Pár nápadů na vylepšení webu

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.06.2023 v 11:40

Problém je v tom, co chrz neví. Že tohle si tady přeje dost lidí už dost dlouho. A že to provedení asi není tak jednoduché jako přidat jednu kolonku ke knize. Takže jo, chrz nemá revoluční nápad, jak to tady vylepšit, takže zvedat ruce k dobrému nápadu, že už jsme dva, co by to rádi, je čupr, ale nejsem si jistá, že je počet rukou reálně přesný, bude jich jich, a taky si jsem jistá, že to neznamená vůbec nic...
Jinak, střilet jeden návrh za druhým zvládne každý, ale jak to provést, tam už většinou tím směrem bývá ticho :(

Text příspěvku byl upraven 23.06.23 v 11:41

chrz
chrz 23.06.2023 v 12:21

A co mě má zajímat, jak je to náročné, kolik lidí si to přeje a jestli tady někdo ty návrhy čte? Z podobného důvodu jako zde byl zmíněn bych se rád doklikal ke všem knížkám, kde můj oblíbený autor přispěl povídkou, databázově vcelku prostá operace, ale databázeknih.czově zatím naprosto ruční práce.

A to nemluvím o případech, kdy u antologií nikdo nepřidal jednotlivé části díla. Z toho by plynul jiný můj nápad: Označovat knihy, kterým nějaký zjevný údaj chybí, nějakým údržbovým štítkem a některé ochotné duše by pak mohly snadno nalézt knihy, kterým je potřeba ještě pomoct.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.06.2023 v 12:44

Ohledně povídek je tady hodně dobrých duší, ale bohužel to často závisí na tom, zda mají knihu v ruce nebo je obsah na začátku knihy, kdy to lze z ukázky. Málo vydavatelů tohle uvádí. Škoda, že to neberou jako automatickou věc. V nkc jsou často vypsané. Většinou se obsahu knih dostávám i přes pražskou knihovnu. Ale tam je občas nevýhoda, že mají výčet autorů a povídek ve zvlášť seznamech a ne pokaždé to pořadím odpovídá. Já se to snažím doplňovat, pokud možnost mám. A ne jenom u knih, která čtu.

Ke knihám, kde má oblíbený autor povídku, se lze dostat alternativně přes povídky. Jinak, já to mám prostě: pokud mám svého oblíbeného autora, tak tam povídky prostě má. Přes to nejede vlak. Prostě si to nějak zařídím. Kdyby se tímhle řídil každý, tak je doplněno všechno.

chrz
chrz 23.06.2023 v 14:58

NKC mívá občas aspoň jako "obálky knih" uveden i obrázek stránky z knihy s obsahem a autory antologie. Podle obrázku ale hledat nejde. A proto si třeba ani na NKC nenajdu povídky svého oblíbeného autora (teoretického). Takže nápad na přidanou hodnotu DK. Pokud to jsou detektivní povídky, mohl by pomoci odbrný pitaval.cz, ale ani on není u antologií důsledný a detailní.

Text příspěvku byl upraven 23.06.23 v 15:01

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.06.2023 v 15:50

Nemyslím náhled obsahu. Ale často je i výpis povídek přímou součástí záznamu. Třeba tady:
https://aleph.nkp.cz/F/MACVN74LF8HNTPXLKH6KCQM2UV818BNN5121A9BV6X2KK77ELE-59923?func=full-set-set&;set_number=217271&set_entry=000003&format=999
To je potom práce s doplňováním snadná.

Ale zase jsme u toho, u čeho jsme tady poměrně často. Mě to přijde takové poměrně intuitivní v rámci mojí osoby. Když mám svého oblíbeného autora, tak se o něj prostě starám. Když mám svoje oblíbené vydavatelství, tak se o něj prostě starám. Tohle je databáze tvořená lidmi, které to baví. Podle mě je to tak správně. Že se najde pár bláznů a ti se starají o právě "svůj okruh zájmu". Ano, už se mi stalo, že jsem byla asi desátý člověk, který četl knihu, a teprve já dolňovala povídky. Myslím, že to dost vypovídá o mě, než o těch předem mnou. Výsledek akce toho, že se nad tím člověk po čase prostě přenese. A užije si, že je první, kdo k povídce napíše komentář. Ale pokud zjistím, že můj oblíbený autor prostě něco nemá doplněno, tak to dolním. Ok, primárně kvůli sobě. Ale když to ocení někdo jiný...taky dobře!
Takže zase: kdyby to takhle měl každý, tak je tady moc krásně.
A druhé zase: kdo chce najít, najde. Pokaždý.

