Diskuze (23)
Přidat příspěvek
Kytary, osobní talismany, olejomalby, nahrávky pořadů Svobodné Evropy, ale třeba i kuřácké potřeby.
Výstava o písničkáři, básníkovi a novináři Karlu Krylovi nabízí komplexní pohled na život barda, který ovlivnil 2. polovinu 20. století u nás jako málokdo jiný.
Jedinečnou výstavu Národního archivu a Muzeum Prahy můžete v pražském Domě U Zlatého prstenu navštívit až do 14. dubna 2025.
Dům U Zlatého prstenu, Praha 1, út-ne, 10-18 hod.
Karel Kryl. Malý velký muž, básník s kytarou, legenda protestsongů. Narodil se 12. dubna 1944 do významné rodiny knihtiskařů. Jako malý chlapec musel spolu s rodiči přihlížet, jak rudé gardy rozbíjejí na kusy jejich tiskárnu, a nikdo se jich při páchání tohoto zločinu nezastal. Tento bolestný zážitek do velké míry určil náplň jeho života. Svými písněmi brojil proti bezpráví, totalitě a lidské lhostejnosti. Když v roce 1968 vtrhly do Československa sovětské tanky, napsal nejznámější protestsong té doby: Bratříčku, zavírej vrátka. Zajímavou exkurzi do jeho života nabízejí Příběhy z kalendáře na Dvojce.
Karel Kryl dosáhl mety, které dosáhne jen málokterý básník – jeho básně znal celý národ. Malá menšina se jeho básní bála, velká většina je poslouchala a zpívala s velkým potěšením. Jeho hlas hladil, protestoval, utěšoval a burcoval. Pokaždé mi jde mráz po zádech, když slyším prorocká slova Divného knížete - „A netuší že děti, z té země v které mrazí, jednou a bez závěti, mu prostě hlavu srazí.“ (tak tak, Vladimire Vladimiroviči)
Tento měsíc bychom slavili narozeniny Karla Kryla, nezapomenutelného básníka a písničkáře, jehož hlas se stal symbolem odvahy a touhy po svobodě v éře komunistického režimu. Krylovy básně a písně dodnes oslovují generace a připomínají nám sílu umění bojovat za spravedlnost a lidská práva.
Rovných /a smutných/ 30 let od jeho úmrtí... Krátkou vzpomínku na něj můžete zaznamenat v rubrice "Lidé" časopisu Květy, 09/2024, str. 54: "Neklid Karla Kryla. Písničkář, legenda protestsongů, jehož skladby u nás zlidověly."
Medailon věnovaný odkazu tohoto písničkáře v časopise Téma, 10/2024,
str. 66 - 72: "Čtvery kulatiny hořkosladkého Karla Kryla".
Přidám sem názor, který mě zaujal - kromě připomínky spojitosti tvorby Kryla s tvorbou Villona i komentář Krylovy krásné češtiny v jeho tvorbě.
U příležitosti připomenutí nedožitých 75 let na Kryla zavzpomínalo pár lidí, jak ho znali a co by asi říkal dnes. Mezi nimi byl i Josef Vlček - český hudební publicista a rozhlasový dramaturg, který stál u zrodu prvního českého komerčního rádia Evropa2. Josef Vlček řekl:
"Kryl by protestoval. A psal by krásným jazykem.
V roce 1990 jsme od něj také čekali něco jiného, než s čím nakonec přišel. Kryl považoval za jeden ze svých velkých vzorů Francoise Villona a všechny mýty o Villonovi říkají "básník rovná se protest". Takže by asi protestoval. Témat k tomu je na téhle planetě pořád víc než dost.
