Odznaky

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


mi-nul-o
mi-nul-o 11.08.2024 v 09:52

Terva: No kéž by, budu to sledovat, díky. ;)

Koka
Koka 11.08.2024 v 09:53

U těch dvou novinek jsou jisté "chybky": u knihy svítí název rubriky "tempo čtení", což chápu jako svůj subjektivní postoj - jak se mi to četlo, zda jsem stránky hltala, anebo se tím těžce a pomalu prokousávala.
Ale když to rozkliknu, tak najednou už nejde o tempo (mého) ČTENÍ, ale je tam uvedeno "Tempo KNIHY: rychlé - střední - pomalé", což chápu jako charakteristiku samotného děje a ne mé percepce. Jak to tedy autor této inovace vlastně myslel?
(Ne, že by hrozilo, že to jednou budu vyplňovat, ale jistě jsou tací, co to vepsat chtějí a nejednoznačností, zda jde o tempo čtenářovo nebo tempo spisovatelovo, vznikne chaos. Anebo že by nešlo rychle přečíst pomalu se vlekoucí děj :=))))

A pokud jde o číselník emocí, doporučuji, aby se autor poradil s psychology - ti mu seznamu "pročistí" od ne-emocí.

((Místo takovýchto nepovedených zbytečností kdyby se raději vrátil do Knihotéky seznam autorů!))

Terva
Terva 11.08.2024 v 10:01

Koka

Jo, tempo čtení je zajímavé. Jedná se o rychlost čtení knihy samotné. Jenže například takový ekolog „sežere“ knihu o masovém vymírání kytovců za půl hodiny, já to mám na půl roku. Tak že Rychlé – Pomalé a máme tu 50% rychlosti čtení knihy. Já zase mám problém třeba s pěti kilovou Witchblade o 1 000 stránkám. To prostě Rychle přečíst nejde a přitom děj jede jak sviňa. To většinou dávám Střední.

mi-nul-o
mi-nul-o 11.08.2024 v 10:02

Tempo - dávala bych tempo knihy a ne to, jak rychle ji čteme (máme zrovna čas cist) my.

Kniholenka_DK
Kniholenka_DK 11.08.2024 v 10:14

Ano, na to jsem taky chtěla upozornit, že pojmenování "tempo čtení" je zavádějící. Tempo knihy je výstižnější, takže to taky rozhodně změnit, jinak to spousta lidí pochopí špatně a stane se nepoužitelným i tempo.
Ano, přibyla emoce radost, ale to podle mě není to samé jako pobavení. Když čtu vtipnou knížku, tak necítím radost, ale pobavení. Souhlasím s Koka, že to chce zásah někoho, kdo emocím aspoň trochu rozumí.
A mimochodem to procentuální hodnocení u emocí je taky blbost. Logicky by procento mělo zobrazovat počet lidí, kteří tuto emoci ke knize přiřadili - takhle když někdo přidá jen jednu emocí, tak ta dostane 100 %, když někdo přiřadí 4 emoce, každá dostane jen 25 %, logicky tedy bude mít toto druhé hodnocení v celkovém součtu emocí mnohem menší váhu. Nevím jak vám, ale mně to nedává smysl. Ze všech novinek poslední doby jsou emoce rozhodně nejvíc mimo. A přitom to jde udělat smysluplně (viz ten Storygraph), ale holt když dva dělají totéž není to totéž...

Text příspěvku byl upraven 11.08.24 v 10:15

Terva
Terva 11.08.2024 v 10:21

MeLeny

Statistika nuda je, má však cenné údaje. (A neptejte se proč - nejsem ekonom ani Uhlíř - Topič.)
Ty procenta jsou zavádějící, ale až knihu ohodnotí více uživatelů, začne se to vybarvovat.


Kniholenka_DK
Kniholenka_DK 11.08.2024 v 10:22

Ještě ohledně té emoce radost X pobavení. Teď si uvědomuji, že i pobavení by někdo mohl pochopit jinak, než, že to prostě bylo vtipné. Tak pak asi nejjednodušší by bylo prostě přidat třeba "smích". To samozřejmě není emoce, ale jen projev emoce, ale je to mnohem výstižnější.

