Společenstvo Prstenu diskuze
J. R. R. Tolkien
Pán prstenů série
< 1. díl >
Je tomu již více než půl století od chvíle, kdy poprvé vyšel Tolkienův Pán prstenů. První díl se objevil roku 1954, poslední vyšel v Anglii roku 1956. Dočkal se vesměs pochvalných recenzí, ale čtenářský úspěch přišel až v uvolněných šedesátých letech, kterým snad více konvenovala fantazie, s jakou profesor Tolkien jakoby odnikud vyčaroval svou Středozemi. Pán prstenů je sága volně navazující na Hobita, který vyšel už v roce 1937. Teprve v této fascinující trilogii autor odkryl, kolik toho vlastně ví o tajemném světě, který tolik připomíná ten náš, a přece je něčím zvláštní. Dramatická historie spjatá s prstenem temné Moci by asi nebyla tak účinná, kdyby se neodehrávala ve světě s vlastní historií, osídleném mnoha národy s vlastními jazyky, s osobitým viděním světa, a především vlastními příběhy. „Historie války o prsten", tvrdí stvořitel Středozemě, „je jen jedním z těchto příběhů, sice důležitým, ale přesto zůstává jen epizodou v tisíciletých dějinách světa, v němž lidé ještě nehrají tak podstatnou roli a dělí se o historický i životní prostor s elfy, trpaslíky, hobity, skřety..." Snad právě tušení hloubky Tolkienova světa čtenáře na jeho knihách tak fascinuje. Do nového tisíciletí sice vstoupil Pán prstenů ve velkorysé filmové podobě, která však nemohla zachytit důkladnost, s jakou autor svůj svět vybudoval, ani jeho hloubku. Ovšem čtenářům Hobita, Pána prstenů i Silmarillionu tato možnost zůstává. Nechme se tedy pohltit Středozemí, obdivujme se zoufalému hrdinství malého hobita, který jediný se může pokusit donést temný prsten tam, kde bude možné ho zničit, strachujme se, že by snad svůj úkol splnit nedokázal a nezachránil Středozemi před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje. Nechme se okouzlit - Pán prstenů nám tu možnost dává, nezávisle na tom, jestli jsme seriózní dospělci nebo dychtivé a naivní děti.... celý text
Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: 2002 , Mladá frontaOriginální název:
The Fellowship of the Rings, 1954
více info...
Diskuze o knize (29)
Přidat komentář
Zuzi.cte, fantasy sa písala ešte skôr. Mrknite sa sem: https://www.databazeknih.cz/prehled-knihy/princezna-a-curdie-princezna-a-goblin-266681
"George MacDonald, ktorého mnohí pokladajú za otca žánru fantasy, inšpiroval a tvorivo ovplyvnil takých významných autorov, akými boli J. R. R. Tolkien, C. S. Lewis, G. K. Chesterton, Elizabeth Yates či Lewis Carroll."
Tak to vypadá, že už to opravdu výjde :)
https://www.databazeknih.cz/knihy/pan-prstenu-beren-a-luthien-521896
Tak jediná informace je pořád jen toto. Takže čekat. Zřejmě trochu déle
https://argo.cz/beren-se-sam-neprelozi-natoz-luthien/
Může mě někdo říct prosím co se stalo s překladem Beren a Lúthien ? Vím že se to překládalo a kniha měla být vydaná, ale z databáze se ztratila. Nebo špatně hledám ? Co se stalo ?
JosefTomas: Až na to že to vlastně žádný první díl trilogie není a Tolkien psal Pána prstenů jako celek a tak i v Anglii vychází... či většinou vycházel, minimálně tak.byl psán. Umělé natahování u Tolkiena je něco co prostě neexistuje, protože takto autor nepřemýšlel. On nepsal kvůli akčnímu dějí apod, ani gradaci, ale z důvodů které vás úplně minuly...
