Pár nápadů na vylepšení webu

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


evickakyticka
evickakyticka 13.04.2023 v 15:46

Ahojte, kdysi dávno pradávno jsem si vybírala tipy ke čtení podle právě vložených komentářů ke knihám. Teď to nemůžu najít, jsem slepá? Diky

Text příspěvku byl upraven 13.04.23 v 15:50

Naias
Naias 13.04.2023 v 16:08

Evickakyticka, treba kliknúť na Komunita a potom Nové komentáře.

evickakyticka
evickakyticka 13.04.2023 v 18:33

Naias: Děkuji, pod záložkou Komunita jsem opravdu nehledala.

Dave_Jame
Dave_Jame 15.04.2023 v 19:27

Dobrý den.
Mám spíš jen dotaz, než nápad.
Je vhodné na DK přidávat dvojjazyčné knihy, které nebyly vydány českým nakladatelstvím, i když mají svou "českou" polovinu?

Honza5
Honza5 25.04.2023 v 11:20

Rozdělení literárních cen na české/slovenské a na zahraniční.
Je to drobnost, ale myslím, že tímto rozdělením by byl seznam přehlednější.

Text příspěvku byl upraven 25.04.23 v 11:56

Leontyn123
Leontyn123 27.04.2023 v 16:09

Je opravdu v dnešní době dobré nemít vlastní aplikaci? Klidně i placenou. Rád finančně přispěju. DK je nejlepší tuzemská databáze, která se shazuje svou neprogresivitou a zastaralostí. Otravné zavírání reklam a otřesnej vizuál. je otázka času, kdy přijde někdo schopný a pošle vás nenávratně do dějin. Což by byla škoda. Držím autorům palce, aby dělalii dobrá rozhodnutí.


baxz
baxz 27.04.2023 v 20:28

Leontyn123, Stačí zaplatit 79kč a rok jste bez reklam, web pak vypadá úplně jinak a běží jedna radost. Aplikace za mě v tomto režimu úplně zbytečná.

Leontyn123
Leontyn123 28.04.2023 v 16:05

Baxz. To je skvělá zpráva , to jsem nevěděl. Děkuji

Petrstik
Petrstik 28.04.2023 v 23:32

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 29.04.2023 v 07:13

No, co si budeme...kdo si projel výsledky toho, když si klikne buď na koupit nebo koupit eknihu, ten si snadno odvodí, proč to nastavení působí tak divně. Proč jsou obě možnosti u knih, která je jenom ekniha. Proč jsou obě možnosti u knih, která nikdy nebude ekniha. Proč skončí vždy na jedné stránce a ne na nějakém rozcestí. Proto už chápu, že když jsem tohle napsala poprvé před dost lety zpátky, zapadlo to prachem. Prostě mi taky občas něco dojde trochu později, no... :/
No, a na tu druhou věc je podle mě určená primárně jiná cesta. Přes záložku eknihy zdarma. Proto je tam tolik filtrování. Ano, bylo asi bylo dost nepraktické jiné řešení hlavně v situacích, kdy je ekniha zdarma a zároveň je ekniha prodávaná. Protože třeba:
Bílá nemoc. Z přehledu knih autora mě to pinkne na vydání od Artis z roku 2021. Poku čtenář ví, jak tenhle vydavatel funguje, nejspíš ho urazí představa, že by za jeho práci měl dát kilo. Ale zároveň by to vypadalo dost blbě, kdyby v přehledu knih autora bylo vedle sebe: koupit, koupit eknihu a ekniha zdarma. Jako hodně blbý. V ten moment nikdo nemá důvod kliknout na koupit eknihu. Ale když se titul rozklikne, tak je situace už trochu jiná...
Proto to beru tak, že primárně určené místo na stahování je ze seznamu Eknihy zdarma. Protože jak jinak by databáze mohla zároveň udělat radost svému partnerovi a zároveň svému uživateli?

