Pár nápadů na vylepšení webu

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


woodward
woodward 04.04.2016 v 16:21

No, právě, s tím zadáváním je to špatný. Ideální by bylo, kdyby člověk mohl třeba všechny čtyři díly Vojny a míru založit jako jednu knihu, třeba se čtyřmi obrázky - a pokud by se lišily roky vydání, to by se dalo taky vyřešit v jedné kolonce rozdělené na víc buněk. Ale podstatné je, aby při kliknutí na titul byl k dispozici náhled všech dílů. Pokud jsou třeba některá vydání vcelku a jiná v několika dílech (Monte Cristo už vyšel jako jedna kniha nebo dvě nebo taky tři atd.) měly by se při vložení titulu do hledáčku objevit všechny možnosti. A až potom, když by si vybral člověk tu "svoji" by mohl pátrat dál po konkrétním vydání.

jirin@
jirin@ 04.04.2016 v 22:31

binysek, siena, evelinaevelina - Vyhledávání přímého autora (též editora)/překladatele/ilustrátora/autora obálky:
Já prostě nechápu, proč jedna osoba, která má rozdílnou odpovědnost za dílo, je v DK třeba 3x (jako ilustrátor, autor obálky a taky přímý autor). A kdyby ještě překládala, tak by tam byla 4x. Můj názor je takový, že jedna konkrétní osoba/ jméno/jmenná autorita by se měla v DK vyskytovat jen jednou - rozdíl je pak pouze v přidělené roli (podle toho, do kterého pole v editačním formuláři jméno dosadíme, přičemž bychom vybírali z jednoho souboru dat). To, čím vším dotyčný je/byl, lze postihnout v životopise. Pokud si do vyhledávání zadám jméno ilustrátora/autora obálky/překladatele za předpokladu, že není též přímým autorem nebo editorem, tak nenajdu. Jedině přes prokliknutí v nějakém záznamu se dostanu k jeho dalším dílům, na kterých má podíl, nebo při editaci záznamu v nabídce našeptávače/roletky.

woodward
woodward 04.04.2016 v 22:34

jenže ty údaje se týkají konkrétní knihy. takže i když byl autor třeba taky ilustrátor, neznamená to, že ilustroval všechny svoje knihy.

jirin@
jirin@ 04.04.2016 v 23:04

woodward - Při editaci záznamu je konkrétní osobě přidělena role. Při vyhledávání by samozřejmě jeho výsledek musel odpovídat přidělené roli. Tedy vyberu jméno z našeptávěče, z jednoho souboru dat, a hledám:
Např. jméno xyz + vyberu požadovanou roli (-autor, -ilustrátor, -překladatel ...)
Ve výsledku by pak byly pouze ty tituly, na kterých se daná osoba v této roli podílela.
To by umožnilo pouze rozšířené vyhledávání, ale zcela jiné, než zatím nabízí DK.

woodward
woodward 04.04.2016 v 23:07

jenže mě nezajímá ta osoba, ale ta kniha. chci vědět, kdo ji napsal, kdo ji přeložil, kdo ji ilustroval. proč bych měl kvůli tomu pátrat někde jinde než v základních informacích o knize?

jirin@
jirin@ 04.04.2016 v 23:37

Dobrá - tak jinak. Vás zajímá kniha (přes tu se proklikáte k dalším údajům), někoho zase zajímá konkrétní osoba. Rozšířené (případně kombinované) vyhledávání by mohlo nabídnout vyhledávání podle různých kritérií (tedy jiné, než nyní nabízí DK, jak jsem se už zmínila).
Mně šlo hlavně o to, aby jedna osoba s různou odpovědností za dílo, nebyla v DK třeba 4x. Jednoduše řečeno - zpřístupnit vyhledávání též podle překladatelů, ilustrátorů, autorů obálky ...


woodward
woodward 05.04.2016 v 00:07

a jak chcete zabránit tomu, že tam ta osoba nebude víckrát? jestli tu knihu napsal a ilustroval, tak tam prostě musí být uveden v obou kolonkách.

