Zámek diskuze

Zámek
https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70712/bmid_zamek-NRt-70712.jpg 4 1396 1396

Hlavní roli v románu hraje zeměměřič K., který je zámkem povolán do vesnice, aby zde provedl úřední měření. Už při svém příchodu se setkává se zvláštnostmi zdejšího prostředí, především pak samotných obyvatel, kteří z něj mají strach, straní se ho a bojí. Kvůli úředním nesrovnalostem mu starosta obce nechce dát zeměměřičskou práci a přiděluje k němu dva otravné pomocníky. Po románku se zdejší vysoce postavenou servírkou Frídou z Panského hostince, která je údajnou milenkou váženého a obávaného zámeckého úředníka Klamma, se K. dostává do nemilosti hostinské, je vyhozen z Hospody u mostu a je mu nabídnuto místo školníka. Zde nalezne útočiště i se svou snoubenkou. Jejich vztah však netrvá dlouho. Po návštěvě zámeckého posla Barnabáše, jehož rodina je ve vesnici nechvalně proslulá kvůli skandálu sestry Amálie, se po debatě s mladší ze sester - Olgou - dovídá mnoho o hierarchii na zámku, o postavení úředníků a pravidlech ve vesnici. Po dlouhém rozhovoru se K. snaží nepozorovaně vytratit z jejich domu, je ale zastižen jedním z pomocníku. Zjišťuje, že Frída se vrátila zpět na své staré místo a opustila ho. Vydává se do Panského hostince, kde se má v nějaké záležitosti setkat s úředníkem, celou noc bloudí po chodbách, hledá Frídu a je strašně unaven. Ráno způsobí skandál, když zavazí na chodbě úředníků, na kterou nemá přístup. Je odveden hostinskou a hostinským do výčepu, kde ještě stačí urazit hostinskou a její šaty. Poté spí až do druhého dne, kdy je zavolán hostinskou a jmenován jejím krejčím.... celý text

Diskuze o knize (2)

Přidat komentář

Stammel
18.08.2011

"ani nesmýšleli o tom, co to vlastně tvořili"

...a jen si tak plácali páté přes deváté, spoláhajíce na ochotné patolízalské čtenáře v tom, že myšlenkovou práci odvedou za ně.

To jste tím asi říct nechtěl, ale to z toho, zdá se mi, nutně plyne.

Že Kafka (či jakýkoli velký umělec) nepřemýšlel nad tím, co dělá, je nesmysl. Jak by pak asi něco pořádného mohl stvořit? Projděte si namátkou dějiny umění, např. Euripida, Caravaggia, Beethovena a jiné... ti všichni byli lidé přetékající citem, ale zároveň se skoro umysleli k smrti, aby ze sebe vydali to, co vydali. Vyřadit mozek a jet jen napůl, to z nikoho umělce neudělá.

Pověra o nemyslících umělcích je přežitek fantaskního romantismu;-) Doporučuji přečíst Čapkova Foltýna, kde je toto téma rozebráno nesmírně pronikavě.