LooneyCZ diskuze
@Aerine: Z více zdrojů ověřeno, že Bohumil Hrabal cenu získal. Doplněno na DK, už by mělo být i zde: https://www.databazeknih.cz/literarni-ceny/cena-jaroslava-seiferta-34?page=2
Pro děti (spíš starší)
Návštěvníci: https://www.databazeknih.cz/knihy/navstevnici-21688
Čarodějnice: https://www.databazeknih.cz/knihy/carodejnice-355822
V dětství jsem ještě četla tyto, ale nevím, jestli už nejsou pro současné slečny příliš zastaralé:
Farmaceutka: https://www.databazeknih.cz/knihy/gabra-a-malinka-farmaceutka-13908
Narozeniny: https://www.databazeknih.cz/knihy/narozeniny-87470
Nemyslím si, že audioknihy jsou pro ty, co mají málo času. Spíš takto "čtou" při jiné příležitosti. Například u řízení auta nebo mytí nádobí, tam byste si četl těžko.
Když se vrátím k vaší původní otázce, tak bych neviděla problém v tom, že si někdo zapíše do výzvy audioknihu, pokud není významně zkrácená. Tam už by to bylo trochu nefér. Na druhou stranu, někdo je zvyklý při čtení přeskakovat některé pasáže. Pak už je prostě nen na něm, jestli si knihu zapíše do výzvy či ne.
Mám dojem, že jste tu (možná nechtěně) posluchače audioknih urazil. Proto se nedivte některým reakcím...
Tatjana1737: Sex ve městě jsem sice nikdy neviděla, ale na základě vašich nápověd jsem se k tomu dobrala (dogooglila). A to neznám ani knihu, ani filmy, je to úplně mimo můj okruh zájmů. Takže děkuji za mocné nakopnutí, bez toho bych byla ztracená :)
Ne, není to kniha podle níž MF natočil film! Taky jsem si to myslela, ale není to tak.
Aha, tak to jsem byla mimo. Filmové zpracování to asi taky má, ale je to úplně něco jiného...
Já si právě myslím, že to mám dobře, ale asi to píšu blbě. Ale už nevím, jak to zadat jinak.
Je to kniha, co byla zfilmovaná pod jiným (původním) názvem? Nebo jsem mimo?
No, včera mi ty nápovědy přišly dost zavádějící, ale nakonec jsem uhodla. Dnes jsem si myslela, že je kniha jasná, ale ani jednu z hlavních postav mi to nebere. Asi budu muset počkat do poledne.
Už mě to začíná zmáhat, je to takové hodně nevyrovnané, ať už co se zvolených knih týče, tak u těch nápověd.
Ladislav73: Za mě asi takhle: když si to téma vyložíte velmi volně, můžete použít třeba i knihu NesPOKOJený králíček, protože název obsahuje slovo pokoj. A pokoj je místnost. Takže záleží, zda vám stačí, že místnosti se říká hajzl (což v názvu je), ačkoli tady se určitě nemyslí, že by to mládí bylo fyzicky v oné místnosti, nýbrž jde o metaforu, jak už uvedla Snoopi.
Pokud se jedná o mnohoznačné slovo (hajzl) nebo slovo s více významy (knihovna), tak si každý musí obhájit přede vším sám před sebou, co pro něj ještě podmínku splňuje. Osobně bych třeba Mládí v hajzlu nepoužila, mně to tam nesedí. To neznamená, že někdo jiný to nemůže cítit jinak, že.
Petr Sagitarius, autor detektivek z Jablunkova. Náhodou jsem teď zjistila, že nosí brýle.
Obelix15: Taky jsem teď na to narazila a nechápu! Čajovna? Kavárna? Nečekala bych, že i s významem takového obyčejného slova mají lidi problém (ačkoli většinou je to spíš pohodlnost, zařadím do výzvy cokoli a jdu dál).
Každopádně, kdyby někdo tápal, obsáhlou definici i s příklady najde třeba zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%ADstnost
Všechny tři knihy od Davida Sedarise, vtipné čtení, doporučuji: https://www.databazeknih.cz/knihy/kdyz-vas-pohlti-plameny-190041
@Gwenn: Ano, pak by se sem dalo zařadit cokoli. V podstatě není možné sáhnout vedle ;) Ale záleží, jak si to kdo vyloží.
Možná už mě "hra na výzvu" omrzela, ale já mám pocit, že jsou témata rok od roku míň zajímavá. Třeba kniha z bazaru DK? Autor s brýlemi?
Na druhou stranu třeba kniha, která se odehrává v 16. století, to je fakt výzva. Jen mám obavu, že nic takového číst nechci. No, to je čistě můj problém. Omlouvám se za spam v diskuzi...
Souhlas s jaskr. Sice "V užším smyslu se vesmír také někdy užívá jako označení pro kosmický prostor, tedy část/díl vesmíru mimo Zemi.", ale kdo by se držel širšího pojetí slova vesmír, může sem zařadit i knihu, která se odehrává na Zemi.
Teď jsem dočetla milou knihu Pošetilost doktora vinnetouologie od Martina Fahrnera a náhodou jsem zjistila, že je ročník 1964, takže se mi hodí do tohoto bodu. Tip pro ročník 1986 ;)
A pak si vezměte, že třeba v knize Lada u ledu se první kapitola jmenuje Předmluva. Ale jde o jasný prolog. Pak z toho lidi nemají být zmatení, když si s námi autoři tak zahrávají.
Definice se v téhle diskuzi objevila už asi pětkrát, ale bohužel. Hrách na stěnu. Jak se říká v jednom českém filmu: Je to marný, je to marný, je to marný.
Nedalo by se jako Literatura faktu použít třeba i https://www.databazeknih.cz/knihy/pribehy-na-dobrou-noc-pro-male-rebelky-pribehy-na-dobrou-noc-pro-male-rebelky-373775 nebo https://www.databazeknih.cz/knihy/20-vyjimecnych-divek-ktere-zmenily-svet-393924
Naias, myslím, že věta, že pak to není výzva, ale hra, to pěkně vystihla. Pro mě to totiž je spíš hra než výzva, asi proto nehledám žádné extrémy a vlastně je ani hledat nechci. Plním si svou Čtenářskou hru a jsem s tím v pohodě :)