Navíc je Tolkien psal z čerstva žádné dlouhé a nudné pioisy v knize nejsou a zastávky a výklady o historii tak vlastně moc ne. Prostě ta kniha odsýpá kompletně od I-III, v tomto případě, a v jiných jeho knihách úplně stejně.
Vedeli by ste mi prosím poradiť, či sa táto kniha hodí do výzvy k druhému bodu? Kniha v ktorej je postava na úteku/ skrýva sa?
Jasné, rozumím. Ale určitě neprodám. Knihobot je mor. Ale občas tam taky něco koupím. Prodat tam nemá smysl nic s těma jejich nabídkama
lazarus: Je to oblíbené vydání s ilustracemi, které už je dávno vyprodané. Někdo chce všechna vydání, někdo chce doma to, které četl jako první, někdo chce ilustrované vydání... A vyprodané knihy se špatně shánějí, tak stoupají na ceně. Poptávka a nabídka. O nic jiného nejde. Vysoce ceněno je i vydání z roku 1990. Ještě tak 3-4 roky zpátky byly všechny 3 svazky Pána prstenů ve vydání MF tak za 900,- dohromady a Hobit a Silmarillion tak 500,- za každou. Teď jsem koukla na aktuální ceny a myslím, že takhle na trojnásobek, to vyšponoval až knihobot. Třeba těch Hobitů mají několik najednou (což samo o sobě tak nějak smazává ten pocit, že jde o těžko sehnatelnou knihu) a prodávají za 1400+. Můžete pragmaticky prodat a koupit si jiné vydání plus pár dalších knih :D
Mohl by mě někdo vysvětlit ty střelené ceny vydání 2002 na internetu? Dostal sem na Prsteny po letech chuť a bojím se knížku otevřít jak je dnes ta moje letitá verze drahá :D
Alienor: já si nemyslím, že to je ta špatná část komentáře, to s mozkem, teda nemozkem. Je škoda, že to není ale skutečný názor na knihu. Když v něm není napsáno, jak k tomu názoru čtenář přišel. Já z něj třeba vůbec nepochopila, zda knihu dočetl nebo ne. Protože tam nejsou vážně žádné argumenty.
Proto to neberu vážně. Stejně jako by neměl nikdo další :)
NočníMotýl - Nadávať ľuďom, ktorým sa páči to, čo vám nie, že prišli o polovicu mozgu, je vážne skvelá ukážka vašej "vyššej" úrovne. A to, že vy máte výhrady, ešte neznamená, že je to skutočne hlúposť. Naviac to, čo spomínate, je len polovica prvého dielu, ďalej sa už mení tón aj jazyk diela.
Alienor, bohužel pan uživatel není zde první...už tu bylo podobných debat vice, např. diskuzní vlákno "Přeceňovaní autoři" (příspěvky od 7 str., únor 2016)....
"Myslím si, že by Tolkienův originál nebyl tak opěvovaný nebýt Jacksonova zpracování, který tím vytvořil jak ze sebe ale i z JRR legendu."
danny_21 - prosím, zisti si najprv fakty, keď píšeš komentár. O tom, aký mala kniha status pred sfilmovaním sa už popísalo hodne a príde mi dosť čudné, že ťa to minulo.
Před patnácti let jsem našel na netu tento článek. Tak ho sem přidávám.
