Pár nápadů na vylepšení webu

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


eraserhead
eraserhead 05.10.2016 v 17:51

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

LordSnape
LordSnape 05.10.2016 v 17:58

Tohle pravidlo mění hlavičku ohledně ISBN jako údaje u knihy a jeho (ne)povinnost pro vložení do databáze. Nicméně v pravidlech je jinak uvedeno, že se smí vkládat knihy, které prokazatelně vyšly na území ČR, SR od roku 1945. V případě vložení starší jak 1990 u vydání kolonka iSBN zmizí a nemusíš ji vyplňovat.

Nicméně počítám, že pravidla DK jsou jako zákony. Každý si je může vyložit jinak, když se v tom bude rýpat a nejsou dokonalé prostě, aby pokryla vše.

tenax
tenax 05.10.2016 v 18:02

eraserhead a LordSnape - jsou to paradoxy. Ta zmíněná kniha September Commando v NK skutečně není, přestože zjevně existuje, když ji minimálně 4 lidé mají v knihotéce a četli ji. Takže by tady měla být.
Ale na druhou stranu pamatuji, že tady byly minimálně dvě knihy, které měly ISBN, nakladatelství je inzerovala ve své nabídce, dokonce v rámci akce s nějakou slevou, bylo možné na ně najít odkazy na webech a při pátrání se ukázalo, že vůbec nevyšly a tak se musely vymazat.
Myslím, že takových případů ale moc nebude a pak bych spíš spoléhal na zdravý rozum moderátorů, kteří by měli mít právo poskytnout v odůvodněných případech jakousi výjimku.
To je ale pouze můj soukromý názor...

R.E.M.
R.E.M. 05.10.2016 v 18:07

Pobijecmuch: Díky

pobijecmuch
pobijecmuch 05.10.2016 v 18:09

OK. Smazal jsem to, protože jsem myslel, že jsi to už našla.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Povinný_výtisk

Text příspěvku byl upraven 05.10.16 v 18:09

pobijecmuch
pobijecmuch 05.10.2016 v 18:17

To je dobré, teď se dívám do zákonu č. 37/1995 Sb. a vidím, že tento zákon přikazuje odevzdat 5 výtisků různým knihovnám. Takže ti, kteří porušili zákon a výtisky neposlali, tak je jasně nemůžou mít v NK.


LordSnape
LordSnape 05.10.2016 v 18:36

@tenax Samozřejmě. Třeba vzpomínám na dlouho evidované a plánované vydání u XYZ Gargantua a Pantagruel. Ta kniha měla datum i obálku. Nikdy nevyšla. Asi problémy s právy. Také jsem ji odtud nechával smazat.

@pobijecmuch Tenhle zákon není moc vymahatelný. Knihovna to nestíhá monitorovat. Nakladatelé to mají už z principu jasné, že to pošlou. Ale pokud to jde přes nějakou agenturu či si to sám vydáš, je to tvůj boj a často to unikne. Samozřejmě někteří tito agenturní vydavatelé se zaštiťují tím, že tyto výtisky aut. posílají. Ten počet 5 výtisků je zahrnut až v novele z r. 95. Šlo to ruku v ruce s automatizací knihoven. Předtím to bylo vyloženě jen záležitost nákupčích z fondů.

Text příspěvku byl upraven 05.10.16 v 18:46

pobijecmuch
pobijecmuch 05.10.2016 v 19:05

LordSnape - V době kdy začala platnost toho zákona byla celá naše společnost divočina, takže chápu, že spoustu autorů a vydavatelů o tomto zákonu ani nevědělo, nebo ho prostě ignorovali.
Právo povinného výtisku prý začalo platit už za Rakousko-Uherska, od roku 1781.

Text příspěvku byl upraven 05.10.16 v 19:06

LordSnape
LordSnape 05.10.2016 v 19:07

@pobijecmuch Ano, ale to byl povinný výtisk vyloženě pro konzervační fond Národní knihovny, která má právě závazek to uchovávat pro pozdější generace.

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 08:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

mhutani
mhutani 06.10.2016 v 09:08

Nechci se eraserheada nějak dotknout, ale pochopil to špatně. Specifikace od roku 1945 naprosto jasně platí pro bod b) - cizojazyčné knihy

b) případně i v jiném jazyce, ale vydané českým či slovenským (československým) nakladatelstvím na území ČR nebo Slovenska po roce 1945.

S knihami v češtině a slovenštině (bod a) to nemá nic společného, ty nejsou omezeny ani rokem vydání, ani místem vydání. Akorát má jít o oficiálně vydané knihy, a ty vydané po r. 1989, kdy se začalo používat ISBN, mají specifikovány další podmínky, tj. ISBN nebo Národní knihovna.

Je fajn, že se pravidlo rozšířilo o knihy vydané po roce 1989 bez přiděleného ISBN vedené v Národní knihovně, díky moc za to. Všechny tam sice asi nejsou, to už jste tu psali, ale většina ano.

