Raymond Chandler

americká, 1888 - 1959

Diskuze (14)

Přidat příspěvek

BarryBlack
17.11.2023

Český rozhlas Dvojka by rád postupně uvedl, v pořadí tak jak byly napsány, i další romány s Philem Marlowem: Sbohem buď, lásko má, Vysoké okno, Dáma v jezeře, Sestřička, Loučení s Lennoxem a Případ naruby, aby mohl posluchače seznámit s posledním velkým hrdinou moderní doby.

Pavel Fejfar
15.05.2021

Některé hlášky jsou fakt na zamyšlení a odzbrojující pro lidi, kteří chtějí mít svou pravdu, nebo vnucovat své hodnoty.
Napíšu příklad za všechny, možná nepřesně: Všichni lidi se celý život ženou za ctí, kterou stejně nikdy neměli.


knihovna1
19.03.2021

Teď poslouchám díky Českému rozhlasu Raymond Chandler: V baru. Pan herec Alois Švehlík hraje R. Chandlera. Snad jedině pan V. Voska by mohl konkurovat. Ale zpět k panu R. Chandlerovi, který je klasik a mistr vyprávění. Nyní jsem motivována se zas do něj začíst. Těším se. :-)

Jaruš7
18.07.2020

V pubertálním věku jsem díky jeho 3x propadla knižní detektivní vášni, která mě drží dodnes.
Pojem Marlowe je jak i ostatní znalci označili za rytířskost je to fluidum, co knihy autora zdobí.
Citace :" R.Chandler - chtěl jsem posunout emoce popisem."
Což se mu opravdu zdařilo.

jprst
09.10.2019

Jeden z autorů, jehož romány nebo povídky mohu číst kdykoliv už více než dlouhou řádku let a přesto mě jejich četba zatím nedokázala nudit nebo dokonce otrávit. Velice pravděpodobně je můj obdiv k jeho dílům až nekritický, ale to už se asi nezmění.

joachim36
30.03.2018

Na střední škole mi naše paní PhDr středoškolská učitelka odmítla uznat jeho knihy na seznam přečtené literatury s odůvodněním, že ona sice také má ráda detektivní příběhy Dicka Francise, ale že detektivky nejsou vážná literatura.... od té doby beru ten titul se značnou rezervou.

JiSo
28.02.2018

Camusové, Sarterové atd. se můžou jít projít - TOTO je pravý existencionalismus, obnažený až na dřeň.

encyklopedie
13.01.2017

„Ukažte mi člověka, který nesnáší detektivky, a já vám ukážu hlupáka.
Možná chytrého hlupáka, ale přesto hlupáka,“ mínil sám klasik drsné školy Raymond Chandler (1888-1959).

marlowe
08.01.2014

Pro Raymonda Chandlera mám prostě slabost – s tím člověk nic nenadělá. A tak celý život čtu jeho sedm románů a šestadvacet povídek pořád dokola a mám-li být upřímný, jeho knížky se mi zdají rok od roku lepší a lepší.
Přitom Chandlerovy romány nejsou obsahově nic moc, vlastní zápletky působí mnohdy těžkopádně a samotný děj zhusta naráží na pletivo logičnosti. Ale to, co Chandlerovy romány a povídky povyšuje do literární síně slávy (a proč je s takovou chutí znovu a znovu čtu), je autorova neopakovatelná schopnost vládnout krásným shakespearovským jazykem, jeho umění VIDĚT a následně pak VIDĚNÉ POPSAT. Jeho brilantní postřehy dokážou udělat strhující čtení i z prostého popisu zaplivané policejní kanceláře – a jeho dialogy, přirovnání, „hlášky“ a práce s nadsázkou (včetně schopnosti dechberoucím způsobem načrtnout každou postavu téměř ve 3D plastičnosti), to všechno dělá z Raymonda Chandlera člena světové literární extraligy (o kterémžto názoru, jak praví klasik, můžeme diskutovat, může se nám hrubě nelíbit, můžeme s ním dokonce i nesouhlasit, ale to je tak to jediné, co s tím lze dělat…)

demonnight
27.09.2012

Po E.S.Gardnerovi můj nejoblíbenější autor a nejlepší z "tvrdé školy" . Jeho lehkost psaní je fascinující. Jako jediný z tvrdé školy dokázal do svých knih vnést humor,nechal bít svého hrdinu, dopřál mu whisky, prostě Phil byl nejen detektiv, ale i člověk se svými lidskými vlastnostmi, chybami - "jen" ČLOVĚK. Chandlerův popis, co se děje v hlavě Marlowa je něco úžasného, lehkost, vtip, sebekritika, lépe by to nenapsal ani psycholog s psychiatrem. Navždy zůstane s Gardnerem na mém piedestalu.

pajonek
15.02.2011

Raymond Chandler, otec Phila Marlowa, byl po půlstoletí znovu pohřben.
V San Diegu se v pondělí konal nový pohřeb amerického spisovatele detektivních románů Raymonda Chandlera. Byl při něm uložen do společného hrobu se svou zemřelou manželkou. Pohřbu se zúčastnilo na sto lidí. Ostatky obou manželů spočívaly půl století odděleně.

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/raymond-chandler-otec-phila-marlowa-byl-po-pulstoleti-znovu-pohrben-1ij-/literatura.aspx?c=A110215_085834_literatura_ob

pajonek
30.11.-0001

........již za mne někdo životopis doplnil - je potřeba zdůraznit, že Chandler napsal vlastně jen sedm skvělých románů s Philem Marlowem- ten osmý román zůstal nedokončen /viz dále/ , chybí doplnit románová díla : Loučení s Lennoxem /poprve vyšlo v Odeon 1962 v překladu Josefa Schvarze/ a Případ z Poodle Springs/Ametyst 1997/, poslední nedokončený román R.Chandlera. Knihu dopsal současný skvělý pokračovatel "drsné" školy Robert B.Parker. A tím nastalo naprosté loučení /ne s Lennoxem/, ale s jedinečným Philem Marlowem . Ostatní vzpomínané knihy jsou většinou povídky. U nás poprve vyšla ucelená povídková kniha Poslední útočiště /Odeon 1976/ kde je 12 povídek - později vydávaných jako samostatné knihy, další povídková byla kniha Vrah v dešti /Albatros plus - 2007/kde je osm povídek, ale šest je jen nových překladů. Dále je potřeba napsat, že jeho povídky Vrah v dešti a Opona byly použity jako předloha pro později napsané romány Hluboký spánek a Loučení s Lennoxem.

pajonek
30.11.-0001

Chandler, jako představitel detektivní školy "Hard-boiled fiction "/americké tvrdé školy/ si zaslouží výsostní místo na žebříčku detektivniho žánru zde na Databaze knih , pokusím se zpracovat životopis a popisek knih