Krakatit diskuze
Karel Čapek
Čapkův román Krakatit (časop. Lidové noviny, 25. 12. 1923 15. 4. 1924, O. Štorch-Marien 1924) vychází z obdobného vynálezu, jaký autor popsal v Továrně na absolutno. Vynálezce Prokop objeví způsob, jak nechat jakoukoliv látku rozpadnout na atomy. Při tom se výbuchem uvolní obrovské množství energie. Vyrobí látku zvanou "krakatit"; nejstrašnější výbušninu na světě, kterou je možné přivést k výbuchu na dálku elektromagnetickými vlnami. Prokop si uvědomí dosah svého objevu - vlastník krakatitu by se mohl stát vládcem světa. Uvědomí si to i jiní a pokoušejí se Prokopa o vynález připravit. Část vzorce získá bývalý Prokopův spolupracovník Tomeš a snaží se výbušninu vyrobit také. Prokop svodům odolá, vzorec neprozradí a ke konci je svědkem tragického výbuchu laboratoře, v níž se Tomeš pokoušel výbušninu připravit. Prokop, blouznící v horečkách, se na závěr setkává s pohádkovým stařečkem - bohem a přijímá od něj smiřující poselství o dobru a nutnosti dělat pouze věci prospěšné lidem.... celý text
Diskuze o knize (5)
Přidat komentář
Dumám o tom od té doby, co jsem dočetl. Jak chápete Čapkovu symboliku v závěru, na magnetitového hoře, kde stojí přesná kopie Prokopovy boudy, ve které vynalezl Krakatit (a ke které měl v kapse klíč)?
Napadá mě nékolik vysvětlení - první, jednodušší a takové všeobjímající, že to byla Prokopova halucinace jako projev začínající tuberkulózy, jíž byl zjevně nakažený. Druhé, prozaické, že Daimon skutečně nechal Prokopovu boudu, tak jak byla, přestěhovat z Prahy. Nebo třeba třetí, že to je opravdu jen symbol, takový návrat na začátek, který má Prokopovi symbolicky vložit do rukou vládu nad Krakatitem, kterou původně ztratil, případně symbol odpovědnosti za vlastní činy včetně všech jejich důsledků.
Napadají mě i další, ale jak se na tohle deja vù díváte vy?
Stammelovi:
To je někdy lepší, než když ti lidé autora neustále cpou. Člověka to nutí jít do opozice.
Tohle nečti, to je strašný! _____________ Jé, ono je to docela dobrý.
Tohle si přečti, je to super! ____________ Zas takový zázrak to není.
Právě jsem si koupil film na DVD "Temné Slunce", film z roku 1980. Je v něčem novější, ale je vzdálenější literární přeloze. Starší filmová verze "Krakatitu" je zhuštěnější a jako fantasy přesvědčivější.
Štítky knihy
zfilmováno 20. století česká literatura rozhlasové zpracování Karel Čapek, 1890-1938 utopické romány české romány sci-fi romány
Autorovy další knížky
1948 | Bílá nemoc |
2004 | R.U.R. |
2017 | Válka s Mloky |
2009 | Dášeňka čili Život štěněte |
2004 | Matka |
Odpověď: Chajda 69
Možná to mohl být symbol obrovského pokušení... výbušnina je na místě, novou si vyrobit můžeš a tady je vysílač... to je pokušení být pánem světa, viď? Odoláš?
Kéž by současní mocní světa také odolali!
nevím, zda nyní někdo najde odvahu uvést filmovou adaptaci Krakatitu z r. 1948 v TV, ale chtělo by to...