Tajemství MS Windows 95
Malé upozornění: Jedná se opět o NEOVĚŘENOU zprávu z jedný konference, ale rozhodlo, když jsem o tom četl ještě i na stránce jednoho fandy Tolkiena. Je to naprostá kravina a nevěřím tomu, nejspíše se jedná o žert (narážka na Gandalfův pokus s Prstenem ve Společenstvu prstenu), ale kdo ví, Bill G. je všeho schopen... :-) Každopádně nepřijímám žádnou opovědnost za zničeny CDčka a mikrovlnky (mě osobně stačilo, když jsem do ní jednou omylem dal pozlacenej talíř, páni to bylo něco! Kam se na to hrabe většina ohňostrojů :-)
Nedávno mě jeden z mých kamarádů, počítačový kouzelník, poctil návštěvou. Jak jsme se tak bavili, zmínil jsem se, že jsem nadávno nainstaloval Wokna 95 na svém PC a že jsem s tímhle operačním systémem velmi spokojený. Při té příležitosti jsem mu také ukázal Windows 95 CD. K mému překvapení ho hodil do mikrovlnky a zapnul ji. Samozřejmě jsem se na něj docela naštval, protože pro mě bylo důležité, ale on řekl: "Neboj, nic se mu nestane." Po pár minutách CDčko vyndal, dal mi ho a řekl: "Pozorně si ho prohlídni." K mému překvapení bylo CD docela chladné na dotyk a zdálo se být těžší než předtím. Nejdřív jsem nic neviděl, ale potom na vnitřním kraji díry uprostřed CD jsem uviděl nápis; nápis hezčí, než jaký jsem kdy viděl předtím. Nápis se pronikavě jasně lesknul a ještě jakoby zářil vzdáleně, jako kdyby z velké hloubky:
4F6E65204F5320746F2072756C65207468656D20616C6C2C204F6E65204F5320746 F2066696E64207468656D2CDA4F6E65204F5320746F206272696E67207468656D20 616C6C20616E6420696E20746865206461726B6E6573732062696E64207468656D
"Nerozumím ohnivému písmu," řekl jsem.
"Ne," řekl "ale já rozumím. Znaky jsou v Hexu, starým způsobem, ale v obyčejné angličtině říkají:
One OS to rule them all, One OS to find them,
One OS to bring them all and in the darkness bind them
________________________________________
Jeden OS vládne všem, Jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže
Hehe hezky pěkně tuta recenze :-D přiznám se, že mě doposud nenapadlo za LOTR vidět takovou konspirační teorii, ale je pravda, že už jsem párkrát přemýšlela jestli to spíš neukazuje na průmyslovou revoluci aneb pokrokem ke zničení přírodních zdrojů.
Zdravím, nemáte náhodou někdo překlad té recenze z roku 1977 do angličtiny? Ať to když tak nepřekládám zbytečně?
Je to zajímavé, ta recenze z roku 1977, když byla kniha přeložena v 80.letech... A nějak se mi nechce věřit, že by tu psali recenzi na nedostupnou zahraniční knihu, kteoru nikdo nezná.
Hle, moje první zajímavost schválena!
Alix: Strašná sranda to číst i když by se podle mě našlo tisíce mnohem nebezpečnějších knih pro poslušného socialistického čtenáře :). Ale na ty se asi pro jistotu ani "recenze" nepsali.
Tahle recenze z roku 1977 je tu dokonce dvakrát, je i v komentářích o dva měsíce později, než tady na diskuzi. Čtu to pořád dokola a sama sebe přesvědčuji, že mne fakt nešálí zrak! Je to vůbec možné, že se našel blb, který toto napsal a myslel to VÁŽNĚ?
Nějaká šikovná duše to přepsala a já to u ní objevil a s vítězným rykem proradně překopíroval. Ale tak se to na těch internetech dělá. Sdílím, tedy jsem.
Ale jak se recenzent precizně vyjadřoval. Našel všechno tam, kde to hledal. Nádhera číst takové poťouchlosti. Tolkien - kronikář utajených dějin kapitalismu a jeho boje se stašlivým socialismem.
Ale my, dělnická třída, se nevzdáme. Vytrváme v boji za spravedlivou věc. Nechť vám kvete pšenka, imperialističtí psi, nechť vám kvete. Dokvete. Jednou dokvete. Pak spolu zúčtujeme.
Herdek, kdes tu krásu vyštrachal, musím se přiznat, že doslova blednu závistí. A je neobyčejně vskutku občerstvující si nedávnou dobu tímto připomenout - zejména když tady člověk občas čte oslavné pajány na, z mého pohledu poněkud, co to říkám, dost podivné literáty, jejichž oblíbenou barvou je barva krve prolité ve jménu jejich ideologie.
