Nikdykde diskuze
Neil Gaiman
Audiokniha Nikdykde od Neila Gaimana vás vezme do neskutečného světa Podlondýna... Vypráví Matouš Ruml. Vítejte v Podlondýně, světě oživlých mytologií, o kterém se vám ani nesnilo Richard Mayhew je docela obyčejný mladý Londýňan, který jednoho dne při cestě na důležitou večeři se svou snoubenkou pomůže otrhané zraněné dívce. V tom okamžiku se však jeho život obrátí vzhůru nohama. Labyrin Podlondýna, drsného světa pod slupkou všedního velkoměsta, Richarda vtáhne jediným kmitnutím krysího ocásku a on brzy zjišťuje, že cesta zpět nebude vůbec jednoduchá. Zvlášť když se tak osudově zapletl do záležitostí lady Dvířky. Pomůže mu šarmantní markýz de Carabas, inteligentní krysy nebo snad padlý anděl, uprchlý ze zničené Atlantidy? A chce se vůbec vrátit?... celý text
Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: 2019 , TympanumOriginální název:
Neverwhere, 1998
Interpreti: Matouš Ruml
více info...
Diskuze o knize (9)
Přidat komentář
U kníh, ktoré viem, že si chcem prečítať, ani ja nečítam komentáre. Dokonca ani anotáciu. Ak si ale nie som istá, či knihu chcem čítať, prezriem si aj komentáre. Ale určite nie preto, aby som zistila, že knihu každý chváli, ale preto, aby som sa na základe pozitívnych, ako aj negatívnych či neutrálnych názorov vedela rozhodnúť a zhodnotiť, či by sa mi knižka mohla páčiť.
Ivka2003: Pokud má čtenář rozum, nebude "prvně prozkoumávat komentáře a diskuze" na DK, protože by se dočkal především spoilerů! Já si komentáře s chutí přečtu, až když jsem s knihou sama hotova. Váš scénář toho, jak negativní komentáře odradí čtenáře a ten pak bude všude vykládat, jak je kniha strašná... je více než nereálný. Neřešte, co by, kdyby :)
Ja si myslím, že dôležité sú rovnako pozitívne, ako aj negatívne názory. Ak by boli ku každej knihe napríklad povolené len pozitívne ohlasy, funkcia komentárov by tak vlastne z istého hľadiska úplne strácala zmysel.
Každý má právo na svoj názor, či už je negatívny alebo nie, a má právo ho napísať. Ak niekto šíri, že kniha je strašná, lebo si prečítal negatívne komentáre, ale knihu samotnú nie, je to jeho problém. Za to tí, ktorí knihu hodnotia negatívne, nemôžu. Stačí nerobiť také hlúposti, ako všade rozprávať, že sa kniha, z ktorej dotyčný videl nanajvýš obálku, nedá čítať. Tiež je celkom dobrý nápad komentáre s nízkym hodnotením preskakovať a venovať pozornosť len kladným. Vždy, keď si prečítam, že ten, komu sa kniha nepáčila, sa nemá čo vyjadrovať, mám chuť odpovedať: Sancta simplicitas!
Velke zklamani. Pribeh zajimavy, lec prijde mi to takove odflakle. Mnoho zajimavych narazek, kam by se dal rozvijet pribeh a nakonec nic. Nic nevysvetleno a rozuzleni taky nijak zazracne.
Pan Vandemar a pan Croup se napadne podobaji panu Tulipanovi a Zichrhajcovi z Pratchettovy Zemeplochy.
A prekladatelko - Dvirka? Proc to prekladate??
Od autora jsem cetl zajimavejsi a povedenejsi dila...
Kladne musim hodnotit to, ze je to citelne, prectene hned.
Koubínenulanulasedm, já Tvůj postoj chápu, nicméně si stojím za svým předchozím výrokem; jen proto, že Ti nesedí žánr, nemá smysl shazovat dobré knížky v rámci daného žánru napsané.
Myslím, že koho tento styl a žánr psaní neoslovuje, ten to prostě nebude číst (samozřejmě s výjimkou, když jim to někdo podstrčí a pěje na to chválu, což byl ostatně i tento případ, kdy jsem Ti půjčil své Nikdykde).
Nějak mi takový postoj připadá stejný jako přijet na sraz trabantistů v audině, psát do prodejny počítačového hardwaru, že všechny počítačové repráky stojí za prd, protože já používám studiovou referenční stereosoustavu nebo přijít na fantasycon s cedulí FANTASY JE BRAK. Ano, je to vyjádření názoru, ale kromě toho, že naštveš lidi a pohoníš si možná ego, to žádný valný smysl nemá.
