Harlan Ellison

americká, 1934 - 2018

Diskuze (4)

Přidat příspěvek

Greenfingers
15.04.2021

Na FB byl založen Spolek přátel Harlana Ellisona! Sdílejte.

Greenfingers
08.04.2021

Harlan Ellison je bezesporu kontroverzní osobností, která na jedné straně vyvolává nadšený obdiv a na straně druhé odsudky.
Řadím se do první skupiny a můj na jeho tvorbu nezmění ani zde zmiňovaný rakouský kritik (Rottensteiner), který je snad ještě kontroverznější než Ellison. Onen rakouský pisálek považoval Asimova za typického ne-spisovovatele, ostře se obul i do dalších autorů: Heinleina, Andersona, Zelazného a Silverberga . Prostě Američany neměl rád (Zdroj: wikipedia.org).
Četba Ellisonových povídek mi přináší zábavu a potěšení. Obdivuji jeho originalitu, nespoutanost, nezměrnou fantazii, rozhled, osobitý styl psaní, ale i humor, nadsázku a poetiku.
A pokud se týká jeho renomé: myslím si, že prestižní ocenění, které téměř každoročně od roku 1965 dostával ( někdy i dvakrát), mluví za všechno.
Donedávna neprávem opomíjený autor se konečně dočkal i českých vydání, za což samozřejmě patří dík všem překladatelům, kteří se na dvou jeho reprezentativních sbírkách povídek podíleli.


Polinius
12.01.2019

Kritik Franz Rottensteiner napsal:

Nejvýraznějším znakem Ellisona, tohoto nanejvýš průměrného pisálka,… je jeho horoucí víra ve vlastní vyvolenost. Svoje sbírky povídek rád opatřuje dlouhými úvody, aby objasnil, jak v protikladu autorům, jako Stendhal, Wilde nebo Dostojevský píše on. Na výročním trhu by mohl být Ellison slavnou osobou, v literatuře, v literatuře působí ovšem jen trapně.

Citace: Jiné světy 92

JP
27.09.2018

Je až k neuvěření, že i přes mraky žánrové literatury, které se u nás každoročně vydá, od autorů klasik, autorů současných i neznámých, dokonce i nehodných pozornosti, se někdo tak plodný a živelný, jako byl Harlan Ellison, dočkal pouze publikace jedné sci-fi antologie "Dangerous Visions" (1967), která navíc ani nebyla čistě jeho prací, ale jako editor do ní přidal povídku a uspořádal ji. Držitel ocenění (6x Hugo a 5x Nebula Awards), který se nebál otevřeně komentovat jakékoliv téma. Vzhledem k tomu, jaký mraky nezáživnejch braků se u nás publikují mě fascinuje, že tady nic od něj nevyšlo. Asi za to chtěl Harlan peníze, he. Jeho nejznámější výtvor "I Have No Mouth, and I Must Scream" (jejíž šestistránkový koncept dokončil po zaplacení zálohy Frederikem Pohlem během jedné noci) je naprosto geniální šíleností (dokonce je to i oblíbená povídka Elona Muska a myslím si, že velkou měrou sdílí pochmurnou vizi a nebezpečí, do jakého se řítíme s AI). Definitivně autor, kterého bych v budoucnu rád probádal hlouběji, vzhledem k jeho přístupu k práci a psaní (jednoduše, po všech těch momentech, co jsem s ním viděl na internetu, jeho osobnost je neuvěřitelně výbušná a fascinující a věřím, že stejně taková je i jeho tvorba). Doporučuji i dokument: Dreams With Sharp Teeth (2008). Myslím si, že dům Harlana Ellisona je jedno z nejzajímavějších míst, jaké jsem viděl. Pravý spisovatel, myslitel, kreativní a nesmírně inteligentní osoba, jen tohle může stvořit. Mimochodem mě i zaujalo, za jak směšně malé peníze Harlan psal v počátcích, ale psal neustále... dokonce i když sloužil v armádě, po pochodu, kdy všichni padali držkama do posteli, Harlan byl malej, drsnej vlk, co si stáhl psací stroj s sebou na hajzl a pracoval potom na knize. A psacích strojů má opravdu požehnaně, bylo fajn v dokumentu zpětně vidět Robina Williamse ve svém živlu.