tímtéž směrem a poslední oběma skupinám putujícím na Východ, do arabských zemí. Gendrové rozdělení je na místě, obě skupiny cestovaly z rozdílných důvodů a o své zkušenosti referovaly rozdílně - a je to čtení nadmíru zajímavé, poučné, místy vysloveně zábavné a zároveň přístupné.
Knize není v zásadě co vytýkat - pokud vás toto téma zajímá, najdete v ní všechno, co byste od podobné práce mohli požadovat. “... celý text
— Jizi
Jitka Malečková - knihy
2023 | Setkávání kultur. Identity, ideologie, jazyky |
2019 | Z Istanbulu až na konec světa |
2002 | Úrodná půda: Žena ve službách národa |
Žánry autora
Literatura naučná Cestopisy a místopisy Filozofie Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Štítky z knih
ženy cestopisy Osmanská říše cestovatelé cesty a pobyt postavení ženy ve společnosti
Malečková je 0x v oblíbených.