Takže ano, myslím, si, že je v pořádku, aby knihy daného žánru hodnotili především čtenáři tohoto žánru, ale hlavně ať už kdokoliv hodnotí cokoliv, měl by tak činit právě v sentencích daného žánru!
Nečiníš-li tak, potom nejen že hodíš do jednoho pytle zcela nesourodé knihy (stejným metrem hodnotíš Káju Maříka, Talmud, Komunistický manifest a Vesmírnou Odyseu), ale především bys mohl podle své logiky dát jednu hvězdičku kterékoliv knížce od Gaimana (a potažmo jakékolivv fantasy) a já bych mohl dát zase jednu hvězdičku všem válečným románům, protože mě tento žánr neoslovuje. Ale jaký by to mělo smysl?
Takže z mého hlediska odsoudit Nikdykde, že se jedná o kýčovitý laciný a nudný škvár, který nerespektuje fyzikální zákony, to je prostě nefér, zavádějící a podle mě mimo formulářově i přepážkově...
Petvrs, je vidět, že jsem byl nepochopen, proto musím "dovysvětlit" můj postoj.
V první řadě řeknu, že hodnocení a vkládání komentářů by nemělo žádný smysl, kdyby fantasy knihy hodnotili jenom lidé jako jsi ty.
Pokud zastáváš názor, že hodnotit mají pouze spřízněné duše, tak bychom si, vyvedeno do absurdity, mohli dodnes myslet, že totalitní režim je jediná správná cesta. Ale já, a moje známá Margaret Thatcherová si myslíme, že právě průsečík několika zcela odlišných názorů, dělá ve výsledku to, čemu my liberalisté :) říkáme shoda nebo také relevantní obraz skutečnosti. A o to mi právě šlo. Aby si i člověk podobně založený jako já, mohl udělat odpovídající představu o čem ta kniha je a ne jen číst "chabé" komentáře typu: "Je to úžasná a nejlepší kniha jakou jsem kdy četl. Pokaždé když se k ní vrátím roním slzy jako krokodýl." To nikomu ve výběru nepomůže.
Páčko!... a teď jsem si proti sobě asi poštval celou fantasy galérku. Bojím se, že zítra přede dveřmi najdu skalpovaného Frodo Pytlíka.
Koubíne, koubíne, mám Tě rád, ale někdy sem prostě píšeš $®@čҜ¥. A upřímně je mi líto, oč vše přicházíš, dokážeš-li snít jen v rámci (dosud pozitivistickou západní vědou objevených a validovaných) fyzikálních zákonů...
Chápu, nebere Tě fantasy, nebo spíš urban fatnasy. Možná za vším zbytečně hledáš pravidla, možná už se neumíš koukat očima dítěte. Gaimanův Podlondýn či Miévillův Unlundun nebo i to blbé Rowlingové nástupiště na King's Cross 9⅓ mi nepřijde o nic surreálnější (kvazireálnější, vykontruovanější, nonsensovější,...) než Středozemě (nebo Pratchettova Zeměplocha). Naopak vnímám pozitivně snahu autorů urban-fantasy (či new-weird) vymanit se z klasického fantasy klišé, jenž na mě osobně zpravidla působí jako nechtěná tolkienovská parodie, do které se občas tahají samoúčelné nápady jako králíci z klobouku v představě, že to čtenáře zaujme (a často také bohužel ano).
Abych to zkrátil: je nefér spláchnout jednu z nejlepších knih žánru jen proto, že Tě žánr neoslovil.
____________________________________________________________________________________________________
A na závěr mé doporučení Nikdykde - pokud sebe a své okolí neberete tak úplně vážně a jste aspoň trochu hraví, jděte do toho. Nikdykde čtenářům nabídne krom pobavení a relaxu ve světe za zrcadlem i stylovou hodnotu a myšlenkovou hloubku, která však, dle příspěvku níže, není přístupná všem.
Štítky knihy
Londýn nadpřirozené bytosti tajemství městská (urban) fantasy metro zfilmováno – TV seriál
Autorovy další knížky
2006 | Nikdykde |
1997 | Dobrá znamení |
2001 | Američtí bohové |
2017 | Severská mytologie |
2007 | Koralina |
Právě vyšel dotisk :)