Populární knihy
/ všech 19 knihNové komentáře u knih Oskar Krejčí
Lidská práva: Zprava i zleva
„V pořadí druhá populárně naučná kniha vydaná spolkem Svatopluk. Stejně jako ostatní tři dosud vydané knihy má i tato charakter sborníku, kde každou kapitolu zpracoval jiný autor a konkrétní zaměření kapitol do jisté míry souvisí i s odborným zaměřením jednotlivých autorů. Tento svazek je věnován problematice lidských práv, na která autoři nahlížejí z nejrůznějších úhlů. Přiznám se, že donedávna by mě nenapadlo, že i něco takového jako jsou lidská práva, lze ohavným způsobem zneužít. Například tím, že evropská populace bude vystavena tlaku, aby uznala "právo" uprchlíků z geograficky a hlavně kulturně naprostro odlišného prostředí na život a různé výhody v EU. A co hůř, Evropané by měli tolerovat i kriminální činnost nově příchozích, která je mnoha politiky bagatelizována. Na druhé straně, příslušníci některých států by dle vyjádření některých neměli mít práva vůbec žádná. Naopak "demokratické" země mají právo dotyčné státy i jejich obyvatele krátit na jejich právech, jak to jen jde – protože přece boj za demokracii něco stojí, ne? Údajně ve prospěch celku mají být Evropané regulováni téměř ve všem, co jakkoli souvisí s klimatem. Topit, svítit, přesunovat se, zkrátka provozovat jakékoli činnosti využívající energie, budou moct jen povoleném, "klimaticky neutrálním" způsobem. Asi by na tom nebylo nic špatného, kdyby panovala všeobecná shoda na tom, co je z hlediska nejen klimatu, ale i dalších aspektů péče o životní prostředí optimální. A také, kdyby náklady na plánované změny nebyli nuceni nést ve velké míře občané. Co je ale nejhorší: pokud se to evropským lídrům hodí, odklidíme klimatická témata někam do kouta. Viz např. nyní hojně diskutovaná hospodářská dohoda mezi EU a hospodářským společenstvím jihoamerických zemí, zvaným Mercosur. Jako kdyby přeprava zboží přes půl zeměkoule nebyla z klimatického hlediska problém. Jako kdyby nakonec bylo úplně jedno, zda plodiny pěstujeme na plochách, které jsou jako pole využívány už po staletí, anebo někde, kde se v rámci plnění dohod s EU smýtil deštný prales, aby vznikla pole na pěstování sóji (samozřejmě vůbec není geneticky modifikovaná...).
Tolik alespoň ve stručnosti, o čem se lze mimo jiné v knize dočíst. Samozřejmě napsáno odbornějším jazykem (někde může být čtení pro člověka-neodborníka na sociální vědy trochu obtížnější) a pečlivě vyargumentováno.
Pokud vám ještě nedochází, v jaké době žijeme, anebo naopak nevěříte svým očím, uším, prostě ničemu, určitě si knihu přečtěte.
Velmi ráda bych dala pět hvězdiček, ale v knize je poměrně dost formálních nedostatků. Je mi jasné, že autoři chtěli, aby byla kniha co nejdřív venku, ale určitě potřebovala ještě jednu korekturu. Zejména příspěvek M. Muránského vypadá, že byl do knihy zařazen až dodatečně (možná kvůli grantovému projektu, na který odkazuje), tedy prošel ještě menším počtem redakčních úprav než příspěvky ostatní. Prosím autory, aby tyto zdánlivé drobnosti nepodceňovali. Témata pojednávaná v knihách spolku Svatopluk jsou velmi důležitá a knihy si zaslouží maximální péči po všech stránkách!“... celý text
— BabaJaga11
Geopolitika Číny
„Kniha jakoby byla psaná na objednávku KS Číny. Zvlášť v popisování období tzv. nové Číny nějakou objektivitu nehledejte.“
— PP2112
Geopolitika Číny
„Velice jednostranný, prokomunistický pohled na Čínu. Co jiného bychom taky od bývalého spolupracovníka StB mohli očekávat. Ale např. označit roky 1949-1976 za "Romantické období", nebo uvádět, že v roce 1989 nebyl na Náměstí nebeského klidu zabit žádný člověk, to chce opravdu hodně silný žaludek a velkou dávku cynismu. Krejčí popisuje současnou Čínu jako zemi, která mírumilovně roste. Přitom není nic vzdálenějšího od pravdy. Naopak, čínský totalitní režim je hrozbou pro všechny své sousedy, když se snaží silou zabírat území, na která nemá nárok. I současná čínská podpora ruské dobyvačné války je důkazem toho, že o nějaké mírumilovnosti nemůže být řeč.“... celý text
— bel21
Geopolitika Ruska
„Vždy je zajímavé číst díla trošičku se zpožděním. Ani tato více jak pětiset-stránková studie Ruska není výjimkou. Dnes je těžké na ulici, před kamarády, na pracovišti apod. vyjádřit solidární chcete-li nekonfliktní postoj k RF. Okamžitě se na vás sesypou jako na mršinu... nepusťej vás k lizu.
Tím, že jsem ještě ani ne dva roky dozadu slyšel o panu profesorovi Krejčím jen velmi zběžně z akademické půdy, neznal jsem jeho práci. První jsem zaslechl jeho masterclass v díle o Číně. Čili tu jsem četl první, ačkoli vyšla o pár let později než tato o RF. Je to excelentní ucelená práce, jež je vyzbrojena neporazitelnou zdrojovaností. Dávám 100% a deset navíc za mapy a i mnohé grafy mého oblíbence Štěpána Kotrby.
P.S. stejné hodnocení i u Geopolitiky Číny, čili nebudu tam psát komentář.“... celý text
— jaroslav0572
Geopolitika Číny
„Vysoce erudované statě a prózy prof. Krejčího na alternativní scéně mne přivedli i k jeho-zdá se- opusu magnum. Velmi zeširoka pojatá knížka o čtyř tisícileté říši, která dnes hraje prim v geopolitickém ringu. Utváření prostoru okolo dvou obřích řek nebylo jednoduché, mnohdy i dost krvavé. Ale Číně se daří a Krejčí to potvrzuje. Zároveň velmi dobře popisuje, že útoky západních dravců přicházely vždy po vodě, ne po souši. Odnáším si mnohé poznatky včetně Konfuciových tezí. A už se vrhám na geopolitiku Ruska. 100% spokojenost.“... celý text
— jaroslav0572
Oskar Krejčí knihy
Žánry autora
Fejetony, eseje Literatura faktu Literatura česká Literatura naučná Ekonomie a obchod Historie
Štítky z knih
eseje Čína politické události Rusko politika vzpomínky USA (Spojené státy americké) války kapitalismus demokracie
Krejčí je 4x v oblíbených.