Duna diskuze
Frank Herbert
Kultovní SF sága Duna, kterou mnozí znají z některé její filmové adaptace, se rodila nesnadno. Její první díl, román Duna, který později proslavil jednoho z dnes již klasiků SF literatury, Franka Herberta, vyšel v roce 1963 v časopise Analog pod názvem Svět Duny, ovšem jen jeho část. Díky obrovskému ohlasu u čtenářů napsal vzápětí autor pokračování příběhu Prorok Duny. Pro knižní vydání (1965) obě části spojil a výstižně a stručně nazval Duna. Úspěch románu o pouštní planetě Arrakis a jejím pokladu stále rostl, hned v následujícím roce (1966) získal jak cenu Nebula, tak Hugo.... celý text
Diskuze o knize (71)
Přidat komentář
Chci si pořídit celou Frankovu sérii. Otázka je jestli jít do retro vydání od Baronetu nebo do těch ilustrovaných? Můžete to vlastníci zhodnotit, jestli to stojí za pořízení? Nejsem si jistý, jestli ty kresby kolem textu nepůsobí rušivě :)
Poslechnuto jako audiokniha. Klasickou knihu jsem přečetl jen do půlky a až za několik měsíců jsem si ji raději celou poslechnul.
Já se tím neprokoušu. Mám pocit, že mi při čtení knihy chybí předcházející díl, který neexistuje. Nevím, kdo je kdo, jakou má funkci…. Film jsem neviděla, protože si raději vždy první přečtu knihu, než si nechám zkazit dojem filmem, ale v tomto případě by mi možná film pomohl se v tom celém zorientovat. Pazďa v komentáři píše, že se to zlomí, ale já tak daleko asi nedočtu
Redaktor Matěj Schneider líčí složitou cestu tohoto románu na výsluní slávy a též i úskalí jeho převedení na filmové plátno - časopis Reportér, 04/24, str. 64 - 71: "Duna. Zapeklitý příběh se nedařilo zfilmovat".
Já myslím, že překlad je jen jeden.
První Dunu by měl mít doma každý a Baronet nedávno vydal "retro" obálku která je moc pěkná.
Nečetla jsem, v knihovně beznadějně vypůjčeno, zvažuji koupi. Poradíte, jestli je rozdíl mezi překlady - koukala jsem do komentářů a poslední vydání od Baronetu prý nic moc. Nechci se nachytat na filmovou obálku.
Edit: Ať koukám, kde koukám, všude mi to ukazuje jen ty dva překladatele. Liší se tedy překlad Baronetu něčím?
https://www.databaze-prekladu.cz/preklad/000090686
Poslouchání jako audio i po přečtení knihy. Čte Marek Holý a Jana Stryková - výborné na poslech. Doporučuji.
Longin: Božskej imperátor je pro většinu hardcore fanoušků vrchol série a pokud se tam rozhodneš skončit, nikdo ti to vyčítat nebude. Kacíři a Kapitula jsou super knihy, který do univerza zase přivedou hodně nových myšlenek, ale jejich problém je, že se ve skutečnosti jedná o trilogii, kterou už Frank nestihl dokončit, tím pádem ty nejzajímavější otázky zůstanou nezodpovězený. Jeho syn nakonec v příběhu pokračoval, údajně podle Frankových poznámek, ale tohle se nedá ověřit, protože poznámky nikdy nebyly zveřejněný, a někteří o tom i pochybují vzhledem k tomu, co se v těch knihách děje.
Z hodnocení série to na mě působí, že je dobrý skončit Božským imperátorem Duny. :D Co myslíte?
Četl jsem jenom první díl a předehry, ale je to už dávno.
JEDNÁ SE O RECENZI NA DUNU, OFICIÁLNÍ GRAFICKÝ ROMÁN PODLE FILMU- KOMIKS
Tenhle komiks je tak nádherný. To je ještě možná slabý slovo. Celkově na komiksy moc nejsem, ale film Duna se mi líbil a tak jsem chtěla vidět ilustrovanou verzi. Jak jsem již zmínila, je to naprostá nádhera kterou jsem za poslední dobu viděla.
Samotný svět Duny je zajímavý ale poprvé pro mě byl hodně matoucí a těžší na pochopení. Doteď se mi to někdy zamotává. Co stojí za zmínku, je že při ději je dobrý vnímat abyste se neztratili. Tímto to zmiňuji spíše z pohledu na film.
