Muflonius diskuze
Antikvariát. Jednoznačně. Tam člověk najde poklady.
Samozřejmě nakupuji , jak v knihkupectví, tak na netu, ale celkově antikvariát je zdrojem drtivé většiny obsahu mé knihovny.
Do knihovny nechodím z několika důvodů:
- mám už doma tolik knih, které čekají na přečtení, že bych si knihy jen pujčoval a vracel aniž bych je četl:)
- mám rád když si přečtenou knížku mohu založit do knihovny své a kochat se:)
- své knihy mohu pujčovat nebo darovat přátelům a těm, kterým to udělá radost
Já si říkal, že je to asi moc lehké.
...Na tuto společnost.
reader.007: je to tvé.)
Tak tedy začnu zlehka:
Samec rodu Homo Sapiens Sapiens, který sám sobě vytvářel pomocí jehlic a vlny svou zákonitou družku s věcí ve křoví.
Naias: myslím že jsi to trefila, to je přesně to co nedokáží pochopit, jak něco takového muže být odpočinkové. Přece jen čím víc člověk čte, tím je to jednodušší. Holt jako čtenáři máme vycvičený mozek na rozpoznávání slov. Už to pro nás není namáhavé. Ale všichni si vzpomeneme, jak nám trvalo než jsme jako děti začli číst plynule.
A když se člověk nemusí soustředit na čtení samotné, tak se muže plně oddat fantazii. Když to vezmu kolem a kolem, tak mi v hlavě probíhá normální film, jen si ho točím sám a podle knihy, která slouží jako scénář.
Možná je to podobně jako s cizím jazykem, pokud se soustředíme na gramatiku nebo hledáme slova, tak si nemůžeme užít rozhovor.
Gnomo: že by :)). Obávám se že tak důkladně jsem celou scénu nesledoval. I když jsem si potom přičichnul k nějakémmu CD s úmyslem zjistit jak voní. Nijak zvláštně. Třeba to musí být nové, poprvé otevřené, které bylo uzavřeno s vůní výrobny ve vzduchotěsném obalu. ( popř. poprášené pro požitek dalších smyslů:)) )
Začali by lidé více číst, kdyby nové knihy poprašovali? Asi ne. Ale to není téma tohoto vlákna.
Abych to napravil přidám ještě jednu:
... vidí svět jen svýma očima.
... ztrácí možnost stát se průzkumníkem regálu knih v útrobách knihkupectví, knihoven a zvláště pak antikvariátů.
... zahlédli jen zlomek imaginace, fantazie a snů.
... mají více času na jiné aktivity.
... nemají co dělat v MHD a koukají z okna ( i když dnes už to tak neplatí, chytré krabičky jim zabijí čas taky účinně)
to moserova: Podle mne je to vášen jako každá jiná. Nečtenář to, co popisuješ, může zažít. Jen má jiný fetiš. Znám vášnivé hráče, kteří prožívají to samé v okamžiku kdy si koupí novou hru. Dokonce jsem jednoho viděl se slastným úsměvem čichat k dvd:).
Když se nad tím zamyslím, tak prakticky cokoliv co bylo po ruce. Bohužel ne všechny knihy mají ten geniální vynález od výroby. Jízdenka je celkem klasická, protože čtu hodně v MHD, pak třeba papírový kapesník ,ale ten vydrží pouze než příjde alergie, pak tu byly i klasické záložky ,ale ty, nevím proč, mé knihy vstřebávají,.. také využívám papírových obalů knih, pokud zrovna mají. Rožky zásadně neohýbám, au au au:). Nejčastěji si přesto všechno přece jen pamatuji stránku nebo přibližnou polohu a prakticky okamžitě nacházím místo, kde jsem přestal. Záložky u mne maji největší smysl u knih , které mám odložené, to znamená, že jsem narazil na nějakou kterou bych si rád přečetl hned... a bohužel simultálně číst víc knih jsem se zatím nenaučil:))
Hluk mi nevadí, ale nedokážu se na čtení soustředit ,když je puštěná televize a nebo když někdo mluví. Ticho mi naopak ke čtení moc nejde, rád si pustím hudby hodící se k tématu knihy a pak to mám jako knihu se soundtrackem:)) Když není nic vhodného pohodová instrumentálka nikdy nic nezkazila. A metal je nejlepší k učení:)) no fakt.
Taky mám rád Sakse, ale nevím jestli to o čem píše jsou psychoterapie. Přece jen je to neurolog. Tím rozhodně nechci říkat že je špatný , naopak jeho knihy mám velmi rád. Vřele doporučuji, jen se bojím, že tam nebude tolik psychoterapie.
Dobrá kniha je taky třeba Roztříštěná mysl.
