A stromy ve Vídeňském lese stále stojí diskuze

A stromy ve Vídeňském lese stále stojí
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466452/bmid_a-stromy-ve-videnskem-lese-stale-st-Oj2-466452.png 5 169 169

Když se před několika lety dostaly na veřejnost informace o minulosti Ingvara Kamprada, zakladatele IKEA, o jeho stycích a podpoře švédských fašistů, veřejně vystoupil s prosbou o prominutí, napsal dopis svým zaměstnancům a svou prosbu opakoval v mnoha rozhovorech. Historická reportáž Elisabeth Åsbrink A stromy ve Vídeňském lese stále stojí ve Švédsku vyvolala skandál ještě před zveřejněním. „Všichni milují mýty o své historii. Nejvíce se nás dotkne, když někdo na denní světlo vytáhne zapomenuté příběhy spojené s holokaustem a antisemitismem,“ napsal Wojciech Orliński. 524 dopisů, které židovští rodiče posílají svému synovi z Vídně do Švédska, kam ho poslali, aby ho zachránili – jediný z rodiny přežil, ale i v této severské zemi se musel potýkat s antisemitismem. Kniha je trpkým pokusem autorky vyrovnat se s mýtem o Švédsku třicátých let – mýtem o zemi rovnosti, solidarity a pokroku. Přesto však pro ni několik stovek „rasově cizích“ uprchlíků představuje ohrožení společenského blahobytu. Švédský antisemitismu třicátých let není žádným tajemstvím, ale až autorka ukázala, jakými samozřejmými, necitlivými a krutými činy se projevoval. Upozorňuje také na to, do jaké míry se ve švédské, ale nejen ve švédské společnosti, podařilo vytlačit z povědomí zodpovědnost za holokaust. Historická reportáž A stromy ve Vídeňském lese stále stojí je také knihou o současnosti, protože „poukazování na ostudnou minulost nás činí citlivější k dramatům, která se odehrává před našima očima – drama uprchlíků v současném světě“. Rasismus nezemřel, jen změnil jazyk. Pojem „horší rasy“ nahradila „cizí kultura“.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: , Absynt
Originální název:

Och i Wienerwald står träden kvar, 2011


více info...

Diskuze o knize (2)

Přidat komentář

siena
31.05.2022

kob, tak pomyslné máslo na hlavě mají i jiné země, včetně nás. Za Druhé republiky už Židé nemohli učit, vykonávat lékařskou praxi... Pro mne novou informací byly příběhy především slovenských židovských dětí, které byly zachráněny norskými organizacemi. A které, po obsazení Norska, byly odvezeny právě do Švédska, kde přečkaly válku.

Hamec
08.09.2021

YT Vydavatelstvo Absynt, 15.7.2021
Rozhovor Elisabeth Åsbrink o knize A stromy ve Vídeňském lese stále stojí, o reportérské práci spojené s vlastní rodinnou historií i s připomínáním nepříjemných aspektů švédských dějin, které mají hodně společného se současností. Ptal se Jan-Marek Šík. (55 minut)
https://www.youtube.com/watch?v=u7GxNPR0JNg


Štítky knihy

Židé druhá světová válka (1939–1945) švédská literatura holokaust, holocaust

Autorovy další knížky

Elisabeth Åsbrink
švédská, 1965
2021  90%A stromy ve Vídeňském lese stále stojí
2018  90%1947