Nové komentáře u knih Rachel Kadish
Váha inkoustu
„Podle anotace by si člověk myslel, že jde o lehkou novodobou klasiku hon za tajemstvím v minulosti. Opak je pravdou. Autorka na tomto základě vypracovala mnohovrstevnou knihu, u které se musí přemýšlet.
Helen a Aaron se snaží zjistit osudy židovské písařky Ester ze 17. století. Společně tvoří trojlístek hlavních postav. Vedle hlavního úkolu se odvíjí jejich osobní mikropříběhy.
K tomu dostane čtenář exkurz do dobové filozofie. Přiznávám, tyto části se mi hůře četly. Navíc niterné pocity hlavního trojlístku jsou rovněž vysvětleny filozoficky. Když jsem na to narazila poprvé, hned jsem si řekla, že tato kniha není tím, proč jsem si ji vybrala ke čtení.
Kniha je nicméně kvalitní, autorka si dala velkou práci s rešeršemi. Takže dobu vysvětlila skvěle. Čtenář si odnese povědomí o portugalských Židech, benevolentním Amsterodamu, židovské naději v Anglii, moru a velkém požáru Londýna či o mezinárodních dobrovolnicích v Izraeli.
Vyplatí se číst do konce, moc se mi zalíbilo pojítko Ester k Shakespearovi.“... celý text
— Madelisi
Váha inkoustu
„Nemá cenu psát o tom, jestli je kniha dobře napsaná, což bezesporu je, ale to popsali ostatní čtenáři přede mnou. Na knize mě zaujalo její téma a to jsou knihy a historie a už to je dobrý začátek.
Zaujalo mě historický popis židovské komunity v hlavních třech vrstvách. Tou první je období života Ester, kde žije několik komunit židů, které si navzájem nerozumí a snaží se žít v křesťanském světě se všemi kompromisy, které k tomu patří. Někteří členové této komunity mají traumatizující vzpomínky na pobyt v Nizozemí odkud se museli také odstěhovat do Anglie.
Druhou historickou vrstvou je odkaz předků těchto lidí, kteří museli utéct před inkvizicí z Portugalska, kteréžto období, je v jejich životech stále přítomné a určující další jejich směřování. Myslím, že toto období je pro mě osobně hodně zajímavé a jsem rád, když na toto období v literatuře někde narazím.
Třetí historickou vrstvou jsou zkušenosti Heleny, která žila v Izraeli a zažila úsilí Izraelců o vybudování a obraně jejich nového státu.
V neposlední řadě pro mě bylo zajímavé pomocí této knihy objevit svět starých rukopisů a jejich zkoumání.“... celý text
— petr_
Váha inkoustu
„V tomto překrásném románu, máme možnost v hlavní dějové lince sledovat osud mladé židovské dívky, která se nechce spokojit pouze s obyčejným běžným životem, jaký byl v sedmnáctém století ve kterém se tento příběh odehrává, pro ženy tak typický. Ester touží po společnosti, ve které by mohla uplatnit na tu dobu své radikální myšlenky a názory. Druhá méně obsáhlá, nikoliv však méně zajímavá dějová linka, se odehrává v naší současnosti a seznámí nás s prací historických badatelů. Autorka píše opravdu velice dobře a v této knize dokázala tyto dvě dějové linky jazykově nádherně rozlišit. Nenacházím nic, co bych této knize mohla případně vytknout a proto si jí s velkou radostí řadím na seznam knih které doporučuji. Audiokniha je načtena velice slušně a načetla ji paní Eva Hadravová.“... celý text
— soupik2012
Váha inkoustu
„Krásný příběh, náročný, nádherný jazyk. Určitě to není čtení na jeden večer. Doporučuji.“
— AlenaF
Váha inkoustu
„Původně jsem knížku nechtěla hodnotit. Říkala jsem si - je sice pěkně a čtivě napsaná, ale vnímám v ní užívání schémat typických pro dnešní angloamerické romány. Hrdinka emancipovaná v rámci možností, prolínání dvou časových rovin (resp. tří... až čtyř), přičemž současníci pátrají po osudech dávných postav, nesympatie měnící se v sympatie, překonávání překážek v cestě za šťastným koncem. Ale kupodivu ve mně tahle knížka a její příběh zanechávají otisk i týdny po jejím přečtení... Proč? Je prostě pěkně napsaná.“... celý text
— strana1-100