Pár nápadů na vylepšení webu

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


LordSnape
LordSnape 06.10.2016 v 11:51

@eraserhead Co na tom furt nechápeš? Dan jen změnil pravidlo, které bylo zavedeno nevím kdy, že po r. 89 kdy se začaly vydávat s ISBN, tak ta kniha to jako důkaz mít musí, jinak nejde vložit. Samozřejmě se to dalo technicky obejít. Pak se ukázalo, že jsem já + x dalších měli pravdu, když argumentovali tím, že ISBN není validní, páč není povinné stále ještě, ale doporučené a některé to fakt nemají. Třeba často lokální sportovní ročenky atd.

Teď to udělal takto, aby zde mohly být i knihy, ktere to číslo nemají, ale skutečně vyšly jako kniha, ne jako sešítek či blogýsek z tiskárny home edition. Osobně jsem třeba i zastánce toho, že sem nepatří omalovánky, ale to nechme stranou...Přijde mi, že vůbec nečteš nic z toho, co tu píšu, jinak by ses furt neptal na to samé.

Text příspěvku byl upraven 06.10.16 v 11:55

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 11:52

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 11:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 06.10.2016 v 11:58

Eraserhead: Odporuješ si, když píšeš, že: viz celý příspěvek - ...Ne všechny literární pokusy (povídka někde na blogu přece není kniha, že ano), ale všechny knižní pokusy. Nezávisle na jejich kvalitě. protože podle mě by databáze neměla brát na kvalitu ohled, pokud se nejmenuje Databáze kvalitních knih."
Na druhou stranu vložíš definici, která určitou požadovanou kvalitu vyjadřuje "Rukopisný, tištěný nebo jakýmkoliv způsobem rozmnožený dokument, který je graficky a knihařsky zpracovaný do tvaru svazku a tvoří myšlenkový a výtvarný celek."

Asi si nerozumíme. Ale podle tebe povídka na blogu sem nepatří, ale svazek blogů už ano. ? Chtěla jsem jen ukázat absurdnost a co by se mohlo stát, kdyby tu nebyla žádná pravidla.
Pokud se mi to dosud nepodařilo, tak asi už marním čas.

Text příspěvku byl upraven 06.10.16 v 11:59

LordSnape
LordSnape 06.10.2016 v 11:58

@eraserhead Brečíš na špatném hrobě pořád. Napiš přímo Danovi a požádej o vyjádření. Můžeš z toho do blogu udělat otevřený dopis a podnítit k diskuzi.

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 12:03

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 12:03

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 14:20

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tenax
tenax 06.10.2016 v 14:26

Zdá se, že tyhle diskuze nikdy neskončí...
Současnou úpravu podmínek vkládání vítám, i když, jak se ukazuje, ani ta zřejmě není dokonalá (ale co je?).
Podle mě důvodem pro nějaká omezující kritéria bylo zamezit vkládání neexistujících knih. A když se ukázalo, že ISBN není povinné, došlo k určitému rozvolnění podmínek o záznam v NK. Ani to není optimální, ale rozhodně to rozšiřuje možnosti vkládání EXISTUJÍCÍCH knih.
Ale protože ani NK není dokonalá (nebo spíš z nejrůznějších důvodů některými vydavateli informovaná), možná by stálo za úpravu doplnění podmínek vkládání ještě o dodatek:
...lze ji sem vložit pouze v případě, že se nachází v databázi Národní knihovny ČR/SR)...
... "nebo ji lze doložit jiným relevantním zdrojem"
Tím by se předešlo vkládání titulů, které u nás vůbec nevyšly. Stále jsou zde ještě jako knihy uvedeny tituly opsané z nějaké encyklopedie. Autor knihu napsal, vyšel originál, někdo z tvůrců encyklopedie název přeložil do češtiny/slovenštiny, ale ona u nás nebyla vydána. A nějaký nadšenec je vloží na DK...
Tak by zde mohly být i knihy typu zde několikrát zmiňované September Command.

Mimochodem - moc bych se přimlouval za vrácení Chybí u autorů a Chybí u knih. Byly to moc užitečné funkce.