Text příspěvku byl upraven 29.04.23 v 07:16

Petrstik
Petrstik 29.04.2023 v 08:55

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marthas
Marthas 29.04.2023 v 16:07

To Petrstik: Za dobu, co tu jsem cca od roku 2014 nebyla přislíbena odměna za práci na Dk, natož volné kredity. Tuším, že jsem něco takového nadhazovala před lety, pár uživatelů by to kvitovalo, ale vedením to bylo zameteno pod stůl. Koneckonců přispívání do DK je přece na dobrovolnické bázi. Nikdo tě nenutí. Já sama pro DK už moc nedělám, proč taky. To co navrhuješ bez reklam, něco obdobného má konkurence. Předpokládám, že příspěvek bude smazán moderátory jako reklamní, i když nesdílím odkazy.

vladimir3043
vladimir3043 03.05.2023 v 06:49

DK se kvůli neskutečnému zaplevelení reklamama používat pořádně ani nedá, zaplatit za odstranění reklam je zde už nutnost. Obzvláště pokud zde chcete něco vytvářet a chodíte sem denně. Nikdo zde nikoho nemotivuje a nenutí se zde na něčem podílet, je přece pohodová možnost se tu jen nechat vést asi jako většina "neaktivně - aktivních" uživatelů. Ale vzhledem k tomu, že zde stále dost knih nebo jednotlivých vydání zcela chybí nebo je vytvořeno nekompletně a s chybami, tak se to opravit a přidělat musí (respektive nahodit ke kontrole), když pod tím chcete něco správně vystavit a není vám fuk, pod co to prsknete.
Mně více vadí, proč se změnilo k horšímu připisování kreditů? Dříve se kredity připisovaly automaticky a prakticky okamžitě co půl hodiny, v celou a v půl, pak dokonce i co čtvrt hodiny. Nyní zaplatíte třeba před devatenáctou, připíšou vám je v 0:35, přesně kdy přijde o tom i email. Ale sem v upozornění dostanete po 0:35 lživé info: Právě vám bylo připsáno 50 kreditů do bazaru.Také máte ověřený účet (ikonka v uživatelském bazarovém profilu a všech inzerátech) = pro zlepšení důvěryhodnosti. (včera v 22:30). Dvouhodinový rozdíl a není to ojedinělý případ. Vypadá to, že je připisuje a kontroluje nyní nějaký lidský faktor, je možné to vrátit do původního stavu?

Text příspěvku byl upraven 03.05.23 v 07:01

Skallarix
Skallarix 04.05.2023 v 07:25

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pobijecmuch
pobijecmuch 04.05.2023 v 07:53

Skeeve - To je normální uzamčení daného autora, nebo knihy a na DK to existuje už dlouho.
V případě pana Kalouska je to logické, protože někteří uživatelé jeho profil neustále přepisují tak, že tam uvádí neskutečné nesmysly.

Skallarix
Skallarix 04.05.2023 v 07:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pandaK
pandaK 20.05.2023 v 00:01

Bylo by možné zrušit limit 10 štítků na knihy? Často vidím knihy se štítky, které knihu vystihují, ale jiný tag by se k ní hodil více a už se do štítků nevejde, nejde ho ani přidat. Jako uživatelé nemůžeme smazat ani štítky, které klikneme omylem nebo když přijdeme na výstižnější. U podobných databází zaměřených na filmy limity nejsou, což pomáhá i vyhledávání - u spousty témat se knihy, které o nich jsou, prostě nezobrazují, protože jim štítek už nebylo možné přidat, přitom by se mohla kniha dát najít pod spoustou různých témat, a nestávalo by se tak, že je čtenář hledající konkrétní téma jen kvůli limitu nenajde.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.05.2023 v 08:59

"Jako uživatelé nemůžeme smazat ani štítky, které klikneme omylem nebo když přijdeme na výstižnější" .... jako uživatelé můžeme napsat hlášení, že je tam něco dvojitě třeba "romány" a "americké romány", když je navíc k tomu román v žánru, požádat o smazání "romány" a v tom stejném hlášení napsat, ať se vloží ten, který chybí podle nás, nás uživatelů. Zrovna u štítků to chápu, ten limit. Občas mi u knihy niha přijde jejich doplňování jako "čím víc proužků, tím víc adidas" a kolikrát to je akorát na škodu. Zvýšení počtu je za mě akorát kontraproduktivní. A když je tam něco navíc, vždy se to dá vyřešit. Úplně stejně jako když tam vložím nějaký špatně. Nahlásim na smazání. A hlavně myslet na pravidlo: sice je hezké, že štítek knihy hezky profiltruje, ale bacha na to, aby štítek nevyspoileroval samotnou knihu. Stalo se mi, není to ok. Třeba podobné knihy. Tam žádné omezení není. Jo, ok, občas tam jsou parádní nesmysly. Jako dost vobrovský nesmysly, ale občas je to i správně a to vždy potěší. Tohle by mělo pracovat spolu a byť skvělá dvojka parťáků.
PS: Jednou jsem narazila na tuhle sestavu: romány, americké romány, USA (Spojené státy americké), Amerika, americká literatura, Florida... (tam se to odehrávalo)
No, co k tomu říct. Někdo byl kreativní a ostatní kvůli tomu byli v háji, už zbude jenom málo místa. Pomůže tedy zrušení limitu ke zlepšení nebo to udělá větší zmatek? Nestačilo by jenom rozmyslet si, co tam je lepší a co je zbytečné?