Výhodou komiksu je, že je právě podle filmu, takže akorát pro ty, kteří film viděli ale moc si nepamatují o čem byl. Nebo i pro ty, kteří film neviděli, tohle je akorát tak hodně zkrácená verze s nejdůležitějšími fakty. A dle mého taky je to něco, co fanoušek Duny prostě chce mít ve své knihovně.
Ještě jednou potřebuju zmínit ty ilustrace. Jsou tak dobře zachycené a je vidět to hraní s barvami. Nad nimi se nejde nerozplývat.
@humbook @humbook_blogeri #spoluprace
Je veliká škoda, že tuto sérii dostalo do pazour nakladatelství Baronet, které se sérii věnuje hodně macešsky. Docela si umím představit, jak nádherně by knihy vypadaly, kdyby je vydávala třeba Planeta9, nebo Argo... Škoda.
BarryBlack: měli jsme se loni vsadit, vyhrála bych :(
Hbo max u nás letos rozhodně nebude (potvrzeno před pár dny) a mám silné obavy, že na podzim zase zavřou kina, protože se jim nevyplatí mít otevřeno, aby uvítali těch pár "co nezlobí a mohou tedy dál"...
Nakladatelství Baronet koupilo práva na Caladanskou trilogii.
Dune: The Duke of Caladan - česky vyjde na podzim 2021
Dune: The Lady of Caladan
Dune: The Heir of Caladan
Mohl by mi někdo poradit? Už poněkolikáté čtu Dunu. Tedy onen první díl F. Herberta. Naprosto úžasná záležitost, ale kupodivu jsem nikdy neměl potřebu číst další díly. Nyní jsem v té správné náladě na přečtení všeho z Duny. Poradí mi však někdo jak to číst? Jestli podle vnitřní chronologie nebo podle roku vydání? Chci se pustit i do knih od Herberta ml. a Andersona. Dík.
Ideálně bych šel do kina a pak si to druhý den pustil doma.
Teď mě spíš štve, že blbej Baronet nechystá Dune: The Duke of Caladan:-(
Barry: fakt jo? Já to pochopila, že tohle hbo u nás není, ne že bych měla jakékoliv z nich :D tak to je dobře, protože výčet těch filmů je děsivej! Ale otevřená kina by byla lepší. Ale jelikož mám přes u ulici restauraci a diskotéku a už teď je tam solidní rachot, tak nevím, zda nám po novém roce všechno zase nezakážou :(
Hmm...takže film půjde na stream ve stejnou dobu jako do kin, pokud někde bude kino otevřené...ok, ok, ok...ale u nás to nepůjde vidět na streamu. Takže si film lidi v Evropě stejně stáhnou...tak k čemu to?!?!? :( :( :( je spousta lidí, co by to ráda viděla a poctivě zaplatila za zážitek na velkém plátně...
Hlavně ať u nás vyjde Duke of Caladan. Jinej formát a úpravu už nějak moje knihovna kousne:-(
Baronet uvedl na FB, že vlastní práva pouze na první díl Duny. To není moc dobrá zpráva hlavně z toho důvodu, že nový nakladatel může vydávat sérii až od druhého dílu.
Autorovy další knížky
1988 | Duna |
1993 | Spasitel Duny |
2007 | Děti Duny |
2001 | Božský imperátor Duny |
1999 | Kapitula: Duna |
Velkolepou sci-fi ságu převedl v roce 2021 na filmové plátno jeden z nejsledovanějších režisérů současnosti, Denis Villeneuve. Nebyl však první: úvodní díl se dočkal unikátní filmové adaptace již v roce 1984, kdy se do něj pustil David Lynch, ale jeho provedení se navzdory nepochybným uměleckým kvalitám nikdy nedočkala vřelého přijetí.
Denis Villeneuve v jednom z rozhovorů přiznal, že myšlenkou na další filmové zpracování se zaobíral po celý svůj dospělý život. Od chvíle, když se začal zaobírat filmem, přečetl Herberta a zhlédl Lynchovu verzi, snil, že jednou bude moci příběh o spáči, jenž se musí probudit, vyprávět po svém.
Na téměř tříhodinovou Dunu se dlouho a pečlivě připravoval. Už jen samotné gigantické pouštní červy, velmi důležité "hrdiny" celého vyprávění, vytvářel s animátory celý rok. Ty správné písečné duny k natáčení našel v Jordánsku a ve Spojených arabských emirátech, ale natáčelo se i v Norsku a centrem celého dění se pak staly studia Origo v Maďarské Budapešti.
Film se letos dočkal pokračování, režisér připravuje už třetí díl. Jedna ze streamovacích platforem navíc v současnosti nabízí i seriál "Duna: Proroctví".