whale77 diskuze
I.Zi..., další tipy na rok 1956 (co jsem četla, ale na wiki jsem nenašla):
Gerald Durrell - Opilý prales
James Thurber - Filozof a ústřice
Agatha Christie - Hra na vraždu
Všechny tři doporučuju!
Vnímáte také jako já rozdíl mezi "díly, která četla Rory v seriálu Gilmorova děvčata", jak se píše v zadání tématu, a mezi "díly, která byla ZMÍNĚNA v seriálu", jak to tady většina chápe(me), včetně Dana, který sem jako inspirační seznam dal list knih, i takových, které Rory nečetla? (viz např. Čekání na Godota, toho zmínila jen jako vtípek Lorelai v S02E18.)
Díky Netorackovi jsem si mohla prohlédnout seznam "pouhých" 86 knížek, které prý Rory skutečně četla (podle člověka, který údajně celý seriál znovu shlédl za účelem výpisu všech knížek, které Rory držela v ruce, tak aby byl vidět její titul, nebo které zmínila, že je četla).
Jenže včera jsem se (poprvé) dívala na dva díly Gilmorek a slyšela jsem Rory říkat, že četla Candidu - a ta v tomto seznamu není, takže je okleštěný možná až moc.
Z toho mi vyplývá, že kdo chce splnit 13. téma poctivě a doslovně, neměl by spoléhat na seznamy, ale měl by si ověřit (nejspíše sledováním seriálu), že tam ta kniha opravdu byla tou Rory čtena.
Netorack, díky, právě takový list jsem hledala!
Je-li abecední pořádek míněn jako písmena hned za sebou, pak to bude složitější, ale asi bych si znovu přečetla Tajný deník Adriana Molea od Sue Townsend (...ST...). Nebo básně od Jiřího Koláře (...JK...).
Pokud je to míněno volněji, tak pak to bude jednoduché, tam je výběr jistě bohatější, ale zase bych si to aspoň trochu ztížila tím, že bych hledala mezi autory se třemi iniciálami, což se mi při tipovačce moc líbilo (J.K. Rowling, A.C. Doyle, J. K. Qvigstad,...).
Obrázek lákal na cestování, tak jsem ráda, že využiju obojí: Z. Šmíd – Za písní severu aneb Proč bychom se neztratili
Předpokládám, že když v obrázku zadání je budík, tak že označením "hodiny" je myšlen jakýkoliv časostroj, včetně hodinek. A kapesní, hned čtvery, jsou na obálce Příběhů jedné noci od Petera Hoega: https://www.databazeknih.cz/knihy/pribehy-jedne-noci-17205
Ale asi půjdu do Agathy Christie.
V komentářích u hádání tématu často zazníval "strach" z toho, že to musí být poezie. Ale mnozí z autorů psali (i) prózu. Přemýšlím o Škvoreckého Hříších pro pátera Knoxe, anebo (aby to pro mě tedy byla fakt výzva, protože poezii taky moc neumím) o Prométheových játrech od J. Kováře (i když jeho poezie se čte stejně dobře jako próza).
Nejspíš to bude doporučená z místních komentů: J. Chroustová – Naivní detektivka z knihovny.
Ale protože mi tohle téma téměř splývá s tím z roku 2018 (role knihovny, knihovníka, knihovnice), tak bych ráda, pro větší odlišení, narazila na nějakou knížku, kde někdo bude pracovat v knihovně nikoliv jako zaměstnanec, ale jako "zrovna teď" tam pracuje - student, učící se na zkoušky, uklízečka vytírající podlahu, detektiv vyšetřující zločin, ... Nebo spisovatel, který knihovnu (= místnost) používá jako svou pracovnu. Nebo Elf on the (book)Shelf, který v knihovně = nábytku chystá v rámci svých předvánočních pracovních povinností pranky.
Možná, že sem zařadím antologii povídek Výpravy do brány fantazie (která je online ke stažení zdarma), která má s vícero vyprávěcími perspektivami společné to, že obsahuje vždy několik povídek od různých autorů, kteří se ale inspirovali stejným obrázkem. (Zadost bude učiněno i tomu doslovnému zadání,protože minimálně jedna z těch povídek je vyprávěná jak v ich-formě, tak v er-formě vševědoucí i v er-formě omezené.)
Ale možná narazím na více perspektiv v jiné knížce náhodně a zase své prvotní plány během roku změním.
Tak tady to bude dětská knížka, protože jsme byly v létě v Prachovkách a dokonce přímo v Rumcajsově jeskyni. Takže Čtvrtkova Manka.
Doufám a předpokládám, že v Kovyho iPohádce by ty postavy mohly přes internet komunikovat. Přečtu, uvidím, a nebude-li tomu k mému velkému překvapení tak, zkusím něco z místních tipů.
Zjistila jsem, že jsme s dětmi nedočetly dvojku Bordeřích povídaček od P. Mondscheina, takže 1) brýle, 2) série a bude splněno.
Tohle byla jedna z mála knížek letošní výzvy, kterou jsem neměla ve "svých" zdrojích. "If" knížky v originálech jsou do češtiny přeloženy jako "když" (nebo s nějakou to koncovkou -ch, -s), takže jsem si tu nechala poradit a i když se obávám, že to nebude moje gusto, zkusím od B. Pierce – Záhada Kate Wise 1 - Kdyby to věděla. Třeba budu mile překvapená.
A. Mornštajnová je taková jistota, že v žebříčku určitě ještě nějaký čas vydrží, její Les v domě mám už od léta, tak hurá na něj!
Kdysi jsem četla "jedničku", poslouchala jsem ji také jako audioverzi a na "dvojku" se chystám už dlouho, takže: L. Swann - Garou Ovce znovu vyšetřují.
Zrovna jsem poslouchala rozhovor se Z. Svěrákem a J. Čapkem, takže Čerti nejsou jsou jasná volba!
D. Verhulst – Úprdelný dny na úprdelný planetě. V rámci mé osobní výzvy to možná dám i v originálu (ale mám obě verze, takže uvidím, jestli z pohodlnosti nesáhnu jen po té české).
Už několik let louskám a nemůžu přelouskat Hodinu mrtvých očí od H. Thurka, tak snad tentokrát, v rámci Výzvy, dolouskám.
Tady budu vybírat podle aktuální nálady, teď zrovna to vidím na Prezydent krokadýlů od W. Millera.