Rytíř Sedmi království diskuze

Rytíř Sedmi království
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537883/bmid_rytir-sedmi-kralovstvi-663770d839d9a.jpg 4 1225 1225

Než začala Hra o trůny... Dlouho před událostmi, které znáte ze Hry o trůny, sedí Targaryenové pevně na Železném trůně. To ovšem neznamená, že v Západozemí panuje klid. Bratrovražedný boj uvnitř vládnoucí dynastie rozpoltil Sedm království. A právě v té době křižuje krajem potulný rytíř ser Duncan Vysoký. Anebo Dunk tupý jako lenochův meč? Všechno je to nějak zamotané, a to včetně původu jeho panoše Egga. Tři uzavřené, ale navazující novely ze světa Hry o trůny představují G. R. R. Martina tak, jak si jej čtenáři zamilovali dávno před slavnou ságou – jako jednoho z nejlepších povídkářů žánru. George R. R. Martin (1948) Narodil se v Bayonne v New Jersey jako syn dělníka v docích. Atmosféra přístavu, kde se mísily vůně dálek, spolu s jeho bujnou fantazií vedly k tomu, že již v dětském věku začal psát smyšlené příběhy a prodávat je za drobné mince dětem ze sousedství. Později vystudoval žurnalistiku na Severozápadní univerzitě v Illinois (1971) a nastoupil dráhu profesionálního spisovatele. Hned první Martinův román Soumrak na Worlornu si vysloužil pochvalné kritiky za propracovaný portrét mimozemské kultury žijící v příšeří bludné planety. Následovala pestrá paleta povídek žánru science fiction, hororu i fantasy. Od roku 1983 spolupracoval s televizí a podepsal se jako scénárista pod několik seriálových řad, v čele s novou Zónou soumraku a dramatickou fantasy Kráska a zvíře. Koordinoval také populární knižní sérii Wild Cards ze sdíleného světa postiženého mimozemským virem a řadu povídkových antologií. Konečným triumfem se pro George R. R. Martina stala jeho románová fantasy série Píseň ledu a ohně, jejíž první svazek Hra o trůny spatřil světlo světa v roce 1996. Epická sága ze světa temného středověku protkaného spletitou sítí intrik a zastíněného rostoucí hrozbou ze severu, byla do dnešních dnů ověnčená řadou ocenění (Hugo Award, World Fantasy Award, Locus Poll Award) a stala se předlohou populární seriálové řady HBO. Z plánované sedmidílné ságy dosud vyšlo pět svazků (Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů, Hostina pro vrány a Tanec s draky). František Dočkal (1947) Rodák ze Staré Boleslavi působil jedenadvacet let jako hlasatel a moderátor Československého a Českého rozhlasu v Praze. První krůčky k herectví udělal pod vedením profesorek Jiřiny Stránské a Evženie Podhorské, posléze se jeho doménou stalo mluvené slovo. Jako recitátor barokní a renesanční poezie byl členem souboru Musica Aulica. Je také vyhledávaným komentátorem dokumentárních filmů a motoristickým redaktorem (Ústřední automotoklub, Rádio Alfa, Rádio Impuls). Audioknihy už mnoho let pravidelně nahrává ve Studiu zvukové knihy v Praze. Pro Tympanum načetl monumentální Martinovu ságu Píseň ledu a ohně a povídkový cyklus Rytíř Sedmi království.... celý text

Literatura světová Novely Fantasy
Vydáno: audiokniha , Tympanum
Originální název:

A Knight of the Seven Kingdoms, 2015


více info...

Diskuze o knize (19)

Přidat komentář

Nevada
22.09.2017 5 z 5

Ke komentáři dextermana: Příběhy Dunka a Egga HBO natáčet nebude.

