Komise pro nesmrtelnost diskuze
John Gray
Věda a pošetilé pokusy, jak ošálit smrt. Otázka smrti stála odedávna ve středu lidského zájmu. Ve své knize předkládá filozof John Gray brilantní, byť poněkud děsivý popis snahy dosáhnout nesmrtelnosti pomocí vědy a pokládá zásadní otázku, zda a jak takové úsilí ohrožuje samotnou podstatu člověka. Při svých úvahách vychází ze dvou naprosto odlišných příkladů. Nejdříve sleduje víru rozšířenou mezi britskou intelektuální a politickou elitou přelomu století, že po smrti existuje život, do něhož lze nahlédnout prostřednictvím spiritistických médií a automatického psaní. Poté se zabývá ideologií komunistického Sovětského svazu, podle níž je za pomoci vědy možné přetvořit planetu, změnit lidstvo, osvobodit ho od smrti - a přivést revoluční vůdce, jako byl Lenin, zpátky k životu. Filozofové, politici, spiritisté, balzamovači, blázniví vynálezci, láskou stižení parapsychologové a novináři-špióni žili v zajetí nového světového názoru, podle něhož měla věda stvořit nepřemožitelné lidstvo. Jejich vzpoura proti smrti vyústila v řadu pokusů, z nichž některé zpustošily celé státy. Smrt a posmrtný život se staly součástí nových myšlenkových proudů od psychiatrie přes evoluci až ke komunismu a zdálo se, že osud lidí leží pouze v jejich rukou. Člověk přestane být zvířetem, porazí smrt a získá nesmrtelnost. Stane se Bohem.... celý text
Diskuze o knize (4)
Přidat komentář
Myslím, že začít se dá vždycky....žít v Americe. A moře se rozestoupilo. Díky Pablo. Za komentář.
Ke komentáři Komise pro nesmrtelnost: Ano. Myslím, že primárním smyslem života je prostě být. Prostě být. Nějak. Bez ohledu na přízeň nebo nepřízeň osudu. Bez ohledu na možný konec a jeho důsledky. Bytí je imperativní. Nebo, chceš-li, žití je ten imperativ. Zajímavé, že na to začínám přicházet až (nebo už?) ve čtyřiceti. Je to dobře nebo špatně? Co myslíš, edysy?
Autorovy další knížky
2004 | Slamění psi |
2006 | Kacířství – Eseje proti pokroku a jiným iluzím |
2013 | Komise pro nesmrtelnost |
2004 | Dvě tváře liberalismu |
2005 | Al Kajda a co to znamená být moderní |
Ano. Začít se dá vždycky. Někteří jedinci vlastně stále a ustavičně jen začínají a začínají pořád dokola, takže jim na nic jiného nezbývá čas. A nemusejí to být jen američané. Možná že i v tom je někdy smysl. Moře se neustále rozestupuje. Trpí neklidem. Ten můj komentář považuji za průměrný. Ale je pravda, že z "komunikace se zemřelými" jsme toho s médii mnoho nevytěžili. Zdá se, že posmrtný život se neodehrává v té triviální podobě, jak si někdy rádi představujeme. Zdá se, že existuje více úrovní reality - více různorodých realit. Komise pro nesmrtelnost nezasedala poprvé ani naposledy.