Kniholenka_DK
Kniholenka_DK 11.08.2024 v 10:38

Vždyť by stačilo si projít komentáře lidi ke knihám, jakymi výrazy je obvykle hodnotí - smála jsem se (smích), brečela jsem (pláč), bála jsem se (strach), bylo to napínavé (napětí), nutilo mě to zamyslet se (k zamyšlení), dozvěděla jsem se něco nového (informativní). Takhle by se jistě vykrystalizovalo nějakých max 10 - 12 základních hodnocení a bylo by to pro všechny jednoduše pochopitelné. Jasně že to nebude třeba úplně přesné, ale když hodnotím knihu, tak přece nejsem na psychoterapeutické sezení, abych podrobně prozkoumávala svoje emoce.

Terva
Terva 11.08.2024 v 10:42

Například u Bible bych použil všechny emoce.

Shindo
Shindo 11.08.2024 v 10:43

@Koka: Ani psychológovia samotní nie sú zajedno v tom, koľko tých emócií vlastne je. Modelov máte x a už len tých základných emócií je podľa rôznych zdrojov 4-27

Silne ale pochybujem, že admin pri vytváraní tejto veci šiel podľa nejakého psychologického modelu.

Text příspěvku byl upraven 11.08.24 v 11:08

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 11.08.2024 v 10:49

MeLeny: a není právě tohle účelem dobře napsané knihy, pokud je řeč obecně o fiction literatuře? Vzbudit ve svém čtenáři emoce? Je jedno, jak moc se kniha snaží tvářit emotivně, jakoukoliv emocí, pokud to tam necítím jako čtenář, je pro mě ta kniha bez hodnoty. Teď píšu pouze svůj pohled, možná to mají ostatní čtenáři jinak. Ale já potřebuji na konci knihy něco cítit. Ideální stav je za mě, pokud mě kniha během čtení rozebrala a postupně mě poskládala zpátky. Nepotřebuji si číst prázdná slova, která nic nezanechají. Pokud na konci knihu nelze shrnout jako na psychoterapeutickék sezení, udělal autor něco hodně špatně...

Terva
Terva 11.08.2024 v 10:56

Shindo

Stačí se podívat na sado(u) emotikonů :-)

Text příspěvku byl upraven 11.08.24 v 11:07

Kniholenka_DK
Kniholenka_DK 11.08.2024 v 11:12

Lenka.Vílka: ano, souhlasím, já mám taky mnohem radši knihy, které ve mně zanechaji hlubší pocit a nad kterými musím ještě dlouho přemýšlet. Ale ten seznam emocí je prostě hrozně dlouhý a přesto nejsem schopná pomocí těch pojmů u některých knih své emoce přesně vyjádřit. Takovéto podrobné hodnocení nedává smysl ani z hlediska jiných uživatelů (třeba těch, kteří hledají, kterou knihu si přečtou). Proto si myslím, že aby to k něčemu bylo, je třeba ten seznam "emocí" velmi zkrátit a zjednodušit. Podrobně o knize můžeme diskutovat třeba na tom psychoterapeutickém sezení nebo v nějakém čtenářském klubu, ale jaký přínos budu mít z toho, že někdo u knihy označí, že cítil závist, žárlivost nebo stydlivost? V tomto případě si vlastně nejsem vůbec jistá, jestli ty emoce jsou myšlené jako moje emoce při čtení nebo jsou to emoce vyjádřené v knize.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 11.08.2024 v 11:55

MeLeny: a tím se opět dostane tam, co pokaždé: ne každý je tady "protože ostatní", ale "protože já". A jo, je to levnější všechno vypsat do komentáře a teď klidně zakliknout emoce, než někam chodit za peníze. Jo, může se potom stát, že nikomu jinému můj komentář nebude dávat smysl stejně jako moje vypněné emoce. Ale proč by se lidé měli ohlížet na druhé právě v tomhle dost osobním tématu jako jsou knihy a naše reakce na ně? Ostatním to smysl dávat nemusí. Stačí, když to smysl dává mě.