Nevada
04.03.2017 5 z 5

Můžeš naprosto bez problémů. Děj se odehrává 90 let před Hrou o trůny.


dia.riedl
04.03.2017

Můžu si tuhle knížku přečíst, i když neznám Game of thrones? Myslim, jestli to nějak nesouvisí s dějem GoT. Líbí se mi ten námět, tak budu ráda za odpověď :).
Děkuju

PierReVesper
28.10.2014 4 z 5

Nevada: Myslel jsem to veskrze k tomuto:

Reach - Flowers - Kytka/ Květina? - tady si taky nejsem jist vlastně
Westerlands - Hill - Kopec
Iron Islands - Pyke - "Štít"
Riverlands - Rivers - Řeka
Dorne - Sand - Písek
North - Snow - Sníh
Vale - Stone - Kámen
Stormlands - Storm - Bouře
Crownlands - Waters - Voda

Nevada
27.10.2014 5 z 5

Martin prohlásil, že momentálně se hodlá soustředit jen na Píseň, povídky by měly jít stranou. Ale jak Mistr sám praví, slova jsou vítr :)

Pyke - v sáze překládáno jako Štít. Bastard i hrad.

PierReVesper
27.10.2014 4 z 5

Teď i doufat, že vyjde i ta Princezna a královna, potažmo později další kniha, která spojí tyto novely, protože na sebe navazují a třeba přibude i nějaká nová, třetí.

Nevada: Mě se zase Hořkoplát vůbec nelíbí.

A jaký je prosím vás překlad pro bastarda Pyke? Nemůžu si vzpomenout. Díky.

Zlord Antiježíš
26.10.2014 5 z 5

Nevada: To zní logicky, s těma Mizerama.

Nevada
26.10.2014 5 z 5

Já zase změnu z Hořkoocele na Hořkopláta vítám. Líp se to čte, líp to zní. Navíc to mohlo dopadnout podstatně hůř. Že Rivers skončil jako Potok, to mě naopak mrzí hodně. Opravdu moc.
Taky mě trochu mrzí přejmenování Řekotočí. I když vím, že tenhle název není přesný, tak se mi osobně velice líbí.

Kniha Mizerové bude nejspíš v originále Rogues, takže ta povídka bude The Rogue Prince. Princezna a královna vyšla ve sbírce Dangerous Women.

http://en.wikipedia.org/wiki/Rogues_%28anthology%29
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Rogue_Prince

Zlord Antiježíš
26.10.2014 5 z 5

PierRe Vesper: Jo, píšou že tam bude příběh z Písně ledu a ohně. To bude Princezna a královna. Už se těším, samozřejmě. A krom toho furt doufám že už vyjdou v originále Vichry...příští rok.

PierReVesper
26.10.2014 4 z 5

Messiah: Pokud budu brát, že Bloodraven je Three-eyed crow (což určitě je), tak se třeba právě přejmenoval, aby nebyl poznat, ale stále zůstal u havrana/vrány. Třeba to Martin do vysvětlí v dalších knihách. S těmi překlady jmen si to měli ustálit už na začátku, jestli překládat, nebo ne a pokud ano, tak všechny. No uvidíme.
Už mám dočteno, nadšen jsem byl hlavně popisy znaků lordů, protože jako fanouška/laika heraldiky mě tohle extrémně baví.
Na obalu se taky píše, že přístí rok vyjde antologie nazvaná Mizerové, kde bude taky nějaký příběh z Martinova světa.

Zlord Antiježíš
24.10.2014 5 z 5

PierRe Vesper: S Hořkoplátem jedině souhlasím. Hořkoocel je dobré jméno a není důvod měnit ocel na plát. U Krvevrana si moc nejsem jist. Bloodraven v originále. Nejdoslovnější překlad by asi byl Krvavohavran (ale možno i další: Krvehavran, Krvavýhavran, Krhavran?), ale na tom aby si člověk držku zlomil. Rozhdoně mi nerve oči (uši), když se u slovního spojení vynechá konec prvního a začátek druhého slova oné složeniny. Myslím že u Krvevrana se trošku ustoupilo přesnosti k prospěchu výslovnosti a je to jedině dobře. SPOILER: Ostatně Bloodraven, ač není Bloodcrow, Brana k sobě také zve pomocí vrány a ne havrana (mám teď na mysli ve vlastní sáze Píseň ledu a ohně). KONEC SPOILERU.
Trošku větší problém mám také s bastardy, kde v originále mám pocit že nesou příjmení RIVER a zde POTOK. Vše jsou to ale detaily točící se kolem jmen. Jak to čtu, všímám si jiných a výrazných předností tohohle překladu. Za vše upozorním třeba na to, jak si Podaný pěkně pohrál se zbraněmi. Tam nic nezanedbal. Občas se mihne archaický výraz který tomu dodává šmrnc. A nebo šetrně a velmi vhodně (což je skoro nevídané) použitý vulgarismus.
Moc ale nechápu proč mapu na předsádky netvořil někdo, kdo alespoň trochu ví o co jde a jak co ať Podaný, nebo Březáková překládá. Obrázek na obálku a technické provedení knihy na jedničku. Nad komerčním tahem odkazujícím na seriál na obalu dokážu přimhouřit oko. A velice sympatická je nejen hláška "Převod části jmen a názvosloví byl pořízen s přihlédnutím k překladu Písně ledu a ohně Hany Březákové, vydavatelství Talpress" která je možná nutností kvůli autorským právům, ale především tenhle čin který pro čtenáře Argo udělalo. Jednoduší se tímhle nezabývat a neřešit autorská práva s Talpressem by určitě jednoduší bylo, ale mi jsme se mohli dočkat mnohem více odlišností, často možná záměrných.

