Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky diskuze
J. R. R. Tolkien
Pán prstenů série
Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nidky nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežízivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá.... celý text
Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: 2005 , ArgoOriginální název:
The Hobbit, or There and Back Again, 1937
více info...
Diskuze o knize (33)
Přidat komentář
Ailee, když už jste se směla pustila do kritiky stylu pana profesora, dovolím si zase já opravit...Ne hold, ale holt! Ale co, "teď se mi tam hodí tohle, tak to tam mrsknu", viďte?:-)
Četla jsem v angličtině a docela dost slovům jsem nerozuměla, ale i tak se dal děj krásně vyvodit!:) takže kdo si chce procvičit aj, určitě doporučuji!
Slečna Domina má evidentní snahu psát super cool komentáře a být celá super in, ale nejdřív by to chtělo vzít rozum do hrsti. Je mi fuk co se slečně líbí nebo nelíbí, každý to má jinak... ale psát super stíravé komentáře, tak aby se ostatní pobavili neumí každý :-) a hlavně tam ti lidé nepíšou úplné blbosti :D
Došla jsem k názoru, že jistá slečna Domina není nic jiného než účet založený k provokaci ostatních, a nikoliv "skutečný" uživatel. Nemám problém s tím, že hodnotí tuto knihu jednou hvězdou, ale s tvrzením, že profesor Tolkien opisoval od paní Rowlingové, která se mimochodem v době vydání Hobita ještě ani nenarodila. Nechce se mi věřit, že by někdo byť jen s polovinou mozku mohl něco takového vypustit do světa. Takže "Domina" je dle mého jen podařený podvod k naštvání ostatních čtenářů :D
Že nebyť filmu, nikto by o Tolkiena nezakopol, to viem dávno, ale netušila som, že opisoval od Rowlingovej. Chudera Rowlingová, tú vykradlo toľko ľudí, napríklad aj Ursula K. Le Guin. Asi použili časovrat a zaskočili si do budúcnosti, inak si to neviem vysvetliť.
Alienor, já bych se nerozčilovala, nepodivovovala. Prostě místní neotřelá komentátorka...Mne pobavila pasáž, že nebýt filmu, nikdo by neznal a nevěděl, dál jsem už neměla ani potřebu číst. Ale abych byla spravedlivá, už jsem tu četla na adresu pana profesora podobné nesmysly, jako, že to hodil do programu na psaní a ono mu z toho vylezlo dílo poplatné dnešní době...Co na to říct?
DominaCZ - Ok, tak milášek díky této předloze a filmu za něco stál, ale jako věci na průhlednost a akromantule a příliš věcí shodných s Potterem...kdo od koho pak opisuje, že?
Bože môj, to ako fakt? Naznačovať, že kniha napísaná v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia má niečo společné s H. Potterom!!!???
Ahoj,
chci si Hobita pořídit a chtěl jsem se zeptat, jaké je nejlepší vydání nebo jsou si podobné ?
Děkuji
pokud se sem někdo koukne včas, dávám všem na vědomost, že dnes ve 13.04 dává český rozhlas na dvojce Hobita - první část třídílné hry pro mládež. (Další díly budou následovat zase o sobotách ve stejnou dobu)
Tuhle knížku jsem si koupila před čtvrt stoletím, přečetla a odložila, že "už nikdy" (dokonce jsem ji chtěla vrátit, ale bez úspěchu). Prostě mi Tolkienův styl vyprávění zoufale neseděl, jinak jsem hltala fantasy ve velkém a kupovala celé série... v poslední době přemýšlím, jestli bych neměla zkusit mu dát ještě jednou šanci, přece jenom jsem od té doby "ušla kus cesty" a nějak mne překvapuje, že se mi ty jeho příběhy ve formě filmů naopak tak moc líbily. Vím, že srovnávat knížku s filmem není většinou to pravé ořechové, ale mně se tenkrát ta knížka opravdu TAK nelíbila... Máte někdo podobnou zkušenost s nějakou knížkou nebo autorem?