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 09:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

mhutani
mhutani 06.10.2016 v 09:14

Chodím sem už několik let a pročítám i debaty, co mi přijdou pod myš, všechny ne, to bych tu musela sedět furt. A potvrzuje se mi, že lidi jsou fakt divní. Když jsem četla o úpravě pravidel, potěšilo mě, že se to tu rozroste o další, nemalou skupinu knih (ty bez ISBN). A lidi, koukám, místo přidávání knih se snažíte hledat knihy, které tady dávno jsou ještě z doby, než bylo na Databázi knih zavedeno pravidlo ISBN, a najednou je chcete nechávat mazat. Fakt divné. Nekoukejte na svět tak strašně černě. :-)

mhutani
mhutani 06.10.2016 v 09:20

eraserhead: Já to pravidlo NK chápu tak, že vzniklo pro knihy vydané po roce 1989, které nemají přidělené ISBN a které byly doteď z Databáze knih vyloučeny. S knihami před rokem 1989 problém nebyl, aspoň jsem nezaznamenala, tak proč by se mělo vrtat do něčeho, co funguje? Murphy by jistě potvrdil, že to není dobrý nápad. ;-)

Text příspěvku byl upraven 06.10.16 v 09:28

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 09:31

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

mhutani
mhutani 06.10.2016 v 09:40

eraserhead: Na to ti neodpovím. Mně by nevadilo, kdyby se tu neodlišovaly knihy vydané po roce 1989. Ale takto je to tady nastaveno. Ovšem pořádat kvůli tomu hon na knihy nebudu. Teda hon na ty, které tu jsou. Naopak, ty, které sem nově už mohou, přidám ráda, pokud na takovou narazím. Ale chápu, jak to myslíš, dík za vysvětlení. A vyčítat ti nic nechci a nebudu. Každý člověk má nějaký svůj postoj a názor a nemusí se shodovat.

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 09:40

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 09:45

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

mhutani
mhutani 06.10.2016 v 09:46

Mně vždycky přijde divné likvidovat knihy.

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 09:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

mhutani
mhutani 06.10.2016 v 09:59

Ano, souhlasím, ono dokonalé nebo ideální není nic, ale i tenhle krok pro knihy ISBN mě potěšil, to už jsem psala. O tom, co je pokrytecké, by se dalo polemizovat, a ještě víc o tom, co je přehnané. Ale nic dobrého by to nepřineslo, tak k čemu. Radši se budu věnovat knihám, tohle je dost smutné.

R.E.M.
R.E.M. 06.10.2016 v 10:01

Místo ocenění Danovy vstřícnosti a rozšíření množiny knih naštvanost.?

Žádné pravidlo, dokonce ani zákon, není stoprocentní, spravedlivý... ale pořad je to lepší než chaos.

Cht3la jsem napsat víc, ale bylo by to zbytečné.

Text příspěvku byl upraven 06.10.16 v 10:03

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 10:30

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

eraserhead
eraserhead 06.10.2016 v 10:32

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 06.10.2016 v 10:33

Ano, R.E.M., ocenění, vzdávání holdu a vyslovování díků ... Ale jaksi mi to nejde, když si uvědomím, že úprava ve věci vkládání knih přišla právě ve chvíli, kdy se v jiném vlákně zvedl dost bouřlivý odpor k úpravám grafiky - zesvětlení písma až do nečitelnosti, přesunutí palcování z prostoru za příspěvkem do prostoru před ním, atd. Mě to čím dál více připadá jako taková hra kočky s myšemi, a nedávno to asi nejvýstižněji i když hodně expresivně pojmenoval eraserhead. Pociťuji to už jako jistou zákonitost, že jen co uživatelé začnou ve větší míře brblat nad nějakou provozní záležitostí, která se nejeví být zrovna "uživatelsky přátelská", tak je jejich pozornost honem hodnem odvedena k jinému tématu cestou jiných úprav, a tím logicky i utlumena, až zlikvidována. Stalo se to už tolikrát, že to přece nemůže být náhoda.
A ještě k té vazbě na Národní knihovnu: když je tato databáze archivována Národní knihovnou, jak stojí v patičce, tak mám z toho dojem, že možná někdy spíše NK čerpá informace o vydaných knihách odsud, než my od nich. Nevím ani proč, ale zdá se mi, že mnohé údaje, které se zde zásluhou uživatelů objeví - zejména o knihách z I. republiky, vydaných u různých malých nakladatelů či zájmových spolků, a také o knihách překotně vydávaných začátkem divokých 90. let, kdy si "vydavatelství" založil kde kdo a po třech publikacích jej nechal usnout - jsou přínosem pro NK, neboť tak rozsáhlý kolektiv "pátračů", jaký má DK, tak takový NK jistě nemá :=).



Vložit příspěvek