Pôvod diskuze
Dan Brown
Robert Langdon série
< 5. díl
Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“. Podujatie usporiadal štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch, ktorý sa vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom a odvážnym predpovediam preslávil po celom svete. Kirsch, ktorý pred dvoma desaťročiami patril k prvým Langdonovým študentom na Harvarde, sa chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie. Langdona a stovky hostí uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako Langdon čakal. Dokonale zorganizovaný večer sa však v okamihu zmení na chaos a hrozí, že Kirschov vzácny objav sa navždy stratí. Langdon sa ocitne v bezprostrednom ohrození a musí z Bilbaa utiecť. Sprevádza ho Ambra Vidalová, elegantná riaditeľka múzea, ktorá Kirschovi pomohla provokatívny večer pripraviť. Vydajú sa do Barcelony, aby našli záhadné heslo, ktorým odhalia Kirschovo tajomstvo. Pri pátraní v temných vodách utajených dejín a radikálneho náboženstva sa Langdon s Vidalovou musia skrývať pred nepriateľom, ktorého všadeprítomná moc zjavne pramení v španielskom kráľovskom paláci a ktorý sa nezastaví pred ničím, aby Edmonda Kirscha umlčal. Na ceste vyznačenej moderným umením a tajuplnými symbolmi odhalia Langdon a Vidalová stopy, ktoré ich nakoniec dovedú až ku Kirschovmu nečakanému objavu... a šokujúcej pravde, čo nám tak dlho unikala.... celý text
Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: 2018 , Ikar (SK)Originální název:
Origin, 2017
více info...
Diskuze o knize (18)
Přidat komentář
(SPOILER) POZOR SPOILER! Prečo Winston zabil Edmonda, keď zďaleka nemohol mať istotu, že prezentácia bude nakoniec predsa len spustená?
Já jsem byla příjemně překvapena. Četla jsem pouze Šifru, jinak nic od tohoto autora. Připadám si totiž velmi omezená, když čtu o všech těch vědcích a badatelích, kt. mají vědomosti a schopnosti, jsou uznávaní po celém světě..., a člověk si pak připadá jako totální analfabet.
Příběh rychle ubíhal, strhlo mě to. Našla jsem si všechna ta místa, o kt. se píše, budovy, parky, muzea..., na internetu, jsou to vskutku skvostná díla, což umocnilo zážitek z četby. Hrozba technologií, kt. jsou dobrý sluha ale špatný pán, je zde velmi plasticky vylíčena, až z toho mrazí. Otázky víry a Boha též velmi vkusně podané. Já jsem to přečetla téměř jedním dechem, a smekám před autorem, kt. je určitě taky génius, a nebojí se velmi ožehavých témat.
Winston byl takové sympatické Číslo 5 žije, ovšem pouze do poněkud nečekaně šokujícího závěru. A i ženská hlavní hrdinka si mě získala.
500 stran fascinujícího čtení. Určitě by byl krásný film (pokud není, to nevím)
Váš komentář (text níže) byl přesunut do diskuze u knihy Počátek. Buď nebyl vaším názorem na knihu, nebo obsahoval spoiler (prozrazení děje).
I ten čtyřstránkový maraton poděkování stojí za přečtení! Např.:
Neúnavnému týmu překladatelů po celém světě, kteří tak přičinlivě pracovali na tom, aby tento román přinesli čtenářům v tolika jazycích - můj upřímný dík za váš čas, vaše schopnosti a vaši péči.
PS: Taky bych chtěla mít svého Winstona. Pořád, pořád, pořád bych se ho na něco ptala.(včera v 17:41)
Velmi mě pobavila pasáž, kde je zmíněno, že Robert Langdon sice v chemii nijak nevynikal, ale bílkovinné řetězce pozná. To je prostě pecka. Kdo z vás taky pozná bílkovinné řetězce?
mám dojem, že knize by vůbec nejvíc prospělo, kdyby tam nebyl Langdon... Nějaký neznámý hrdina, u kterého by se dalo trochu bát, že třeba něco nepřežije, by mi připadal lepší... Zdá se mi, že je to prostě Langdonovka jen proto, aby se to mohlo započítat do série, ale jeho langdonovitost tam není vůbec potřeba
(nediskutuji, to mi sem jen 21.12.2018 některý z moderátorů vyhodil komentář)
I ten čtyřstránkový maraton poděkování stojí za přečtení! Např.:
Neúnavnému týmu překladatelů po celém světě, kteří tak přičinlivě pracovali na tom, aby tento román přinesli čtenářům v tolika jazycích - můj upřímný dík za váš čas, vaše schopnosti a vaši péči.
PS: Taky bych chtěla mít svého Winstona. Pořád, pořád, pořád bych se ho na něco ptala.
SPOILER
@Teron, presne, taketo nieco. Ja som bola presvedcena, ze Winston potreboval Langdona a Vidalovu k tomu, aby mu heslom odomkli pristup k prezentacii, preto im pomahal. A potom zdrzal odvisielanie, aby pocas tych par minut prerobil zaver, nech vyznie optimisticky, ale ze v skutocnosti Kirschov model ukazal, ze ludstvo bude nakoniec vyhubene/zotrocene strojmi a ze cele sa to uz zacalo prostrednictvom Winstona. Podla mna na to ukazovalo viacero veci, ktore sa stali a fakt som necakala, ze sa to skonci Winstonovym samovymazanim, proste - preco by to akoze robil?! Som naozaj presvedcena, ze Brown to povodne napisal inak, no nakoniec ho vydavatel donutil zmenit zaver (stava sa zo mna konspirator :D )
SPOILERY ALERT:
2verden: Já jsem celou dobu čekal, že Winston provedl všechno, ale Kirschovi za zády a že Roberta a Ambru uzavře v tom výpočetním středisku. Že to má všechno na triku, bylo jasný hrozně rychle, jen mi chyběl motiv. Čekal jsem spíš něco ve stylu "stroj překonal svého stvořitele", případně to, že Winston odhadl vývoj i bez prezentace a řekl si, že by se tím Bohem mohl stát sám, prostě pořádná evil machine. Poměrně mě překvapilo, že závěr byl vlastně jen pro Langdona a nikdo další po ničem nepátral, přišlo mi to dost zahraný do autu.
