Tištěné knihy vs. E-knihy

DISKUZE » O knihách


pajonek
pajonek 25.08.2012 v 19:27

....už jsem několikrát psal, skoro 40 roků jsem dělal knihovníka /po práci/. takže mám k tištěné knize PATŘIČNÝ vztah....dnes mohu napsat, že velmi lituji, že ebook nebyl už tehdy!!! .....to co se tady většinou píše o lásce k tištěné knize, k vůni......je pro mne naprosto bezpředmětné ...mimochodem čichači knih /mám malou neteřinku, které sem tam koupím její oblíbené komiksy Manga/ - čichněte si k tomu příšernému smradu z těchto knih.....knihy stále kupuji, ale čím dál méně /měl jsem svého času přes 7000 knih v mé knihovně/ - dnes jsem to smrskl na nějakých 4500/přečtených/ knih a 10000 ebooků /to je ovšem knihovnická sběratelská vášeň - tohle nikdy nepřečtu ale čtu a čtu a budu číst

HTO
HTO 25.08.2012 v 19:44

To se na Angličanovi pozná, že není Čech? To bych chtěl umět (bez ironie).

Pajonku, no jo, holt není kniha jako kniha, antikvární zase občas bývají zatuchlé, br. Chápu tedy samozřejmě, že mít Ottovu encyklopedii elektronicky je prostorově výhodnější, ale mám-li ji kam dát, chci ji na papíře. Kniha je kniha.

Captain
Captain 25.08.2012 v 19:47

Já to tedy často v metru poznám. Což se mi potom potvrdí, když ten člověk promluví (třeba do mobilu).

Gnomo
Gnomo 25.08.2012 v 19:49

Není lepší to střídat ? Prostě jednou tu a podruhé jinou... :-)

HTO
HTO 25.08.2012 v 20:02

No jo, já jel metrem naposledy 18. listopadu 1989.

Gnomo, já nevím, když mně připadá blbé, že mi elektronický Brehm neutrhne uši od tašky... http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brehm,_%C5%BDivot_zv%C3%AD%C5%99at_02.JPG

Gnomo
Gnomo 25.08.2012 v 20:18

Střídám to a to je fakt, ale raději mám ty papírové. Je to asi tím, že jsou víc osobní vzhledem k autorovi, dílu... co já vím, ale mám z toho takový pocit... A je tu ještě jedna věc. Mám blbý zvyk. Slinit si prst (občas) a to pak na té elektronické čtečce, která má "dotykáč" mám fleky, když otáčím stránky ... :-)


pajonek
pajonek 25.08.2012 v 20:56

je hodně knih, které musím mít v papíru /sběratelská knihovnická vášeň/, je spousta knih /a těch je nyní víc/, které musím mít v ebooku - chci si je přečíst, ale nedal bych za ně v papíru ani korunu...........

pajonek
pajonek 25.08.2012 v 21:18

Marwin - chacha - všechny strojnické tabulky a potřebné knihy z fyziky a optiky už mám v ebooku ve čtečce ..... to je blesk, když něco hledám !!!!! dokonce už máme /kolektivně udělán/ i černocha ve čtečce

Text příspěvku byl upraven 25.08.12 v 21:20

HTO
HTO 25.08.2012 v 21:30

Teda, Marwine, představa Brehma v náprsní kapse mě pobavila: já mám co dělat, abych ho zvedl ze země.

Gnomo
Gnomo 25.08.2012 v 21:43

Jednou jsem se zamýšlel nad tím, jak dlouho ty naše čtečky asi vydrží. Jakou asi má životnost ta, kterou teď mám a kolik knih jsem schopen na ní přečíst za tu dobu, než odslouží při běžném používání (tedy denně). Kdy zkolbuje baterie, nebo mi spadne na zem a je šlus... Kolik knih bych za ni měl v antiku, když bych to porovnával z té finanční stránky. Těžko říct, co je lepší, když nad tím takto uvažuji. Ty papírové knihy se dají dále ještě prodat, ale starou čtečku už neprodám... Elektronika je "chabrus", moc dloho nevydrží...

Captain
Captain 26.08.2012 v 01:35

Já beru ebooky jako elektronické cigarety. Zůstanu u originálu, ale v budoucnu je jako doplněk nevylučuji.

knihomoli
knihomoli 26.08.2012 v 16:29

Captain Spalding- jenom ať nedopadneš jako já. Po 30. letech jsem přestala kouřit a bohužel i to čtení jsem omezila. Ne že bych chtěla, ale nějak nemám poslední dobou čistou hlavu. Asi tam chybí ten nikotin.

Captain
Captain 26.08.2012 v 17:38

Uvidíme, 30 let je daleká budoucnost. :)

Zuzvil
Zuzvil 14.09.2012 v 10:29

Možná je to dotaz trošku navíc, protože vidím, že se tady především řeší, zda e-knihy ano či ne, ALE, když už řekneme ano, tak kde nejčastěji nakupujete, jsem zatím úplný začátečník v četbě přes tablet. DĚKUJI za tipy a rady.