Ať si z Kryla vezme pro dnešní dobu kdo chce, co chce. Genialita dobré písně je v tom, že si v ní člověk v danou chvíli najde přesně to, co zrovna potřebuje. Asi někoho překvapím, ale já osobně si z jeho tvorby v poslední době beru hlavně jeho nádhernou češtinu. Psát krásným jazykem a překvapovat lidi jeho bohatstvím, to je přehlížené Krylovo poselství pro dnešní dobu. "
(Zdroj: https://magazin.aktualne.cz/25-let-od-smrti-karla-kryla-byl-by-dnes-hlas-naroda-nebo-byc/r~ccd5332839ce11e9b9980cc47ab5f122/v~sl:ab2c9672d6520a232b4637394ea91c75/)
... a nedá mi to, abych sem nedala větičku z Kníšky:
Přílišná oddanost ideálům končívá tím, že v rámci boje za potírání alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek
Děkuji ti Atanone za připomenutí Karla Kryla, opravdu jsem ho dlouho neslyšela ...
Tak zde doporučím Píseň Neznámého vojína - a aby nebyla aktuální...
Karel Kryl, pro mě jeden z nejmoudřejších lidí, kterého jsme v poslední třetině dvacátého století měli.
Dokázal se na lidi i události dívat přímo a nezaujatě. A stejně tak i pojmenovávat. Uměl to před "listopadem" a dělal to i po něm.
Před sametem, byl za to tajně veleben a po něm byl zaháněn jako sýček. Proč pořád kritizuje, když svobodu už máme?
Ale on varoval i před ní, před jejím zneužitím, před zavíráním očí, před chameleóny. A opět měl pravdu, kterou chtěl málokdo slyšet.
Miloš Šuchma:
Také Karel Kryl zajel do Ottawy ještě jednou, počtvrté 10. dubna 1988 a do knihy napsal: „Tak už nejsem zasloužilej – a ještě ne umrlec. Požírám hltavě klobásu v Ottawě. Poštvrtý a nenaposledy. Karel.“
Bohužel bylo to již naposledy, protože někdy v únoru 1994 jsem mu psal, aby přijel. Asi týden před jeho smrtí 3. 3. 1994 jsem obdržel od něho radostnou zprávu, že se těší a že přijede. Bohužel už nikdy nepřijede. Byl to výborný zpěvák, básník a kamarád.
https://www.minulost.cz/cs/z-knihy-niceho-se-stala-kniha-vseho
http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/45847/karel-kryl-kritizoval-ceskou-spolecnost-v-dobe-kdy-to-nechtela-slyset.html
Článek, který vyšel o Karlu Krylovi v Reflexu - autor článku - Miloš Čermák.
Neuvěřitelný umělec. Kvalitou rýmů i rýmového aparátu o hlavu a ramena převyšoval ostatní muzikanty.
Myslím, že psát o něm by bylo zbytečné. Jak napsala Andy:"Tisíce slov by nestačilo, abych vyjádřila, jak velký tento muž byl". Souhlasím. Měli by se o něm učit děti v dějepise už na základní škole. Jednou jsem se zeptal, své patnáctileté sestřenice, jestli ví, kdy to byl Karel Kryl. Nevěděla. Chci to napravit!!
Karel Kryl knihy
1990 | Tekuté písky a Carmina resurrectionis |
1990 | Kníška Karla Kryla |
2012 | Země Lhostejnost |
1997 | Básně - Spisy II |
1994 | Půlkacíř |
1994 | Krylogie |
2006 | Pochyby |
2006 | Rozhovory |
2000 | Krylogie / Půlkacíř |
1991 | Zbraně pro Erató |
Žánry autora
Fejetony, eseje Literatura faktu Literatura česká Poezie Literatura naučná Biografie a memoáry
Štítky z knih
životopisy, biografie rozhovory fejetony politika exil zpěvníky politické fejetony noty a akordy sametová revoluce 1989 Svobodná Evropa
Kryl je 131x v oblíbených.
Kdykoli si čtu v knihách a hlavně kdykoli slyším písně Karla Kryla, mám husí kůži, zvláštní tlak u srdce a často i slzy v očích. Tento pokrytectvím neposkvrněný vlastenec má navždy své místo v mém srdci. Je fascinující, jak je spousta jeho textů stále aktuálních. Patřím k lidem, kteří si myslí, že mu puklo srdce bolestí a žalem, když viděl, co se tady po naší "slavné" sametové revoluci začalo dít :-(
Čest věčné památce Karla Kryla !!!