Populární knihy
/ všech 107 knihNové komentáře u knih Zdeněk Nejedlý
Pařížská Prodaná nevěsta čili Černý den v Národním divadle
„Ostrý, nespokojený komentář k pohostinskému vystoupení členů pařížské Komické opery na jevišti Národního divadla. // Prostřednictvím osoby dirigenta Louise Massona (1878-1957), jehož jméno Nejedlý uvádí, jsem zapátrala v archivu a zpřesňuji. Vystoupili zde celkem třikrát, a to konkrétně v pátek 31.5.1929, v neděli 2.6.1929 a v úterý dne 4.6.1929. Režie se ujal Georges Ricou (1880-1954).
Pokud jde o ansámbl, byl smíšený. Hlavní úlohy zpívali hosté, vedlejší úlohy naši, což Nejedlého přirozeně vedlo k porovnávání, k přesnému pojmenování toho, co se mu jako divákovi nelíbilo. Žádné patolízalství a pochlebování. Volí ostrá slova – to přídavné jméno použiju naschvál znovu – přidává vykřičníky, přidává hrdost.
-----------------------------------
CITÁT:
Jakoby to byl nějaký skladatelíček desátého řádu! To, páni Francouzové, trochu pozor! Smetana je genius, před nímž vy musíte pěkně klobouk dolů!“... celý text
— milamarus
200 představení Tajemství
„Drobná skladovka městské knihovny o rozměrech 10x14 cm, která prostřednictvím úryvků z korespondence a Smetanova deníku přibližuje okolnosti vzniku této opery. To je první kapitola. Následuje líčení o premiéře konané dne 18. září 1878 ještě na jevišti Nového českého divadla, přesun do divadla Národního, několik fotografií,… a líčení toho, jak byla inscenace pojata v novém století. // Samostatnou částí je pak kalendářní soupis, z něhož lze vyčíst, jak často bylo kterou sezónu dílo uváděno, kdo všechno na jevišti vystupoval, kdo představení řídil.
Některé osoby, jejichž jména se v knížce objevují:
- Eliška Krásnohorská (1847-1926)
- Adolf Čech (1841-1903)
- Edmund Chvalovský (1839-1934)
- Josef Lev (1832-1898)
- Adolf Krössing (1848-1933)
- Emil Pollert (1877-1935)
- Růžena Koldovská (1875-1943)
- Otokar Mařák (1872-1939)
- Bohumil Benoni (1862-1942)
- Marie Crhová (1885-1973)
---------------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
Jsem jista, že nová práce Vaše bude opět k obdivu a radosti celého našeho světa. Kéž poněkud také k radosti Vaší vlastní!“... celý text
— milamarus
Všeobecné dějiny hudby
„Zajímavé propedeutikum.“
— Kabuky
Bedřich Smetana v Jabkenicích
„Drobná skladovka o rozměrech 15x10 cm, která spolu s tituly “Z jabkenické myslivny“ (1963), “Jabkenická léta Bedřicha Smetany“ (1968), tvoří jakýsi trojlístek knih upomínajících na malou obec blízko Mladé Boleslavi. Obec, která se na několik let stala místem, kam Smetana jezdil, kde bydlel, kde pracoval a hledal inspiraci. // Líbilo.
----------------------------------
CITÁT:
Anebo vypravoval. To nyní zvláště rád, v této odloučenosti od světa.“... celý text
— milamarus
Almanach na památku tisícího provedení Prodané nevěsty souborem Národního divadla v Praze 30. května 1927
„Pohled na Smetanovu operu skrze kalendář a statistiky. Velmi zajímavý. Pečlivě vedený. Průkazný. // Vyčtete odsud příkladně, kdy v roli Mařenky vystoupila Ema Destinnová; kteří pánové ztvárnili Jeníka či kolikrát stál na jevišti Adolf Krössing coby koktající Vašek…. A když nic jiného, utvrdíte se alespoň v tom, že Prodaná nevěsta od své slavnostní premiéry, která se konala dne 30. května 1866, neopustila české jeviště.
Poté následují vyjádření a vzpomínky jednotlivých protagonistů, pamětníků a osobností hudebního světa. To je v mých očích neméně zajímavá část almanachu. // Bravo! Dávám maximální počet hvězdiček a pár řádků ze strany šestasedmdesát, kde se v čase ohlíží Emil Pollert (1877-1935), opisuji.
----------------------
(…) Když Karel Kovařovic splnil ideál můj (a jistě také ideál všech českých basistů) a přidělil mi Kecala, požádal jsem režiséra Šmahu, který „Prodanou“ tehdy režíroval, aby mě v několika soukromých hodinách herecky připravil pro tento úkol. Šmaha, jenž mi byl vždy nakloněn, pozval mě jednoho odpoledne do svého bytu, poslal pro velkou konvici černé kávy, pohodlně se rozložil do lenošky, já naproti němu, naléval koflík za koflíkem a – povídali jsme o všem možném, jen ne o Kecalovi. Asi za hodinu vstal, vzal mě za ramena, zahleděl se mi do očí a řekl: „Tak tu smlouvu v prvním jednání nenoste v náprsní kapse kabátu, ale v kapse dolejší. Jinak Vám Pollertku důvěřuju – jen to hrajte venkovsky. Na zdar!“ To byla tedy moje herecká průprava pro Kecala.“... celý text
— milamarus
Zdeněk Nejedlý knihy
Žánry autora
Divadelní hry Fejetony, eseje Literatura faktu Literatura česká Literatura naučná Biografie a memoáry
Štítky z knih
dopisy korespondence životopisy, biografie česká literatura hudba starověk divadlo komunismus Národní divadlo v Praze propaganda
Nejedlý je 0x v oblíbených.