Pak je spousta zajímavých titulů v edici Spektrum od Portálu. Jak teoretické tak i nějaké praktické zkušenosti. A celkově Portál vydává obrovské množství knih , které se zabývá psychoterapií, takže pokud budeš hledat, určitě tam něco najdeš.
Musel jsem trochu pohrabat ve vzpomínkách , protože na fantasy jsem začínal...
Přidávám se ke Kedrigernovi. To je klasika.
Co se týká čaroděje mne ještě napadá od Stasheffa serie o čaroději.
Piers Anthony - serie Adept... není to vyloženě fantasy , ale kvalitní rozhodně.
Robert Silverberg - Majipoorská trilogie
Stephen King - Dračí oči ... kingovská pohádka... co dodat
M.Peake - Titus Žal
To je tak na první zamyšlení vše.. taková všehochuť.. třeba tě něco zaujme.
I když obal hraje velkou roli tak asi ne, ale co mě zaručeně odradí jsou zbytečně velký formát, nesmyslně velké písmo a mezery mezi řádky, kdy vše hraje pro to, aby kniha byla co největší a proto zbytečně drahá. Fascinuje mne pohled na stejný titul, který vyšel v 80.letech a dnes. Staré vydání je klasického rozměru A5, tloušťka knihy je do 3 cm. A ta samá nově výjde ve formátu B5 a široká je snad přes 5 cm (a nedivil bych se kdyby to byl zkrácený text). Tak tohle mne dokáže naprosto dokovale odradit a to i když má hezký obal. Nejen že pak taková kniha působí dojmem četby pro mládež, ale jsou naprosto nepřenositelné. Já osobně nejvíce čtu na cestách a tahat se s takovou cihlou se mi málokdy chce.
V litanii na kvalitu a zpracování knih bych asi mohl pokračovat dlouho, ale to by bylo už na nové téma.
Co se týká Duny, klidně bych se obešel s jedinou knihou, která dala základ té hromadě knih. Tu jedinou bych asi zařadil do klasiky.
Marlowe: Klasika je prostě ověřená, jinak by se ani klasikou stát nemohla. Mám pocit že ses přepsal u Ocelových jeskyní. Ty by měly být od Asimova jestli se nepletu.
Když už klasika, tak antiutopie. Mino zmiňovaných dříve mne ještě napadá:
1984 - George Orwel
Ten báječný den - Ira Levin
Klasika všech klasik je ještě Duna od Herberta.
Z nové generace autorů má své kouzlo Miéville. Teď jsem dočetl Ambasadov a to je výborná scifárna, podle mne:)
Bohužel musím se smutkem říct, že Talpress zdaleka není nejhorší co se týče překladů.
Buďme rádi za Kantůrka. Například předkantůrkovské překlady trilogie o nomech jsou slovo od slova a tím zabíjí humor a jsou mnohem horší než ty kanturkovské. Ten si dokáže z jazykem pohrát.
V pevné vazbě vyšly všechny dvojknihy. Talpress se rozhodl vydat všechny zeměplošárny podle toho jak vycházely , vždy po dvou knihách v jedné.. logika mi trošku uniká...škoda že se neinspirovali anglickými tisky, kdy alespoň vydali knihy po třech a v rámci jedné serie. Nejlépe z toho vyšla první dvojkniha spojující Barvu kouzel a Lehké fantastično.
Potom vyšel ilustrovaný Erik.
To je myslím co se týká zeměplošských románů vše.
v postatě to jsou všechny kde se vyskytuje Hlídka a hlavně Elanius...
-Stráže! stráže!
-Muži ve zbrani
-Nohy z jílu
-Hrrr na ně!
-Pátý elefant
-Pravda
-Noční Hlídka
-Buch
-Šňupec
Snad jsem nezapomněl na nějakou.První díly jsou zase více fantasy, ale na druhou stranu s postupem knih jsou postavy hlubší a propracovanější... vyvíjí se.
Ještě je výborná věc :
Konec civilizace - A. Huxley
Je otázkou jestli třeba Svět podle Prota/ Na světelném paprsku je sci-fi. Má určité prvky, ale asi bych to neřadil k čistokrevné sci-fi. Každopádně , je to jedna z knih, které mne naprosto pohltily. Těžko si vybavím knihu ,která na mne tak mohutně zapůsobila.
pravděpodobně budu přidávat další, tvůj výběr se mi líbí, jen mi tam chybí výborná klasika jako například:
Nonstop - Brian Aldiss
Blade Runner - Phillip K. Dick
Zpěv Drozda - Walter Tevis
Válka světů - H.G. Wells
Solaris - Stanisław Lem
Piknik u cesty (nebo v novém vydání Stalker) - bři Strugačtí
pravděpodobně si ještě na nějaké špeky vzpomenu, tohle je první nástřel.