Otazka na tych, ktori uz docitali - nemali ste aj vy pocit, ze Brown planoval ukoncit knihu v uplne inom duchu, ale nakoniec mu do toho bohviekto vliezol a spravili to, co s filmovym koncom Inferna - a sice, ze ho zjemnili na takpoviediac happyend?
SPOILER
Zda sa mi, ze sa Brown nie prilis elegantne vysporiadal s Winstonom a jeho ulohou - od isteho momentu som si bola ista, ze optimisticky zaver prezentacie doplnil on sam. Mozno je to mnou, ale fakt som v knihe videla viacero naznakov, ze ta "synteticka" inteligencia bude mat ovela vacsiu a zapornejsiu ulohu, no nakoniec to uplne okresali a nechali celeho Winstona vysumiet...
Malý tip: Doporučuji si k četbě otevřít stránku https://www.origin-guide.com/, kde jsou po kapitolách uspořádané obrázky týkající se míst, uměleckých děl, budov, atd., které jsou v knize zmíněny.
Ma to cenu cist? Ze Sifry a Andělů jsem byl nadšený, ale po Ztraceném symbolu, kde zápletka, padouch nic moc a hlavne zaverecne "odhaleni" celeho mysteria byla takova plytka blbost (veškerá honba kvuli tomuto?), jsem se zarekl, ze víckrát ne - Inferno mne minulo, ale v tomto případě se naznacuje, ze se jedna trochu o navrat k puvodnim dvema. Tak nevim.
Mozno na to uz niekto prisiel, ale na titulnej strane nie je lastura. Je to prvok z jednoho diela od umelca ktory sa v knihe spomina.
Slováci mají opět hezčí obálku knihy, než my v České republice. Poslední dobou je to nějak moc často. Závidím.
SPOILER ALERT!!! Docteno za 4 dny. Padoucha jsem odhalil velmi brzy, coz je na me skvely vykon, ale asi to bude tim, ze prakticky nebyla jina moznost a tudiz si myslim, ze ho odhali kazdy :). Jinak je to typicky Dan Brown tak, jak jsme zvykli. Utoci na svou oblibenou cirkev a napina, co muze, predklada falesne stopy a zavadi do slepych ulicek. Na druhou stranu hodne poucuje a uvadi zajimave skutecnosti, ktere se predpokladam zakladaji na pravde. Pro me je napinave dobrodruzstvi spis takovy bonus. V případě Počátku se pta na dve otazky, ktere kazdeho zajimaji, asi krome me a dava na ne odpoved, na kterou je treba si pomerne dlouho pockat. Dale zpochybnuje nabozenstvi jako takove, ale stejne jako v jinem "Pocatku", kde myslenka je jako virus, tak prostym otevrenim oci lidi stejne neprestanou chodit do kostela nebo mesity. "Na nasi pravdu se nesaha"!!!!
Na Sifru to sice nema, ale je to bajecne cteni.
Súhlasím s Highlanderom, akurát by som sa možno trochu pozastavil nad otázkami, ktoré su "leitmotívom" celej knihy - Odkiaľ prichádzame? Kam kráčame? Celý čas, čo som knihu čítal (prečítal som si e-book v originále), som čakal, aké zásadné odpovede z Browna nakoniec vypadnú. Čakal som, čakal, až som sa nakoniec ničoho prekvapujúceho nedočkal. Podľa Browna mali v románe odpovede na tieto otázky totálne otriasť základmi náboženstva a zosadiť Boha z trónu... Bol som zvedavý, ako sa s tým Brown popasuje, ale nakoniec som musel skonštatovať, že priemerne inteligentný človek vedomý si súčasného vedeckého a technologického vývoja si tieto odpovede domyslí aj sám, alebo si už všeličo dávno prečítal v mnohých populárnovedeckých článkoch, ktorých je plný internet.
Mimochodom, neviem, prečo je Dan Brown stále tak posadnutý témou súboja vedy a náboženstva. Okrem toho, že každá jeho kniha je napísaná v podstate podľa rovnakej osnovy, tak aj tento večný boj dáva tušiť, že sa k nemu s veľkou pravdepodobnosťou bude stále vracať.
Každopádne si viem veľmi dobre predstaviť, že podľa tejto knihy zas natočia film, aj keď omnoho radšej by som do kina išiel na Stratený symbol, alebo Bod klamu.
Štítky knihy
náboženství Španělsko tajemství umělá inteligence, AI věda
Autorovy další knížky
2018 | Počátek |
2013 | Inferno |
2010 | Ztracený symbol |
2008 | Anatomie lži |
2005 | Digitální pevnost |
Radiq:
Jen pro srandu - "ale" v množném čísle ve větě, kterou jsi použil by bylo:
Ale má to samozřejmě i SVÁ "ale".
;-)