jirin@
jirin@ 05.04.2016 v 08:54

woodward - V záznamu může být zapsaná samozřejmě ve více polích (podle rolí), ale vždy vybírám jméno z jednoho "balíku" jmenných autorit a následně zapíšu do toho pole, kam podle své role patří. Teď tam ty "balíky" jsou myslím čtyři, jeden pro autory/editory, další pro překladatele, další pro ilustrátory a další pro autory obálek. Takže jedno jméno se může vyskytovat třeba ve dvou, třech nebo i čtyřech samostatných souborech jmen. A právě toto nepovažuji za zrovna šťastné řešení.
O vyhledávání podle rolí jsem se už zmiňovala dříve.

Text příspěvku byl upraven 05.04.16 v 08:55

woodward
woodward 05.04.2016 v 09:10

nechápu to. každou knihu někdo napsal, případně přeložil a ilustroval, někdo je autorem obálky atd.. pořád nevím, co vlastně chcete. aby tam to jméno bylo jen u jedné z těch funkcí, i když je ten autor současně ilustrátorem a tvůrcem grafické úpravy? proboha proč?

jirin@
jirin@ 05.04.2016 v 09:32

woodward - Srozumitelněji to už asi popsat nedokážu. Všechna jména v jednom souboru/seznamu, při editaci vybrat jméno z tohoto jednoho souboru a dosadit do toho pole, kam podle své role patří. Nyní se při editaci nabízí jiný soubor/seznam jmen pro autory/editory, jiný pro překladatele atd. A proto je jedna osoba v DK (nikoli v konkrétním záznamu) vícekrát. V konkrétním záznamu může samozřejmě být uvedena dle potřeby jako autor, překladatel, ilustrátor ... tedy vícekrát, ale vybírám jméno pořád z jednoho souboru/seznamu jmen.

Text příspěvku byl upraven 05.04.16 v 09:32

woodward
woodward 05.04.2016 v 09:39

vůbec nevím o co jde. přestaňme mluvit o souborech a seznamech a mluvme o knihách a autorech. Mně jsou seznamy dost ukradený. Hledám buď konkrétní knihu nebo konkrétního autora. U knihy potřebuju informace o tvůrcích, u autora informace o knihách.

jirin@
jirin@ 05.04.2016 v 09:48

woodward - Vidím, že si nerozumíme a tudíž diskuzi s Vámi končím - nikam nevede.

siena
siena 05.04.2016 v 09:50

Omlouvám se, že "otravuji" ještě v nějaké diskuzi...
jirin@, chápu, co chcete říct, a byl by to dobrý nápad.
A opravdu naposledy, i když chápu že zcela zbytečně...woodwarde, "...mně jsou seznamy ukradené...", je Váš názor. S dovolením, nechte také ty ostatní napsat, co je zase jim ukradené a co oni potřebují, či chtějí...

Koka
Koka 05.04.2016 v 09:50

woodwarde, doporučuji vzít v úvahu, že různí uživatelé mají různé potřeby - co vyhledávat, jak kategorizovat soubory a pod. Proto by bylo dobré vnímat i jejich zájmy, ne jenom to, co potřebuejš zrovna ty. Psát, že jsou ti seznamy ukradené?! Víš vůbec, kolika lidem jsou užitečné?

woodward
woodward 05.04.2016 v 09:52

to mi nevadí, že mají potřeby, jenom jsem nepochopil, proč by u knihy neměl být jeden člověk uveden současně jako autor, ilustrátor a třeba i autor obálky. pokud to všechno stvořil on, tak proč ho tam nenapsat?

jirin@
jirin@ 05.04.2016 v 10:20

woodward - naposledy: u knihy může být uveden třeba čtyřikrát - ale seznam osob odpovědných za dílo (v různých rolích) by měl být pouze jeden - vše popsáno v předešlých příspěvcích několikrát.

siena, Koka - děkuji za podporu :)

Text příspěvku byl upraven 05.04.16 v 10:21

woodward
woodward 05.04.2016 v 10:26

co přesně je seznam osob odpovědných za dílo?