Text příspěvku byl upraven 20.05.23 v 09:18

chrz
chrz 21.05.2023 v 22:11

Zavést kolonku pro identifikátor československých knih (publikační číslo, název nejednotný).
https://cs.wikipedia.org/wiki/Identifikátor_československých_knih

Je to pěkný identifikátor pro publikace před zavedením ISBN.
A pěkný druhotný když existují oba.

A za druhé ho už teď někteří vyplňují pod "ISBN" naprosto nekontrolovaně. Ale když jsem ho tam doplnil k jedné knize já, nějaký aktiva to smazal. Tak se račte dohodnout.

LordSnape
LordSnape 23.05.2023 v 10:02

Jak jste tady řešili p. Kalouska, tak ten jeho profil tady vůbec nemá být. On nic nenapsal. Tím ten problém vyřešíte.

Ten projekt Čeští pastýři Kalousek jen inicioval a knihu vydal pod svým jménem vlastním nákladem. Takže by zde měl být jako nakladatel. Autorsky se ale na tom nepodílel. Je to prostě obyčejná chyba.

Tady máte seznam autorů z katalogu knihovny: https://vufind.katalogknih.cz/Record/FK.1751

pobijecmuch
pobijecmuch 23.05.2023 v 12:55

LordSnape - díky za odkaz s informacemi, kniha byla opravena.

chrz
chrz 25.05.2023 v 08:34

Uvádět v seznamových přehledech knih i překladatele, je to další důležitý původce díla, skoro až jiná kniha. (Někdo začne namítat, že to je i ilustrátor a vydavatel, ale no tak...).

Nějak lépe se popasovat se situací, kdy je dílo jen převyprávění jiného díla. Původní autor je zastrčen někde v popisu knihy pokud vůbec, není to autor, není na to extra kolonka, není jednoduchý překlik k původnímu dílu, není vedeno jako další vydání (což je asi správně, i když...).

Možnost u obrázku přidat popisek, proč by to měl admin nahradit, když to není zřejmé (dá se vepsat do názvu souboru :))

Lépe řešit situaci, když u autora to vypadá, že napsal milión knih, ale ve skutečnosti jsou to "jen" různé permutace jeho povídek nebo dokonce různé kombinace jeho kratších románů v jedné knize, speciální české výběry a pod.

Lépe řešit situaci, kdy autor přispěl do antologické knihy - nelze vyhledávat takové knihy přes jméno autora, musí se dohledávat přes jednotlivé části díla.

Text příspěvku byl upraven 25.05.23 v 08:36

prazskanaplava
prazskanaplava 08.06.2023 v 15:03

Nemohla by se podobně jako u filmových databází přidat kategorii Galerie/Obrázky, kam by se přidávaly ukázky? Hlavně kvůli knižním ilustracím a zajímavému grafickému zpracování.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.06.2023 v 15:21

Nápad dobrý. Jenom...když vidím, jak každý všechno dělá jenom na půl...kdo bude hlídat, že se bude dobře zdrojovat? Ono je to trochu komplikovanější než jenom dát obrázek do záložky a šáteček :( a že to nekonec nedopadne, že to budou lidi fotit "doma na koleni", což taky není ok...

Text příspěvku byl upraven 08.06.23 v 15:22

evismaior
evismaior 23.06.2023 v 11:32

Připojuji se ke květnovému příspěvku uživatele chrz, co se týče vyhledávání autorů u antologií - příklad - před pár lety jsem četla Velkou knihu příběhů Sherlocka Holmese, která obsahuje přes 80 povídek. Pamatuji si, že se mi nejvíc líbily ty od Neila Gaimana a Stephena Kinga, ale už si nepamatuji jejich název a reálně bych v seznamu částí díla musela všechny prokliknout, abych se dostala k informaci, kdo danou povídku napsal. A vzhledem k množství povídek, které oba autoři napsali, je stejně tak obtížné příslušné povídky najít v seznamu povídek přímo u těchto autorů. Tedy u antologií doplnit možnost zobrazit seznam všech autorů a naopak u autorů, aby se zobrazovaly antologie, kde lze jejich povídky nalézt.



Vložit příspěvek