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 14:37

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 14:45

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 15:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

LordSnape
LordSnape 06.10.2016 v 16:07

@tenax Vždyť to znáš, je to pořád dokolečka. Taky jsem už dávno říkal, že tohle omezení je nesmysl. Myslím si, že po zapojení selského rozumu každý asi ví, jaké náležitosti má kniha a jak prostě vypadá. Neměla by být omezena nějakou podmínkou. To "jiným relevantním zdrojem" by tam docela sedlo. Prostě když vyjde nějaká knižní ročenka, bibliofilie, fan fikce s nákladem do 100 ks., musíš prostě dohodit, že fakt existuje. Link na spolek, agenturu, nakl. či něco, kde vyšla, případně fotka tiráže z knihy, kterou má každá. Když si vytisknu svůj emo blog a sešiju do tvaru knihy, tiráž tam asi mít určitě nebudu.

U e-booku nevím. Osobně je za knihy prostě nepovažuju. Mám je víš kde. :-)

Text příspěvku byl upraven 06.10.16 v 16:15

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 16:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pobijecmuch
pobijecmuch 06.10.2016 v 16:23

Největší sranda je, že ty papírové knihy vznikají v této době právě z nějakého elektronického formátu. Proto e-knihy jsou termínem vydání v prodeji dříve než ty papírové.
Tvrdit, že e-kniha není knihou je pouze osobní názor jedince, který se může časem změnit.

Text příspěvku byl upraven 06.10.16 v 16:24

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 17:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

LordSnape
LordSnape 06.10.2016 v 18:21

Já je také nezpochybňuji, ale jak vidíš, tak čtenáři hltající e-knihy na to tady úplně kašlou. Já mám doma jen klasické knihy a čtu papírové knihy. To je u mě kniha, ne jen elektronický text povýšený na knihu. Chápu, že jsem v tomhle asi sám, ale prostě to tak mám a nic se nezmění ani v budoucnu. :-)

Text příspěvku byl upraven 06.10.16 v 20:11

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 20:18

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pobijecmuch
pobijecmuch 06.10.2016 v 20:20

tsal - pokud myslíš ty různé skeny knih, tak ty na DK přece nepatří. Jsou určeny zrakově postiženým.

pobijecmuch
pobijecmuch 06.10.2016 v 20:32

Jendo, teď ti nerozumím. Co chceš těmi odkazy říci? Vždyť všechny ty knihy jsou v NK?

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 20:41

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

LordSnape
LordSnape 06.10.2016 v 20:46

Fakt to moc hrotíš. Když se zavedlo pravidlo ISBN, taky všichni remcali a stejně se nic nezměnilo. Knihy přibývají pořád stejně. Je snad jedno, jaký je tam obsah, hlavní je, že to vyšlo prostě jako kniha. Tohle pravidlo podle mě nic nemění. Jen řeší případné exemplární případy, kdy je možno přidávat i plánovaná vydání, ta však vždy nemají ještě ani ISBN a pochopitelně nejsou ani ve fondu. Nicméně další pravidlo je povoluje. Je tam střet, ale to je i ve spoustě jiných pravidel a zákonů všude na světě. Chtělo by to něco ve smyslu jak psal tenax. Stačila by věta o dalším relevantním zdroji a bylo by po problému. Tak by se i vědělo, že třeba nakl. titul skutečně připravuje. Mám pocit, že to Dan myslel dobře, ale ty to eraserheade prostě svoji violentní rétorikou obracíš proti němu. A zbytečně.

Text příspěvku byl upraven 06.10.16 v 20:47

pobijecmuch
pobijecmuch 06.10.2016 v 21:01

Pánové, osobní názor, že v současnosti se s knihou bez ISBN nesetkáme. To by byli ti autoři sami proti sobě. Vždyť je nikdo nebude znát, ani teď, ani v budoucnosti. A to si český člověk nepřipustí. Chce být přece známý. Viz. tyto stránky.

LordSnape
LordSnape 06.10.2016 v 21:04

@pobijecmuch Fakt to jsou výjimky. Už i samovydání je maj. Agentury jako Krigl to maj také automaticky. Výjimkou jsou starší věci, co vycházely samovolně začátem 90. let anebo právě ty ročenky různé, sportovní alba fotek.... To by byla ale škoda je nemít v databázi kvůli takové kravině a proto oroduji za to, aby se tam prskla ta větička o dalším relevantním zdroji.

Text příspěvku byl upraven 06.10.16 v 21:05

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 21:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek