Populární knihy
/ všech 11 knihNové komentáře u knih Markéta Svobodová
Fenomén Bauhaus
„Velmi pěkná knížka přibližující fenomén Bauhausu od počátku až do koncem, resp. mapující (byť výběrově) i žáky této školy, kteří se po jejím zániku rozprchli do světa a kde co zanechali. Oceňuji, že kromě "příběhu" školy a proměn estetického smýšlení se text zaměřuje také na pedagogická specifika, která vlastně tehdy neměla obdobu a dodnes je málokde nalezneme. Velmi vhodné jsou kapitolky-medailonky o jednotlivých učitelích. Za největší klad lze podle mne označit zaměření značné části knihy na vztah Bauhausu s Českoslovenkem (nebo spíše naopak), velmi mě překvapilo, jak třeba Karel Teige byl se školou v častém kontaktu, velmi zajímavost postavou byl Zdeněk Rossmann a vůbec celá ta skupina kolem Školy uměleckých řemesel v Bratislavě a Školy uměleckých řemesel v Brně. Celému této kontaktu paradoxně prospěl odchod druhého ředitele Hannese Meyera do SSSR, kde se řada levicových intelektuálů z Československa s ním také mohla potkat (např. B. Václavek). Kapitolka o vztahu Bauhausu a československé fotografie je také objevná, protože přibližuje méně známé fotografy a fotografky, které tam buď studovali/y a nebo se prostě jen inspirovali.
Není to převratná historická studie, je to popularizační text, který se snaží postihnout fenomén Bauhaus v kostce a navíc ve vazbě na Československo. Jako výtku bych měl malé písmo, které dělá knihu nepřehlednou, odstavce a grafická práce s textem někdy nedávají vnitřní logiku - na druhou stranu je kniha moc pěkně ilustrována a zalomena s takovou bauhausovskou grácií. A pak že tři autoři se mohli lépe dohodnout, co v kterém textu bude, myslím, že se zbytečně překrývají. Jinak jako první ochutnávka Bauhausu, než se člověk rozjede do Výmaru nebo do Desavy, je kniha dobrým předkrmem.“... celý text
— Apo73
Fenomén Bauhaus
„Nedokázal jsem se do knihy začíst, a po prodloužení termínu jsem ji raději vrátil do knihovny. Vzhledově zajímavá, obsahově už tak moc ne.“
— konva
Praha: Historické centrum a Průhonický park
„Mohlo být ještě více obrázků a méně toho povídání kolem...“
— kolacky
Moderní krasopsaní
„Kniha je velice pěkně graficky zpracována - už jen její prolistování je lahodou pro oči. Nicméně uspořádání jednotlivých kapitol (hlavně těch počátečních) mi přišlo takové chaotické... Příklad: v první kapitole vás autorka seznámí s jednotlivými disciplínami krasopsaní, pak se hned naučíte držet Brush Pen, základní tahy, napsat písmena a slova ale až v další kapitole vám autorka řekne čím vlastně máte psát... V této kapitole mi také chyběly informace o nějakých dobrých českých e-shopech či zajímavých prodejnách v ČR.
Pokud vlastníte iPad (a k němu stylus), určitě si pořídíte i appku Procreate, které je zde věnována moc pěkná kapitola, stejně jako výrobkům, které si můžete pomocí krasopsaní vyrobit (ozdobit je).
Velice užitečná je písanka na konci knihy, kde jsou znázorněné i jednotlivé tahy písmen a číslic.
Myslím si, že kniha není primárně určena pro úplné začátečníky ale spíš pro mírně pokročilé.“... celý text
— LadyCotton
Písnička II.
„Zpěvník, cca 200 známých písní od lidovek přes koledy po rock a pop. Včetně notového zápisu, hlasů pro flétny a akordů.“
— Hotanka
Markéta Svobodová knihy
Štítky z knih
Praha architektura Česko, Česká republika zpěvníky design první republika, 1918-1938 kulturní památky krematoria turistické zajímavosti 19.-21. století
Svobodová je 0x v oblíbených.