Franny a Zooey diskuze
J. D. Salinger (p)
Kniha obsahuje dve krátke prózy, ktoré pôvodne vyšli samostatne v časopise The New Yorker – poviedku Franny (1955) a novelu Zooey (1957). Dej oboch próz sa odohráva v 50. rokoch minulého storočia. Súrodenci Franny a Zooey sú najmladšími členmi fiktívnej rodiny Glassovcov, ktorá vystupuje vo viacerých Salingerových krátkych prózach. Poviedka Franny zachytáva rozhovor pôvabnej, nespútanej študentky Franny s jej intelektuálskym priateľom Laneom. Na prvý pohľad tvoria títo dvaja mladí ľudia dokonalý pár, no keď sa pokúsia otvorene porozprávať o veciach, na ktorých im záleží, vyplávajú na povrch ich skutočné pocity. V novele Zooey sa stávame svedkami rozhovoru medzi Zooeym a matkou Bessie a medzi Franny a Zooeym. Franny už nejaký čas prežíva citový zmätok a existenciálnu krízu. Po príchode domov sa nervovo zrúti a jej blízki sa jej pokúšajú pomôcť. Zatiaľ čo matka sa snaží posilniť jej telo výdatnou slepačou polievkou, starší brat Zooey, bývalé geniálne dieťa, z ktorého sa stal samotár a mizantrop, ale aj úspešný herec, sa jej usiluje poskytnúť útechu a bratskú radu. Ich vášnivý, miestami až zraňujúco otvorený rozhovor je popretkávaný úvahami protagonistov o viere v Boha a zmysle poctivej práce, o odvahe a zodpovednosti, ale aj o dôležitosti rodinných pút.... celý text
Literatura světová Novely
Vydáno: 2020 , Slovenský spisovateľOriginální název:
Franny and Zooey, 1961
více info...
Diskuze o knize (2)
Přidat komentář
Je to dost zvláštní...ale polovina lidí hodnotí knížku jako naprosto brilantní počin a druhá polovina je naprosto zklamaná. Čím myslíte, že to je?
Štítky knihy
New York náboženství americká literatura dvojjazyčná vydání sourozenci
Část díla
Autorovy další knížky
1960 | Kdo chytá v žitě |
1971 | Devět povídek |
1987 | Franny a Zooey |
1987 | Vzhůru, tesaři, do výše střechu zvedněte! / Seymour: Úvod |
Těžko můžeme posuzovat hodnotu knihy pro různé čtenáře, pro některé má kniha přínos i svými negativními vlastnostmi pro jiné ne. Pro některé je důležitá forma pro jiné pouze obsah, pro další to může být kombinace obojího. Co se tak krkolomně snažím říci je, že nejspíše čtenářům neseděl autorův styl. Obzvláště druhá novela - Zooey je do formy vyprávění schovaná esej na téma bytí a hodnota života pro člověka. Autor sám v době tvorby procházel vnitřním přerodem a byl silně inspirovaný východními kulturami. Paradoxně to jeho knize bylo literárními kritiky v době vydání velmi vyčítáno a kniha si získala uznání literární komunity až po bezmála 40 letech. Takže kontrastních názorů na ni bylo vždy mnoho.