To je ta má sebestřednost:)
On ten postesk není ojedinělý. Přitom si myslím, že historie "psaní" pana profesora je docela známá a v anotacích bývá i uvedena...
Lectore, však to tak bývá, že uprostřed:) Jen jsem reagovala na pana živatele, na jeho podivení, že kniha má jednodušší děj...
doporučuju knížku od H.Carpentera: J.R.R.Tolkien
Tak se tedy během dvacátých a třicátých let Tolkienova obraznost pohybovala po dvou odlišných drahách, které se neprotínaly. Na jedné straně byly příběhy skládané čistě pro zábavu, často výslovně pro pobavení dětí. Na druhé straně stála vznešennější témata, někdy artušovská nebo keltská, ale obvykle související s jeho vlastními legendami...
Jednoho dne seděl Tolkien u okna pracovny v Northmoor Road a pracně známkoval maturitní písemky. po letech vzpomínal: "Jeden z uchazečů naštěstí nechal jednu stranu nedpsanou (což je pro zkoušejícího to nejlepší, co ho může potkat) a já na nii napsal: V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit..
V mé mysli se příběh vždycky rodí ze jmen. A tak mě po chvíli napadlo, že bych měl zjistit, co byli hobiti zač. Ale to je jen začátek.
siena: teď jsem z toho blázen, to o těch studentech a o tom, jak to dával číst kolegům, jsem četl před časem, už nevím kde a teď to nedokážu vygůglit. takže jsem možná na tom stejně jako milouš s tím peroutkou. kdoví, jak to vlastně bylo. :-o
Musím přiznat, že na tu verzi, podle které to psal pro děti, jsem ještě nikde nenarazil. Četl jsem někde, že to bylo určeno studentům, psal to po kouskách a ty kousky dával číst i kolegům lingvistům, a ti z toho byli celí diví, furt se vyptávali, jak to pokračuje s Hobitem a chtěli vědět, jak to bude dál.
siena: on to nepsal pro svoje děti, ale pro studenty, v podstatě jako něco na způsob učební pomůcky. jeho hlavní obor byly starogermánské legendy a eposy.
danny_21, jestli to nebude tím, že Hobita napsal pan profesor jako pohádkový příběh pro své děti...
qwill: proč jsi to dal sem? to by spíš patřilo ke Společenstvu prstenu. Ale historka je to hezká.
Tajemství MS Windows 95
Malé upozornění: Jedná se opět o NEOVĚŘENOU zprávu z jedný konference, ale rozhodlo, když jsem o tom četl ještě i na stránce jednoho fandy Tolkiena. Je to naprostá kravina a nevěřím tomu, nejspíše se jedná o žert (narážka na Gandalfův pokus s Prstenem ve Společenstvu prstenu), ale kdo ví, Bill G. je všeho schopen... :-) Každopádně nepřijímám žádnou opovědnost za zničeny CDčka a mikrovlnky (mě osobně stačilo, když jsem do ní jednou omylem dal pozlacenej talíř, páni to bylo něco! Kam se na to hrabe většina ohňostrojů :-)
Nedávno mě jeden z mých kamarádů, počítačový kouzelník, poctil návštěvou. Jak jsme se tak bavili, zmínil jsem se, že jsem nadávno nainstaloval Wokna 95 na svém PC a že jsem s tímhle operačním systémem velmi spokojený. Při té příležitosti jsem mu také ukázal Windows 95 CD. K mému překvapení ho hodil do mikrovlnky a zapnul ji. Samozřejmě jsem se na něj docela naštval, protože pro mě bylo důležité, ale on řekl: "Neboj, nic se mu nestane." Po pár minutách CDčko vyndal, dal mi ho a řekl: "Pozorně si ho prohlídni." K mému překvapení bylo CD docela chladné na dotyk a zdálo se být těžší než předtím. Nejdřív jsem nic neviděl, ale potom na vnitřním kraji díry uprostřed CD jsem uviděl nápis; nápis hezčí, než jaký jsem kdy viděl předtím. Nápis se pronikavě jasně lesknul a ještě jakoby zářil vzdáleně, jako kdyby z velké hloubky:
4F6E65204F5320746F2072756C65207468656D20616C6C2C204F6E65204F5320746 F2066696E64207468656D2CDA4F6E65204F5320746F206272696E67207468656D20 616C6C20616E6420696E20746865206461726B6E6573732062696E64207468656D
"Nerozumím ohnivému písmu," řekl jsem.
