Utiekol som z Osvienčimu diskuze
Rudolf Vrba
7. apríla 1944 sa v koncentračnom tábore v Brezinke, ktorý bol súčasťou koncentračného a vyhladzovacieho tábora Osvienčim, rozzvučali poplašné sirény. Ohlasovali útek dvoch väzňov. Tento hrdinský čin sa ako jedným z mála podaril dvom slovenským židovským väzňom Rudolfovi Vrbovi a Alfredovi Wetzlerovi. Živé rozprávanie zavedie čitateľa priamo doprostred diania a spolu s autorom, ešte mladíkom Rudolfom Vrbom, prežíva jeho pokus o útek z fašistického Slovenského štátu do Maďarska, opätovný návrat domov, kde sa dostane do tábora v Novákoch, odkiaľ ho pošlú transportom, ktorý mieri do Osvienčimu. Tu zažíva ukrutné ponižovanie, neľudské zaobchádzanie, týranie a je svedkom strašnej smrti tisícov tamojších väzňov. Ocitá sa uprostred obrovskej a neľudskej mašinérie smrti, ktorú vytvorila Nemecká ríša a usilovala sa ju za každú cenu pred verejnosťou utajiť a rozhodne sa utiecť... Neuveriteľné! A presne takto zareagovali aj poprední predstavitelia židovskej komunity, cirkevní predstavitelia a štátnici, keď si po úteku bývalých väzňov prečítali Správu Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, ktorá je súčasťou knihy. Okrem nej je do knihy zaradených aj niekoľko ďalších dokumentov, napríklad svedecká výpoveď Rudolfa Vrbu na súdnom procese s Adolfom Eichmannom, štúdia Rudolfa Vrbu Úloha holokaustu v nemeckej ekonomike a vojenská stratégia, správa Rudolfa Vrbu Prípravy na holokaust v Maďarsku: výpoveď očitého svedka alebo Doslov Johna S. Conwaya, profesora histórie na University of British Columbia, Vancouver, B.C., Kanada, pod názvom Význam správy Vrba ? Wetzler o Osvienčime-Brezinke.... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry Příběhy
Vydáno: 2015 , Citadella (SK)Originální název:
44070: The Conspiracy of the Twentieth Century, 1998
více info...
Diskuze o knize (4)
Přidat komentář
knihomolka27, úplně nevím, koho máte na mysli, když píšete, že než se k něčemu rozhoupali, museli zemřít další statisíce lidí. Ona byla válka, Hitlerovo Německo bojovalo až do roku 1945... Padlo nemálo spojenců, než se podařilo nejen přinutit Německo ke kapitulaci, ale i osvobodit jednotlivé koncentrační tábory. Polsko samo bylo velmi válkou zasažené, jeho pokusy o osvobození skončily velmi tragicky, utopené v krvi. A i za to, vámi zesměšněné, gesto, hrozil trest nejvyšší. A bohužel, nejen pro ty, kteří by byli chyceni, ale nejspíše i pro jejich rodiny... Dle profilu, jste ještě mladinká, přečetla bych si tedy i další literaturu pro zasazení příběhu pana Vrby do tehdejších souvislostí.
parkur, já bych nechala německé školství a zajímala se spíše o to naše. Začala bych se zajímat, co se děje kolem nás... proč každý pátý mladý Čech nechce mít za souseda Žida?!? Shodou okolností vyšla nová zpráva o projevech extremismu MV ČR. Zdá se, že navrch získává i naše jedna parlamentní strana. Takže bych se opravdu, než začnu ukazovat na druhé, zamyslela co se děje u nás, jaké u nás je to rojení. Nakonec, stačí se porozhlédnout i zde.
Otče náš, jenž jsi na nebesích, posvěť se jméno tvé. Přijď království tvé. Buď vůle tvá jako v nebi, tak i na zemi. Chléb náš vezdejší dej nám dnes. A odpusť nám naše viny, jako i my NEodpouštíme našim viníkům. A neuveď nás v pokušení, ale zbav nás od zlého. - Amen ,, JEŽIŠI KRISTE CO SE TO STALO ,, KDES BYL amen.
Štítky knihy
koncentrační tábory druhá světová válka (1939–1945) Osvětim (koncentrační tábor) holokaust, holocaust podle skutečných událostí Rudolf Vrba, 1924-2006
Tahle kniha je jedna z těch, které mi utkví v hlavě napořád.