jirin@
jirin@ 05.04.2016 v 10:39

Seznam osob odpovědných za dílo (přesně báze autorit) zahrnuje přímé autory, editory, překladatele, ilustrátory ..... a další.

woodward
woodward 05.04.2016 v 10:40

aha, a pod čím se to dá najít?

jirin@
jirin@ 05.04.2016 v 10:48

V DK nenajdete, protože takový jednotný seznam tam neexistuje. Vše popsáno již v předešlých příspěvcích.

woodward
woodward 05.04.2016 v 10:55

asi to ukončíme, vy víte, co chcete a proč, já tomu vůbec nerozumím a nějak mi připadá, že mi to asi v podstatě nevadí. třeba mi někdy někdo vysvětlí nebo ukáže co a proč funguje špatně a jak by to mělo chodit líp; zatím jsem mimo, tak tam zůstanu.

LordSnape
LordSnape 05.04.2016 v 13:08

To mi připomnělo, jak tu celkem nedávno psala slečna, která chtěla zrušit knihotéku, kvůli které jsem si původně zakládal profil. :-D

nightlybird
nightlybird 06.04.2016 v 00:19

Tady na DK je celkem běžným jevem, že se řada uživatelů dožaduje nejrůznějších změn a úprav. Některé jsou smysluplné a k věci, celá řada je ale bezpředmětných, vyvolaných buď leností (musím x krát kliknout) nebo dokonce neznalostí fungování systému DK (nevědí, kde danou informaci vyhledat).
Je faktem, že každý uživatel očekává od DK něco jiného a specifického. Osobně třeba celou řadu funkcí nepoužívám, ale na druhou stranu je mi jasné, že někomu potřebné jsou.
To, co výše zmiňovala jirin@ jakousi logiku má, ale..... V současnosti jsou na DK skutečně čtyři "jmenné soubory" - autoři, překladatelé, ilustrátoři, autoři obálek a ty jsou do jisté míry duplicitní až víceplicitní. Je zřejmé, že tedy zabírají podstatně větší prostor. Budiž. Na druhou stranu by ale bylo hledání v podstatně větší databázi jmen podle mne mnohem komplikovanější (a ani našeptávač by nebyl moc platný). Navíc si myslím, že provádět změny "za provozu" v projektu, který zahrnuje přes 1/4 milionů knih a běží takřka 8 let, by nemuselo být zrovna nejšťastnějším řešením. Šťourat bezhlavě do něčeho, co v podstatě spolehlivě funguje, by se mohlo taky docela vymstít. To by si každý "inovátor" měl uvědomit, než s nějakým nápadem vyrukuje. Ale taky si nemyslím, že by kdokoliv, navrhující změnu, musel být oklasifikován jako veřejný nepřítel nebo pitomec.
Závěrem této tirády - konečnou instancí je ale stejně tady Dan a ten posoudí, co je jeho dítku ku prospěchu a co nikoliv.

Text příspěvku byl upraven 06.04.16 v 00:20

MilujuV.Huga
MilujuV.Huga 10.04.2016 v 02:05

Web je super, ale nelíbí se mi úvodní stránka.
Nikdy ji nečtu ....
Nešla by nějak změnit, aby byla zajímavá?
Ale jinak, web je super :-)

pobijecmuch
pobijecmuch 17.04.2016 v 12:33

Co říkáte na vyhození u knih rubriky Náklad?
U nově vydávaných knih to stejně žádný prodejce na netu neuvádí a najdeme to tak max. jen přímo v tištěné knize. Na DK je to stejně vyplněno tak max u 85 % knih a to zejména starších. Pro mně vcelku neužitečná informace a myslím si, že obyčejného čtenáře to stejně nezajímá. Možná dobré pro nějaké statistiky nebo labužníky, kteří hledají nějaké rarity co byly vydány v omezeném nákladu, třeba 50 kusů.

Text příspěvku byl upraven 17.04.16 v 12:37



Vložit příspěvek