"Ne," řekl "ale já rozumím. Znaky jsou v Hexu, starým způsobem, ale v obyčejné angličtině říkají:
One OS to rule them all, One OS to find them,
One OS to bring them all and in the darkness bind them
________________________________________
Jeden OS vládne všem, Jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže
Moc zajímavé počtení. Knížka je psaná jiným jazykem, než na který jsem zvyklá, ale vůbec mi to nevadilo. Připadá mi mnohem lepší než Pán Prstenů. Bitva se skřety a vrrky celý děj úžasně oživila. Jen mi bylo líto Filiho a Kiliho, které jsem si hodně oblíbila.
Vím, že se teď asi prožívá hlavně chystané filmové zpracování. Přesto si myslím, že stojí za to povšimnout si vezre rozhlasové, zpracované velmistrem magie zvukových vln Horčičkou. I když je to samozřejmě adaptace, nikoli doslovný přepis, je tam krásně vystižená Tolkienovská poetika a hravost. Zkrátka skvělý ukázkový přenos literárního díla do jiného média. Stanislav Zindulka jako Bilbo je nepřekonatelný a trpasličí písně dokonale zemité.
Viz např. zde:
http://czshare.com/715267/_m8s/Tolkien_Hobit_dramatizace.zip
Nebo zkrátka v Říši:
mluveneslovo.chaves.cz
Souhlasím, Freemana jsem si všiml minulý rok v Sherlockovi, a myslím, že pár týdnu poté, se objevily zvěsti, že by měl hrát Bilba. On to má prostě napsané v obličeji.
Přiznám se, že nejsem zatím moc zběhlý ve filmové hudbě a neznám skladatele nějak víc.. každopádně to, co předvedl H. Shore na trilogii, je pro mě úžasným zážitkem..
Co se týče Freemana, tak s tím jsem nadmíru spokojen, podle mě je pro tu roli jak stvořený.
Na zbylé dva dotazy nedokážu odpovědět, protože nevím, ale Lee by se hodil jak na Sarumana (samozřejmě), tak i na hlas Šmaka.
Osobně jsem nejvíce zvědav jak se role Bilba zhostí Martin Freeman.
A taky na Davida Tennanta (Barty Skrk jr., desátý Doctor Who), který by měl hrát otce Legolase. Tennant mi sedí spíš na charaktery nějakým způsobém vyšinuté, a tak jsem zvědav jak zvládne roli elfa.
Měl bych 2 dotazy:
Neví někdo, koho bude hrát Saoirse Ronan (Město Ember, Pevné pouto)?
A taky, zda obsazení Christophera Leeho znamená, že uvidíme Sarumana, nebo se vyplnilo Christopherovo přání a stane se hlasem Šmaka?
Je zajímavé,že skladatel Howard Shore nikdy nesložil nic velkolepého ani nijak vyjmečného.
Pouze trilogie Pána prstenů ho vyzvedla do oblak Hollywoodu.Složil hudbu i pro nového King Konga,ale nikdo nebyl spokojen a hudbu musel narychlo složit jiný autor.
Jacksonovi věřím a na film se těším :) Snad tam ale nebude moc digitálních triků, které mi osobně vadí.
Štítky knihy
draci elfové kouzla zfilmováno trpaslíci anglická literatura putování Středozem, Středozemě (Tolkien) fantasy hobitiAutorovy další knížky
2006 | Společenstvo Prstenu |
1991 | Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky |
2007 | Návrat krále |
2006 | Dvě věže |
2007 | Húrinovy děti |
Tak zatím jsem knihu pouze přelétl pohledem a moc pěkné :)