Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění diskuze
Matthew Walker
Co kdybyste zjistili, že všichni máme ve svých životech elixír mládí, krásy, štíhlého těla, zdraví, chytrosti a dobré nálady? A že není nic snazšího, než jej použít: naučit se pořádně spát! Profesor neurologie a psychologie Univerzity v Berkeley, Matthew Walker, který vede tamější spánkovou laboratoř (Center for Human Sleep Science) od základu prozkoumal tajemství spánku a jeho vliv na náš život. Walker se ptá: proč příroda stále nutí trávit téměř všechny živočichy denně tolik času v bezbranném stavu? Jakou tak zásadní evoluční výhodu spánek přináší, že to vyvažuje jeho rizika? Odpověď je prostá: ta výhoda není jedna, je jich nespočet, a všechny dohromady zajišťují naši existenci. Připravte se, že po přečtení této knihy se už neodvážíte svůj spánek zanedbávat… Přesto mnozí máme spánek za ztrátu času a podceňují ho i média. Vždyť kolik jste už toho četli o výživě nebo sexu, ale kolik o drtivých dopadech dlouhodobého mírného nedostatku spánku? Podle Walkera je osm hodin čistého spánku pro většinu populace naprosté minimum, z čehož plyne, že zhruba osmdesát procent z nás žije ve spánkové deprivaci. Důkazy o tom, co to způsobuje jednotlivci i společnosti jako celku, stále přibývají a v knize je najdete pěkně pohromadě. Naopak poučeným spáčům přináší spaní kvalitní život a konkurenční výhodu. Zajišťuje efektivní schopnost učit se, pamatovat si a uvažovat logicky. Vyrovnává emoce, správnou funkci imunity, metabolismu, reguluje chuť k jídlu a hladiny hormonů, působí jako zásadní prevence cukrovky, srdečních chorob i Alzheimera. Neméně důležité jsou i sny: zpracovávají běžné emocionální zážitky ze dne a systematicky obrušují traumatické vzpomínky. Navíc nejen podporují, ale de facto umožňují kreativitu. Díky dlouholetému výzkumu profesora Walkera se dozvíte, co dělá s vaším spánkem alkohol a kofein (to se vám líbit nebude), co se doopravdy děje během REM fáze, proč se spánkové rytmy během života mění a jak v jednotlivých životních fázích zapracovat na zlepšení spánku, potlačení nespavosti a spánkové deprivace. Kniha je také manifestem apelujícím na firmy, instituce a vlády, aby byl vliv spánku nově vnímán jako zásadní aspekt ovlivňující zdraví a pracovní výkon.... celý text
Literatura naučná Zdraví
Vydáno: 2018 , Jan MelvilOriginální název:
Why We Sleep: Unlocking the Power of Sleep and Dreams, 2017
více info...
Diskuze o knize (3)
Přidat komentář
Já bych spala, až bych brečela, ale z nějakého důvodu se mi to nedaří. Dokážu nespat i 42 hodin v kuse, prostě neusnu, ne že bych nechtěla.
Špunty do uší situaci trochu řeší, ale pak mě celý další den bolí hlava.
Otravuje mě hluk u sousedů, to je jedna věc. Ten mi těch osm hodin denně nedovolí kolikrát ani o víkendu.
Podobné knihy můžou být určitě obsahově bohaté, ale asi nepočítají s tím, že máte v okolí bandu kreténů, třeba sociálně slabých, duševně mimo, kteří nejen že nečtou, ale ani do práce chodit nepotřebují, a tak otravují okolí.
Zkuste si knihu nechat přečíst Borkem Kapitančikem jako já (pokud nemáte čas, nebo chcete mít při čtení "volné ruce" pro řízení třeba):
https://audioteka.com/cz/audiobook/proc-spime
Štítky knihy
sny lucidní snění spánek zdraví rozvoj osobnosti, osobní rozvoj populárně-naučné publikace snění
při čtení o důležitosti dlouhého spánku jsem si vzpomněl, kolik významných osobností vědy či politiky je proslulých velmi krátkým spánkem (Einstein, Edison, Churchil, prý i Leonardo da Vinci nebo Napoleon), co si o tom myslet?