Sam 198 : Konspirační teorie jsou nejkrásnější vynález lidstva. Člověku je dovoleno žít v takovém tom netušeném tajemnu, které ho ze všech stran obklopuje. Není si jistým ničím. Jak pitomé koukat na svět jen přes brýle normality. Je lepší za nákupem vidět možnou touhu elity podrobit si lidstvo. Lepší vidět za denním světlem noční temnotu. Lepší být ve víru netušených možných, nežli v té jedné jediné, nudou prolezlé realitě bez kreací fantazie.
herdekfilek: Knížku jsem teda nečetl ale při filmu mě podobný věci napadali pořád :-D. Ale to se dá aplikovat na spoustu světů, taky jsme slyšel takový podobný konspirační teorie o Šmoulech :-D.
Recenze z Ruďasu roku 1977 na Pána prstenů.
¨Pán Prstenu aneb Prsten socialismus nezničí!
Jde o další útok proti socialistickému zřízení. Říše zla, z níž se valí popel a dým, je průhledně umístěna na východě, obrazem dělnické třídy, která jednotná v potu tváře buduje těžký průmysl, mají být odporní a zlí skřeti. Samozřejmě, že synáček z buržoazní rodiny nemůže vidět na těžké práci nic krásného a povznášejícího. Obyvatelé západu - zemí oplývajících mlékem a strdím - elfové (neboli aristokracie), lidé (buržoazie) a hobiti (statkáři) žijí naopak v blahobytu (aniž je vysvětleno, odkud jej získávají) a jedině, co je trápí, je „hrozba" z východu. „Síly dobra" zde představuje sbírka představitelů těchto reakčních kruhů, jejichž ruce se nikdy nedotkly pořádné práce. Jejich vůdcem je Gandalf, šiřitel zpátečnické ideologie, s jejíž pomocí udržuje obyvatelstvo v nevědomosti a strachu před pokrokem (...). Není pak divu, že Saruman, zastánce utlačovaných a přítel pokroku, je prohlášen za zrádce a jeho sídlo je zničeno bojůvkou fanatických zpátečníků. Když pak šíří socialismus v Kraji, je chycen a bez soudu potrestán hobity, podporovanými a placenými kapitalistickou mocností Gondorem. (...) Ale socialismus se naštěstí nedá zničit hozením jakékoli své relikvie, i té nejposvátnější, do ohně. Drž se, Mordore, obklíčený nepřátelskými reakčními sousedy!
Štítky knihy
elfové magie zfilmováno putování Středozem, Středozemě (Tolkien) bitvy rozhlasové zpracování fantasy Pán prstenů hobiti
Autorovy další knížky
2006 | Společenstvo Prstenu |
1991 | Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky |
2007 | Návrat krále |
2006 | Dvě věže |
2007 | Húrinovy děti |
Ani se tomu nechce věřit, ale toto nádherné beletristické dílo, které dalo podnět vzniku novému žánru, letos slaví neuvěřitelných 70 let - prvně vyšlo v roce 1954. Tolkien psal knihu dlouhých 12 let, inspiroval se starými anglickými bájemi, při psaní ho ovlivňovaly události 1. a 2. světové války: dobře věděl, o jaké hrůzy jde, neboť sám v té první bojoval. Pro miliony čtenářů jsou Frodo Pytlík nebo Aragorn symboly hrdinství; lidé milují tajemné elfy, hobity a věří v moc dobrých čarodějů. Autor ale vzkazoval: "Nechoďte k elfům pro radu, protože řeknou jak ne, tak ano." Jindy zase vysvětloval: "Hobiti jsou nenápadní, ale velmi starověcí lidé, dříve početnější než dnes, protože milují klid a ticho a dobře obdělanou zemi. Jejich oblíbeným místem byla upravená a dobře obhospodařovaná krajina." A když mu někdo vyčítal, že jeho román je docela "kruťárna", odpověděl: "Bezpečná pohádková země je nepravdivá pro všechny světy."