Koka
Koka 11.08.2024 v 11:55

Já jsem hlavně chtěla poukázat na to, že v zádání těch parametrů (tj. v rubrikách té "ankety") dochází ke zmatení pojmů. Tempo čtení a tempo knihy jsou dvě ROZDÍLNÉ věci. Přitom u anotace knihy zní název "anketní otázky" Tempo čtení, ale když si to rozkliknete a chcete případně odpovědět, najednou je tam název rubriky Tempo knihy. Tak o čí tempo vlastně má jít? Má čtenář odpovědět, jak dobře, rychle se mu kniha četla, anebo má vyplněním této rubriky sdělit jiným čtenářům, jak děj v knize "odsýpá" a zda jedna dramatická akce střídá druhou? Tedy zda tempo knihy je pomalé, plné opisů, odboček, meditativních zamyšlení, anebo je to rychlá smršť dramatických epizod s množstvím nezapamatovatelných postav?
A totéž vidím u emocí - nejen že jsou tam vyjmenované i ne-emoce, ale také není jasné, zda z možných nabídek má čtenář zvolit, jaké emoce literární příběh obsahuje, anebo zda má uvést, jaké emoce v něm, v čtenáři ten příběh vzbudil. Opět: to jsou dva různé parametry a pokud nebudou jednoznačně vyjasněné a pojmenované, nemůžete dostat ani z tisíca vyplněných odpovědí relevantní hodnoty.
Kromě toho: emoce obsažené v příběhu (vášnivá láska, zavilá nenávist, zničující smutek , ...) - to lze přece snadno vepsat do štítků. A vlastní prožívání čteného lze (a velmi často se to i děje) je nejlépe vepsat do komentáře.
Proto ty dvě nové rubriky považuji za jednak matoucí - formulačně nedomyšlené, a jednak za zbytečné.

Terva
Terva 11.08.2024 v 12:04

Koka

Já to pochopil tak, že Rychlost, je rychlost s jakou jsem si příběh přečetl. Pokud dvě hodiny, je to Rychle, pokud jsem váhal dva dny je to Střední a pokud jsem to četl dva měsíce - Pomalé.
A u Emocí vyplňuji své emoce. které jsem při čtení zažíval já.


Možná by neškodilo od tvůrců těchto Odznaků nějaké vysvětlení, jak to má čtenář chápat.

Text příspěvku byl upraven 11.08.24 v 12:04

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 11.08.2024 v 12:06

Já to vidím jednoduše: je tady spousta jistě chytrých lidí. Z mé strany to není závist, pouze poukázání na onen fakt. Protože každý jsme jiný. Občas mi to tady přijde jako soutěž o to, kdo toho má v hlavě nejvíc. A dost často se právě tahle skupina lidí odvolává na to, že ostatní něco nepochopí, bude to pro ně zmatené a dalšími různými způsoby ostatní podceňují. Co to prostě nechat na tom druhém, ať si to pochopí po svém a potom po čase se podívat na výsledky a zhodnotit, jak to dopadlo? Je strašně frustrující si tady neustále číst o tom, jak podle někoho někdo něco nepochopí. Myslím, že tohle falešné vciťování do ostatních je nefunkční.

Terva
Terva 11.08.2024 v 12:10

Lenka.Vílka

Javor!

Terva
Terva 11.08.2024 v 12:10

Lenka.Vílka

Tedy Jasan! :-)

pobijecmuch
pobijecmuch 11.08.2024 v 12:15

Získání odznaků zřejmě v určitém smyslu na některé uživatele zapůsobilo. Stačí si všimnout, jak najednou určití uživatelé zvýšili svoji aktivitu a začali přidávat knihy, nebo se zapojovat do diskuzí. A to ještě máme i zde okurkovou sezónu. Odznaky začali prostě motivovat.

Terva
Terva 11.08.2024 v 12:17

pobijecmuch


Já to říkám celou dobu - aktivita, aktivita, aktivita!
A nebojte se jmenovat. (Terva mi v tom dělá zase bordel!!! :-) :-) :-))

pobijecmuch
pobijecmuch 11.08.2024 v 12:23

Terva: to je přece klasika, to k tobě patří :-)

Text příspěvku byl upraven 11.08.24 v 12:23

Terva
Terva 11.08.2024 v 12:28

pobijecmuch

Asi jo.
Ale uznej, že jsem z internetu vyškrábnul knihy o kterých neměla DK ani ponětí. Například takový skvost jako je "40 let profesionálních hasičů v Chotěboři". A počkej ty Emoce a Rychlost četní - to bude k neuhašení. :-)

Anakonda1969
Anakonda1969 11.08.2024 v 12:37

Terva

:D :D :D

Mám na vás dotaz. V profilu máte, že čtete 8 knih. Do opravdu dáváte?

Terva
Terva 11.08.2024 v 12:41

Anakonda1969

Čtu Rychle a Rád :-)
Ale pravdou je, že šest knih už mám přečtených, ke čtyřem jsem si do PC včera napsal komentář - Rychlosti a Emoce a vložím během dvou týdnů. Jednu knihu mám do práce, tak že čtu až od pondělí. A právě jsem si rozbalil a očuchal komiks Činžák. Už teď z něho mám emotivní emoce.



Vložit příspěvek