PierReVesper
24.10.2014 4 z 5

Podle mě má každý z těch překladů své světlé i tmavé stránky. Teď už se mi taky více zamlouvá Ruka, taky z toho důvodu co napsal Messiah, ale ten Krvevran a Hořkoplát ne. Bittersteel, už jen podle rozložení a přeložení to je hořký a ocel a Hořkoocel není vůbec špatné a Krvevrana jsem rozebral v předchozím komentáři. Zatím jsem v polovině knihy, takže jsem se ke všem překladům ještě nedostal.

On i samotný překlad Duncana je takový půl napůl. V jednom případě čteme Duncan(Danken) a pak při Dunk co vypil truňk čteme (Dunk), aby se to rýmovalo s tím truňkem. Ale to je jen taková maličkost. :-D

Zlord Antiježíš
19.10.2014 5 z 5

Mystery13: Přesně z toho důvodu co jsi popsal, jsem přesvědčen že ruka je zde vhodnější. Vzpomeň si, že se nejednou už ve Hře o Trůny Robert svěřuje Eddardovi, že pobočník vládne, zatímco král si užívá.
Další případ je vláda Tyriona ve střetu králů a dále vláda Tywina dále...moc je především v těchto případech v rukou "pobočníka" a král, Joffrey, nebo později Tommen je většinou pouze reprezentativní. U Tommena je to dáno věkem, jasně, ale Joffrey si zábavné chvilky vlády užívá. A Roberta věkem už určitě neumluvíš. Přesto když za ním Eddard několikrát přijde s problémem, nechce ho řešit a nechá ho na své pravé ruce, zatím co se jde opít, nebo si užívat s děvkama...

Bohužel pochybný překlad p. Březákové už je pevně zakořeněn a těžko si budeme zvykat na jiný, byť mnohdy lepší. Stejně jako nás ve snech budou neustále strašit obálky Talpressu. Brrr

Lettrice
17.10.2014

Když zrovna ten pobočník byl předtím dost nepřesný překlad. Hand of the King vzhledem ke svým pravomocem prostě není pobočník. Ruka krále je rozhodně přesnější. Občas mi přijde že ten původní překlad ty pojmy a jména házel dost od boku. Podaný si s tím asi víc pohrál.

PierReVesper
15.10.2014 4 z 5

No jasně otázka zvyku, když po pěti knihách si mám místo pobočníka zvykat na Ruku. A ten zmínění Krvevran mi přímo bije do očí. A to už jen proto, že bych raven překládal spíše jako havrana než vránu a někde už jsem četl překlad Bloodraven jako Krvavohavran. Nevím, nevím, spíš bych ty přídomky nepřekládal. By mě pak zajímalo, jak přeloží to Rivers?

Zlord Antiježíš
14.10.2014 5 z 5

Myslím, že tak příšerně, jako v prvním vydání Hostiny pro vrány, to dopadnout nemůže! Už se těším!!!

Nevada
14.10.2014 5 z 5

@PierRe Vesper
Nebude to tak hrozné. Některé názvy a jména budou jiné, ale je to jen otázka zvyku. Rozhodně to nebude nic těžkého k pochopení.

Eluška
13.10.2014 5 z 5

Jupííí

PierReVesper
10.10.2014 4 z 5

Moc se mi nezdají ty překlady těch jmen... no uvidíme.