John Wyndham Parkes Lucas Beynon Harris

John Beynon, Lucas Parkes, John Wyndham · pseudonymy

anglická, 1903 - 1969

Diskuze (7)

Přidat příspěvek

vlkodlaq
27.01.2021

Svými Trifidy se zapsal jako zakladatel moderní sci-fi literatury, to už mu nikdo neodpáře. Jeho díla sice velmi kolísají kvalitou i čitelností , i když třeba kukly stojí za přečtení, ale lid čtenářský ho má povětšinou zapsán jako autora Dne Trifidů a tím už je nesmazatelně vryt do skály sci-fi legend.

encyklopedie
09.11.2020

Záludný vesmír J.Wyndhama ...tahle antologie si zasloužila pokračování. Tak jsme sesbírali jeho povídky, které tahle antologie neobsahuje a udělali jsme s kamarádem ebook Záludný vesmír 2 .....


mira.k
29.02.2020

John Wyndham je jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů sci-fi. Kromě Dnu Trifidů, který vyšel v několika vydáních a od 90. let vychází v původním neupraveném stavu(před tím byli rusové nahrazeni číňany) jsou špičkové Kukly. Myšlenkově bych je možná řadil ještě výš, i když jsou úplně o něčem jiném než Den Trifidů. Je to román o netoleranci a stejnosti lidí, kdy z pronásledovaných se klidně stanou pronásledovatelé. Zajímavý a jiný je pedagogicý Chocky. Ostatní romány už jsou o poznání slabší.
Pro úplnost v r. 1968 ve Světové literatuře č.4 vyšly dvě povídky - Pawleyovy výlety a Čertovo kopýtko (to pod pozměněným názvem později i v časopisu Pionýr) a medailonek autora. Zajímalo by mě, jestli někdy někdo přeloží Trampoty s lišejníkem nebo jiné.

Lessana
29.01.2019

Po prečítaní Dňa Trifidov sa pán Wyndham zaradil na prvé miesto, hneď vedľa K. Bulyčova, na mojom pomyselnom rebríčku najlepších autorov sci-fi. Na druhom si pekne besedujú S. Lem a R. Bradbury. A tretie má vyhradené J. Verne s I. Asimovom :-). Den Trifidů je napísaný dokonale! Nielen nápaditým príbehom, kultivovaným štýlom, všadeprítomným napätím, (viac či menej) sympatickými postavami a silným pocitom, čo po knihe ostane, ale najmä úvahami o ľuďoch, o ľudskosti a vôbec dumkami o spoločnosti, povinnosti, rozhodovaní, márnosti, nádeji..., ktoré kniha spustí v človeku, čitateľovi. Určite sa rada poobzerám aj po niečom ďalšom od autora.

Cusco
19.05.2015

"John Beynon Harris, milovníkům vědecko-fantastické literatury mnohem známější jako John Wyndham, se narodil roku 1903 jako syn kovářovy dcery a advokáta z Jižního Walesu. První dětská léta prožil v poklidném Edgbastonu v Birminghamu, ale po rozchodu rodičů začal putovat z jednoho kouta Anglie do druhého. Vystřídal tak několik soukromých přípravek, až nakonec v letech 1918 - 1921 zakotvil na známé střední škole v Bedales. Vyššího vzdělání už nedosáhl, z finančních důvodů si je nemohl dovolit. Po odchodu z Bedalesské školy hledal uplatnění v nejrůznějších oborech včetně práv, zemědělství, obchodu a reklamy.
Po roce 1925 se odvážil ke vstupu na dráhu profesionálního spisovatele, ale jeho fantastické povídky a detektivní romány, publikované takřka výhradně ve Spojených státech, příliš velký ohlas nevyvolaly. V sci-fi literatuře se Wyndham výrazně prosadil až po druhé světové válce, v níž sloužil zprvu jako vojenský cenzor a později v řadách Královského spojovacího vojska. ...
... ... V posledních létech života se stal John Wyndham členem předsednictva P. E. N. klubu a podílel se na přípravě několika mezinárodních setkání spisovatelů vědeckofantastické literatury. Zemřel v lednu 1969." (doslov, Den trifidů, 2. vydání, 1977) :)

anthea
16.10.2012

Všechny knihy tohoto autora mne velmi zaujaly, pokaždé originální nápad plný zajímavých myšlenek. Snad jen u Vetřelců z hlubin jsem byla trochu zklamaná, což bylo hlavně asi reportážním pojetím a mou zkažeností dnešními sci-fi filmy. Ostatní knihy se četly jedna báseň, jen škoda, že už další nebudou…. :-(

HTO
24.02.2011

Tak skvělý stylista (a nejen to), že v Anglii jsou jeho knihy dávno mezi povinnou četbou. U nás, myslím, existuje pořád tendence odbývat autory SF jako „jenom sci-fi“. Jenže v každém žánru platí, že 90% produkce je brak. Ovšem na SF se pořád většina lidí z jakéhosi důvodu dívá shora – nezbývá než doufat, že stejně jako se to stalo u detektivek, i tady pronikne do povědomí to, že i v rámci žánru SF existují géniové.