Vilayanur Subramanian Ramachandran
indická, 1951
Populární knihy
Nové komentáře u knih Vilayanur Subramanian Ramachandran
Mozek a jeho tajemství aneb Pátrání neurologů po tom, co nás činí lidmi
„Před čtením si ověřte, že vás zajímá, o čem to je. Není to vyloženě o mozku. Ten se zde probírá jen v několika oblastech, které vychází z výzkumů autora v neurovědě. Takže je to trochu popis jeho kariéry.
Úvod má 50 stran a je to jen úplný základ. Témata jsou skoro stejná jako v knize Krátký výlet po lidském vědomí. Přednášky jsou zpracovány do knižní podoby. Je to napsané spíš ze strany výzkumu a studií pacientů.
Řeší se fantomové končetiny, problematika vidění, synestézie, zrcadlové neurony, autismus, evoluce jazyka, estetické a umělecké vnímání a končí to zamyšlením nad Já a různými poruchami vědomé mysli.
Napsané je to dobře, ale vzhledem k počtu stran je to stručné. U autismu se řeší hlavně jeho možná souvislost se zrcadlovými neurony, které jsou zde oproti výletu navíc. Poslední kapitolu jsem nějak nepochopil.
Měla dost podkapitol a ve výsledku jsem nevěděl, co si z toho vlastně vzít. Některá vyjádření nedávají smysl. Autor v textu zmíní buddhismus i hinduismus, aby po pár stranách napsal, že filozofie neřekla k já za 2000 let nic.
Přitom zrovna tato náboženství svá řešení mají. Je z toho cítit určitá zaujatost neurovědce. Autor má dost zvláštní smysl pro humor. A úplně se spolu míjíme. Jeho zajímá umění a mě spiritualita.
Já pro umění nemám cit a autor má zas hluboce rozvinutý vhled do umění a estetiky. Jen problematika mysli, vědomí a ega se zde moc neřeší. Mě nejvíc zaujalo, že z toho plyne, jaká je kreacionismus blbost. Právě na mozku je totiž vidět, že tady žádný inteligentní plán není. Mozek je výtvor evoluce a ta brala, kde se dalo. Škoda, že to nebylo víc rozvedené.
Doporučuju všem zájemcům o lidský mozek. Pokud vám to stačí stručně, tak si spíš přečtěte Krátký výlet. Bez hlubšího zájmu o probíraná témata by tohle mohlo nudit. A koho mozek zajímá, tak si to stejně přečte a flákne tomu 5*. :-) 85%“... celý text
— Eldar80
Krátký výlet po lidském vědomí
„Četl jsem to trochu omylem. Díky názvu jsem myslel, že to bude o vědomí a ono to bylo o lidském mozku. Obsahuje to 5 přednášek a všechny byly ukrutně zajímavé. Dávají do souvislosti nečekané obory.
Je to poněkud nepříjemné čtení, protože vědci nejvíc informací o mozku zjišťují z jeho poškození nebo špatného fungování. První přednáška se věnuje fantomovým končetinám, které pacienti stále cítí, ikdyž ty fyzické už nemají.
Druhá se věnuje problematice vidění. Třetí se zabývá uměním a estetikou. Čtvrtá je o synestezii. Zde hlavně barevné vnímání čísel. Bylo úžasné sledovat, jak autor přešel od synestezie ke vzniku lidské řeči.
A pátá je o neurovědě. Zde probírá třeba vznik jáství a subjektivní vnímání. Co mě zarazilo, že ač šlo o přednášky pro BBC, tak to bylo dost náročné čtení. Je to už staršího data, ale zastaralost není moc znát.
Nejvíc to bylo vidět u značné skepse ohledně zvířat. Dnes se už ví, že všichni savci jsou na tom víceméně podobně. Jinak to nedokážu posoudit. Je to napsané tak, že to moc zastarávat nebude. Rád si to přečtu znovu až budu sečtělejší.
Akorát je to podivně koncipované. Jsou tam poznámky na 30 stranách a jsou ještě náročnější než samotné přednášky. Na ty zůstává jen 120 stran.
Takže jo, rozhodně doporučuju, ale hlavně pro zájemce o lidský mozek. Pro zájemce o vědomí už ani ne. Nechápu proč tomu dal autor takový název. Jen je třeba počítat s větší náročností a souvislostmi s více obory. 85%“... celý text
— Eldar80
Krátký výlet po lidském vědomí
„Neskutečné, co vše věda zkoumá, a co lze experimenty ověřit. Knížka je velmi zábavná, přináší i odpovědi na otázky, které si položí občas každý. Jediným problémem pro laika vidím ve velkém množství odborných výrazů, ne všechny byly vysvětleny ve slovníčku pojmů.“... celý text
— dandyD
Krátký výlet po lidském vědomí
„Pěkná, tenounká knížečka. To jí ale neubírá na zajímavosti a množství informací. Naopak. Je zde vcucnuto dost zajímavých věcí. Jednotlivé informace na sebe navíc navazují, takže je to pospojované, místy až jako takový příběh.
Pro začátečníky v oboru neurověd ideální.“... celý text
— hu_87
Mozek a jeho tajemství aneb Pátrání neurologů po tom, co nás činí lidmi
„Knížka patří mezi ty nadprůměrnější kousky. Je to nutnost pro každýho, kdo se zajímá o neuropsychologii, nemoci mozku obecně a tak.
Dozvíte se něco blíže o synestezii, autismu... když třeba mluvíme o tý synestezii, tak tam autor rozebírá i bližší pohledy lidí co synestezii mají, jak to vnímají a jak vnímají ty všemožný barvy tónů a takhle, dost zajímavý. Čte se to celkem dobře, z nějakýho důvodu mi knížka zlepšila náladu, protože patří mezi ty lepší u nás na trhu a je dost zajímavá.“... celý text
— hu_87
Vilayanur Subramanian Ramachandran - knihy
2016 | Krátký výlet po lidském vědomí |
2013 | Mozek a jeho tajemství aneb Pátrání neurologů po tom, co nás činí lidmi |
Žánry autora
Literatura světová Literatura naučná Věda
Štítky z knih
Ramachandran je 1x v oblíbených.