Harlan Ellison
americká, 1934 - 2018
Diskuze (4)
Přidat příspěvek
Harlan Ellison je bezesporu kontroverzní osobností, která na jedné straně vyvolává nadšený obdiv a na straně druhé odsudky.
Řadím se do první skupiny a můj na jeho tvorbu nezmění ani zde zmiňovaný rakouský kritik (Rottensteiner), který je snad ještě kontroverznější než Ellison. Onen rakouský pisálek považoval Asimova za typického ne-spisovovatele, ostře se obul i do dalších autorů: Heinleina, Andersona, Zelazného a Silverberga . Prostě Američany neměl rád (Zdroj: wikipedia.org).
Četba Ellisonových povídek mi přináší zábavu a potěšení. Obdivuji jeho originalitu, nespoutanost, nezměrnou fantazii, rozhled, osobitý styl psaní, ale i humor, nadsázku a poetiku.
A pokud se týká jeho renomé: myslím si, že prestižní ocenění, které téměř každoročně od roku 1965 dostával ( někdy i dvakrát), mluví za všechno.
Donedávna neprávem opomíjený autor se konečně dočkal i českých vydání, za což samozřejmě patří dík všem překladatelům, kteří se na dvou jeho reprezentativních sbírkách povídek podíleli.
Kritik Franz Rottensteiner napsal:
Nejvýraznějším znakem Ellisona, tohoto nanejvýš průměrného pisálka,… je jeho horoucí víra ve vlastní vyvolenost. Svoje sbírky povídek rád opatřuje dlouhými úvody, aby objasnil, jak v protikladu autorům, jako Stendhal, Wilde nebo Dostojevský píše on. Na výročním trhu by mohl být Ellison slavnou osobou, v literatuře, v literatuře působí ovšem jen trapně.
Citace: Jiné světy 92
Je až k neuvěření, že i přes mraky žánrové literatury, které se u nás každoročně vydá, od autorů klasik, autorů současných i neznámých, dokonce i nehodných pozornosti, se někdo tak plodný a živelný, jako byl Harlan Ellison, dočkal pouze publikace jedné sci-fi antologie "Dangerous Visions" (1967), která navíc ani nebyla čistě jeho prací, ale jako editor do ní přidal povídku a uspořádal ji. Držitel ocenění (6x Hugo a 5x Nebula Awards), který se nebál otevřeně komentovat jakékoliv téma. Vzhledem k tomu, jaký mraky nezáživnejch braků se u nás publikují mě fascinuje, že tady nic od něj nevyšlo. Asi za to chtěl Harlan peníze, he. Jeho nejznámější výtvor "I Have No Mouth, and I Must Scream" (jejíž šestistránkový koncept dokončil po zaplacení zálohy Frederikem Pohlem během jedné noci) je naprosto geniální šíleností (dokonce je to i oblíbená povídka Elona Muska a myslím si, že velkou měrou sdílí pochmurnou vizi a nebezpečí, do jakého se řítíme s AI). Definitivně autor, kterého bych v budoucnu rád probádal hlouběji, vzhledem k jeho přístupu k práci a psaní (jednoduše, po všech těch momentech, co jsem s ním viděl na internetu, jeho osobnost je neuvěřitelně výbušná a fascinující a věřím, že stejně taková je i jeho tvorba). Doporučuji i dokument: Dreams With Sharp Teeth (2008). Myslím si, že dům Harlana Ellisona je jedno z nejzajímavějších míst, jaké jsem viděl. Pravý spisovatel, myslitel, kreativní a nesmírně inteligentní osoba, jen tohle může stvořit. Mimochodem mě i zaujalo, za jak směšně malé peníze Harlan psal v počátcích, ale psal neustále... dokonce i když sloužil v armádě, po pochodu, kdy všichni padali držkama do posteli, Harlan byl malej, drsnej vlk, co si stáhl psací stroj s sebou na hajzl a pracoval potom na knize. A psacích strojů má opravdu požehnaně, bylo fajn v dokumentu zpětně vidět Robina Williamse ve svém živlu.
Harlan Ellison - knihy
2020 | Nemám ústa & musím křičet |
2020 | Vrchol vulkánu: Oceněné povídky Harlana Ellisona |
2004 | Nebezpečné vize |
2019 | Batman v černé a bílé |
2016 | Hulk: Srdce atomu |
Žánry autora
Literatura světová Horory Komiksy Povídky Thrillery Sci-fi
Štítky z knih
povídky výbor z díla komiksy antologie ocenění DC Comics Batman sci-fi sci-fi povídky
Ellison je 18x v oblíbených.
Osobní web autora
Na FB byl založen Spolek přátel Harlana Ellisona! Sdílejte.