Karel Schelle
česká, 1952
Populární knihy
/ všech 140 knihNové komentáře u knih Karel Schelle
Dějiny českého soudnictví
„Krásná reminiscence.
Dějiny veřejné správy a dějiny českého soudnictví stojí za to si připomenout.
Samotné dějiny soudů sice jsou zajímavé, ale zajímavější je zachycení uvažování té doby, utváření základů pro soudnictví a základů soudnictví, obecného a článkovitého systému.
Zvýrazněn měl být předěl mezi nesoudním a soudním stavem/systémem. Co bylo nesoudní, ale mělo/mohlo (úvahy) být považováno za soudní rozhodování, co bylo soudní (přestože prvky organizovaného soudnictví postrádalo), co bylo soudní (s historickými prvky organizovaného soudnictví) a co bylo soudní (tak, jak známe ze současné doby s prvky organizovaného soudnictví). Nemuselo by se jednat o komparativní analýzu, ale šlo by spíše o upřesnění a hlavně zdůraznění toho, jak se naše soudy vyvíjely, z čeho se vyvíjely, odkud, kam.
Je to tam zčásti popsané, ale jen málo a je to skryté, přitom ten předěl považuji za velice důležitý, a to natolik, až mi připadá, že to tam, na rozdíl od jiného textu (především výčtu až seznamu soudů), chybí. Chci říci, že mi šlo o to vyzvednout ten potenciál ku vzniku a rozvoji, případně dalšímu rozvoji soudnictví, a jak jsem již psala výše, šlo mi o ten předěl, o to, kdy, jak a proč došlo k jinému uvažování, tedy k tomu, že země potřebuje soudy. Tento předěl mohl být více rozepsán, rozpitván a možná mohla být o tom celá kniha. Ale to už bych se dostala někam jinam a snad vyhledala jinou literaturu, která by byla více než skriptová.
Pro toho, kdo hledá ucelený systém soudnictví našich zemí/našeho státu, knihu doporučuji.“... celý text
— veronika4001
Nástin právních dějin
„Četlo se to poměrně dobře, jen tam na můj vkus byly některé části dost stručné a některé informace mi naopak přišly trošku zbytečné.“
— ronyyy
Pocta svobodě
„Sborník 24 různých příspěvků k období let 1938-1945, většina z nich se týká moravského prostoru, avšak stranou zájmu nezůstalo např. ani dění v exilové vládě v Londýně. Čtenář si musí uvědomit, že příspěvky byly sepsány před téměř 30 lety a z toho důvodu zachycují tehdejší stav poznání dané problematiky. Podle mě nejkvalitnější a nejpřínosnější příspěvky sborníku: Gestapo a SD v Brně na počátku okupace (František Vašek), Stíny gilotiny nad Breslau (František Nedbálek), Dvojí role partyzánského hnutí na území Československa v letech 1943-1945 (Petr Kopečný), K perzekuci a odboji duchovních na Moravě (František Vašek), Existovala nerozlučná konfidentská dvojice Velký a Malý Franta? (Vojtěch Žampach), České národní povstání? (Zdeněk Štěpánek), Jihlavsko v prvních poválečných týdnech (Zdeněk Jaroš, Karel Křesadlo). Novější stav bádání v některých oblastech zmíněných ve sborníku Pocta svobodě viz sborník Morava v boji proti fašismu 3, vydáno 2008.“... celý text
— Kakho-Oto
České právní dějiny
„Četla jsem pouze části knihy a to v rámci přípravy na průběžné testy a pak jsem se na určitá témata dívala i před zkouškou teda...
Ta učebnice sama o sobě není špatně napsaná. Je to povětšinou srozumitelné a dá se to číst. Co mě ale štvalo byla systematika. Od jednoho období se skáče k druhému a pak se zase vracíme k tomu prvnímu... Lepší by bylo popsat jedno období ze všech hledisek a pak teprve přejít k dalšímu.
Další co vytýkám je množství nepodstatností a detailů ve státní správě apod. Taková Česká dvorská kancelář mě bude děsit asi ještě dlouho. Navíc tyhle informace se nechtějí ani na zkoušce...
Nicméně k průběžným testům učebnici vřele doporučuji. Ke zkoušce se však hodí už méně.“... celý text
— Butterfly340
Nástin právních dějin
„Čteno v průběhu semestru.
Pro základní přehled super. Je to napsáno poměrně čitelně. Žádná souvětí přes dvě strany, ani žádná neznámá slova. V tomhle ideální.
Bohužel se v textu vyskytují chyby. Narazila jsem i například na to, že chyběla půlka věty. Potvrzuji tedy to, co bylo řečeno v komentáři dole. Ty chyby tam opravdu jsou a to v docela velkém množství.
Taky Nástin není úplně vhodný na učení se ke zkoušce. Obsahuje dost nepodstatných dat apod. Při čtení to nevadí, ale učit se z toho nedá.
Víceméně je vhodný na to, aby měl člověk nějakou představu o problematice a orientoval se. Taky pro lidi, kteří sice právo nestudují, ale zajímá je to, je kniha fajn.“... celý text
— Butterfly340
Karel Schelle - knihy
Žánry autora
Literatura faktu Válečné Literatura naučná Biografie a memoáry Ekonomie a obchod Historie
Štítky z knih
Anglie nacismus Brno historie, dějiny Polsko náboženství Rusko Francie Česko, Česká republika Slovensko, Slovenská republika
Schelle je 0x v oblíbených.