Text příspěvku byl upraven 14.09.12 v 10:30

_Berry_
_Berry_ 14.09.2012 v 11:09

Zuzvil - eReading.cz má zrovna velké "narozeninové" slevy, takže bych začal asi tam: http://www.ereading.cz/cs/narozeniny

maphiosso
maphiosso 15.09.2012 v 11:36

Já nejčastěji nakupuju na palmknihy.cz, ale v době slev si "zajdu" i na ereading.cz

Adriana.82
Adriana.82 20.09.2012 v 11:14

rozhodně tištěná =)

Mesič
Mesič 30.09.2012 v 19:32

Když mi bylo 20, četla jsem relativně dost.. bohužel knihu jsem si v knihovně ani knihkupectví neuměla vybrat, vždy jsem spoléhala na tip od přátel - s tím mi pomohly tyto stránky :-)
Jeden z důvodů, proč jsem četla čím dál míň bylo, že se mi s těžkou knihou nechtělo tahat a večer v postali trvalo 20 minut a knihu jsem odkládala... To bylo zdlouhavé... 3 roky jsem nečetla a pak udělala nejlepší kup MÉHO (nikomu nevnucuji) života.. koupila jsem čtečku. Denně hodinu do práce a hodinu z práce mohu číst. Díky tomu, že děj letí, i v postali dokážu číst skoro hodinu a průměrně tlustou knihu mám na 10 dní. Kniha mě v posteli netlačí, otáčím si stiskem prstu a je hned nalistovaná :-)
Já nesdílím názor, že kniha se má hladit, čichat k ní a dělat podobné věci. Ani nepotřebuji mít půl obýváků narvaného knihami. Pro mě je důležité, co mi dá text jako takový a díky čtečce jsem za poslední 3 měsíce přečetla 7 knih a to se mi s klasickou knihou v životě nepodařilo. Toť můj názor :-)

Soptinka
Soptinka 25.11.2012 v 14:08

Mám ráda rozhodně knihy tištěné. Nejlepší je když jí můžete listovat a ohmatat si ji:-) . U mě e-booky nevyhrávají.

Pink Floyd
Pink Floyd 27.11.2012 v 18:04

Nakonec jediné, o co jde, je obsah. Čichání ke knihám a podobné fetiše jsem nikdy nepochopil. V čem ale zatím vidím nevýhodu e-čteček je pořád nedostatečná nabídka knih v češtině. Snad časem..

dusty
dusty 29.11.2012 v 23:43

Hmmm Floyde Floyde a už jsi si někdy čuchnul? Sama vazba může být uměleckým dílem a sterilní čtečka se hodí na čtení manuálů.

nightlybird
nightlybird 30.11.2012 v 01:44

Nemám čtečku, takže asi nejsem zcela kompetentní. Dost často ale čtu přes monitor a to je snad obdobné, ne-li totožné a jsem nucen konstatovat, že s tím mám problém - čtu podstatně pomaleji, hůř se koncentruji na text a obecně nepociťuji takovou pohodu, jako při čtení klasické knihy. Jsem si vědom toho, že je to můj subjektivní problém a přístup - jsem ale nucen konstatovat, že mi čtení čtečky připadá jako lízání čokolády přes sklo a dokud k tomu nebudu vnějšími vlivy donucen, každopádně se tomu vyhnu (zdaleka a obloukem).

black.susi
black.susi 30.11.2012 v 09:23

Taky mám ráda tištěné knihy, jejich vůni a to všechno kolem, ale doma mít svoje knihy nemůžu, mám jich jenom pár a už je není kam dávat, rodiče se vždycky rozčilujou, když si donesu další, nehledě na to, že nemám ani tolik peněz, abych si knížky kupovala. Chodit pořád do knihovny už mě taky moc nebaví, pokaždé hodinu rozmýšlet nad katalogem, co jsem si vlastně chtěla půjčit a dohledávat, jestli to je v dané pobočce, kam se zrovna chystám a potom hlídat, kdy to musím vrátit. Nebo knížky do školy, ty se občas horkotěžko shání v tištěné podobě a z počítače číst nemůžu, takže čtečka mi výrazně usnadní život, proto jsem si ji už objednala. Dneska mi má přijít a jsem natěšená jak veverka na oříšek.

Gnomo
Gnomo 30.11.2012 v 09:51

LCD či TFT versus e-ink, neboli elektronický inkoust. Nejjednodušeji řečeno, je to o "vyzařování" displeje. Inkoustový displej nezáří, minimalizuje tedy únavu očí. Je dobře čitelný na slunci a není zde problém s úhlem pohledu při čtení.
Link níže jednoduše osvětluje danou problematiku:
https://cs.publero.com/blog/z-historie-elektronickeho-cteni-ruzne-typy-displeju
Přesto i já raději papír, i když situace je taková, že jsem "nucen" čist tak nějak na střídačku (čtu např.i z mobilu. Ten je však s LCD).

kní
kní 30.11.2012 v 11:44

S výrokem, že jediné, o co jde, je obsah, nesouhlasím. Ani ke knihám nečichám, popravdě, nemám vůni knih, obzvláště starých, ráda. Ale – líbí se mi jako výtvarné objekty. Mám ráda barvy a řešení obalů, zajímá mě, jak vypadají desky pod přebalem. Líbí se mi pestrost velikostí a tlouštěk, různý poměr rozměrů, i když to pak komplikuje ukládání do knihovny. Ilustrace, fotky! Ty jsou sice ve čtečkách možné taky (jsou? já vlastně nevím, ale proč by nebyly), ale jen v jedné – dosti malé – velikosti. Z nejen těchto důvodů jsem pro klasiku.
Ale e-book si koupím taky. Protože např. – jestli se nepletu – se dá číst i když jedete narvaným setmělým autobusem, stojíte a za jednu ruku visíte na držadle – tou druhou vytáhnete z kapsy e-knihu a čtete. Můžete si zvětšit písmo! Snadno se jednoručně listuje – a nevrážíte přitom loktem do okolostojících/sedících. A pak taky – některé knihy si chci přečíst, ale tuším, že je nebudu chtít číst znova – nejsou sice taky zadarmo, ale po přečtení se mi pak nikde nebudou válet. A kdyby mě kniha zaujala víc, než jsem čekala, tak si ji pak koupím tištěnou.



Vložit příspěvek