Text příspěvku byl upraven 23.06.23 v 16:01

Marthas
Marthas 23.06.2023 v 16:19

To chrz: Ohledně označování knih, kde chybí nějaký údaj. Taky žádná novinka. To tu už bylo, bylo to naprogramované a fungovalo, ale "pro nedostatek zájmu", jak říká admin "kliků" bylo zrušeno. Jak sám brzy zjistíte, tak zde i "užitečné" věci, nejsou -li používány - nekliká -li se na ně, tak záhadně mizí.


chrz
chrz 23.06.2023 v 16:56

@Lenka.Vílka: To ovšem mnohdy značí zajít si osobně do knihovny a proaktivně listovat v dílech, kde se dá asi očekávat existence takové věci.
@Marthas: To je zvláštní, na české wikipedii takové věci jako údržbové kategorie fungují parádně, na DK ne. Já bych si rýpl že to bude postojem daných projektů ke svým přispěvatelům a dohledatelností všeho.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.06.2023 v 17:15

Každý na to jde svou cestou. Ale nemůže tvrdit, že jsou na ní poházené klacky, když ještě ani nevyšel z domu...

Marthas
Marthas 24.06.2023 v 13:17

To chrz: A já vám snad nějak oponuji. Kdybyste si můj příspěvek přečetl pořádně, třeba byste pochopil, že jsme na stejné lodi. Jen jsem si vám jako nováčkovi na DK troufla sdělit, že to, co navrhujete tu už bylo zavedeno a fungovalo to. Ale co jsem já, abych si troufla kritizovat "kroky zhůry".
PS: Budu tu už skoro 10 let, takže jsem už leccos zažila.

chrz
chrz 24.06.2023 v 14:29

To Marthas: A já vám snad nějak oponuji? Dřív jsem si myslel, že DK jsou už skoro komplet a nejde nic vylepšovat. Při bližším pohledu se ale ukázalo, že je tu strašně moc chyb, denně přibývá strašně málo knih, kolikrát přibude víc knih z roku 2024 (ano 2024) než nějací zásadní klasici z let 19xx. Chtěl jsem pomoct, vrátit DK něco nazpátek, takříkajíc, ale rozčarování se dostavilo brzo, systém je pomalý a neprůhledný. A když na systémovější chyby upozníte, tak nic. Třeba automatická detekce duplicitních záznamů podle ISBN - nefunguje. Automatická detekce, že do ISBN někdo ve skutečnosti vyplnil československý identifikátor knih - nefunguje. Automatické plnění z NKC, nebo nějaký pomocník naklikávání - nevím o tom. Teď co si z toho odnést. Je DK zaměřena jen na propagaci/reklamu novinek? Stačí hodnotitelům, že mají k dispozici aspoň jedno vydání, u kterého cvrlikat a hodnotit, a tím spíš zájem hlavně o novinky? Je to dobrovolnický projekt a dělají se jen ty záznamy, co někoho baví? Nebo, a to moje velmi krátké zkušenosti napovídají, editoři by byli, ale ten systém je zdeptal a vykašlali se na to. Systém "můžeme vám kdykoliv cokoliv smazat, nic vám o tom neříct, a když se ohradíte, tak si s vámi zablokovat diskuzi a ve finále zablokovat doživotně vás". To může Wikipedie ve svém důsledku taky, ale máte záznamy o procesu, kdo co dělal, může se s ostatními rozebírat, jestli nakonec nemá prostý človíček pravdu a sekl se neomylný moderátor.... Ano, při zaregistrování jsem odsouhlasil podmínky, ale takovýhle režim jsem si v tom mezi řádky fakt nepředstavoval.

Text příspěvku byl upraven 24.06.23 v 14:31

čef
čef 17.08.2023 v 05:23

Mrzí mne, že export přečtených knih je omezen na 3300 položek. Nešlo by třeba nějak vymezit export roky nebo umožnit jiný způsob omezení počtu exportu po částech nebo prostě zvednout počet exportovaných položek?
Děkuji.

AnDyB
AnDyB 30.08.2023 v 16:38

Zdravím to je možná navazující na čefa, ale bylo by skvělé mít možnost filtrovat v přečtených knihách dle roku nebo v měsících. Řešilo by to případně i problém s omezeným počtem exportu pokud by se dalo filtrovat :)

LordSnape
LordSnape 30.08.2023 v 17:10

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

petr_
petr_ 11.09.2023 v 21:41

Občas se mi stane, že se mi dostane do ruky kniha, která není v databázi, pro členy by měla existovat možnost jak tuto mezeru doplnit.
Momentálně mám k dispozici zajímavou knihu Život a dílo zahradního architekta Josefa Kumpána (1885-1961), autory této knihy jsou Stanislava Ottomanská a Šárka Steinová.
Jak si ji mohu dát na seznam?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 11.09.2023 v 21:49

Petr_: přesně jak píše nápověda:
https://www.databazeknih.cz/napoveda/navody#jakpridatknihu
Pokud tady nejsou autoři, tak vložit autory, a potom knihu. Tj knihu může vložit každý, vy, já i ten, kdo si profil založil před minutou.

jandomi10
jandomi10 15.09.2023 v 19:12

Možnosť ikonky "znovu prečítané" by sa nemohla spraviť? Ak chcem prečítať nejakú knihu znovu, tak mi ju nezaráta do zoznamu prečítanych kníh za daný rok. Ďakujem

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.09.2023 v 19:29

jandomi10: od tohoto nastavení je ozubené kolečko nastavení, když si dáváte knihu do přečtených. Takže jo, to už tady je.

jandomi10
jandomi10 15.09.2023 v 19:41

Super, vďaka za info.

Lukasitch
Lukasitch 21.09.2023 v 16:27

Co ten tmavý režim? Jsem tak nějak čekal, že by mohl přijít v nějakých aktuálních změnách. Teď bylo velké stěhování a stále nic :)

mistrikova
mistrikova 23.09.2023 v 18:59

Mám prosbu. Po úpravách webu mi chybí ve statistice kniha s nejmenším a největším počtem stran. Lze toto znovu vrátit zpátky? Díky za odpověď.

Cass576
Cass576 23.09.2023 v 20:06

Ráda bych věděla jaký je maximální počet knih na seznamu, po aktualizaci mi to začalo psát, že kvůli enormnímu počtu knih na seznamu, nelze seznam filtrovat. Proč? Předtím to normálně šlo? Je to jen dočasně? Opravíte to ještě?Děkuji

MaxíkD.
MaxíkD. 23.09.2023 v 20:58

Moc se mi nelíbí nová úprava webu. Jsem zvyklý, že je vše více kulaté, teď je to ale spíš do čtverce. A taky už nejde zjistit, když si najdu nějakého autora, jací uživatelé ho mají v oblíbených. Je napsaný pouze počet. Byl bych rád, kdyby jste s tím něco udělali, poslední dobou mi připadá méně přehledná.

mimi55
mimi55 25.09.2023 v 14:25

Dobrý den, proč se prosím, musím stále přihlašovat? Děkuji.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.09.2023 v 15:24

Mimi55: pokud vám po otevření na nové stránce i přes neodhlášení ukazuje, že odhlášená jste, zkuste F5.
Momentálně to zabírá na hodně věcí. To praxí potom časem zjistíte :)

Text příspěvku byl upraven 25.09.23 v 15:25

Koka
Koka 26.09.2023 v 09:24

Když se kdysi zavedlo zobrazování nejnovějších komentářů, tak byl počet viditelných nových komentářů omezený cca 16, nebo 20 (nebo tak nějak). Každopádně se uživateli zobrazily pouze opravdu nejnovější komentáře daného dne, a tak jsem si mohla být jista, že při jejich pročítání vidím ty dnešní, maximálně tak ze včerejší půlnoci :=)
Teď v rubrice Nejnovější komentáře jsou všechny komentáře, jaké zde kdy byly napsané a rubrika čítá 52 807 stran!
Doporučuji do Nejnovějších komentářů zařadit opravdu pouze ty nejnovější a ohraničit tu "novotu" například časem posledních 24 případně 48 hodin.



Vložit příspěvek