Tištěné knihy vs. E-knihy

DISKUZE » O knihách


lukazsss
lukazsss 14.08.2012 v 09:44

Rozhodně kniha tištěná :) nemůže se mi vybít, je sice větší apod. ale miluju ten pach papíru (nejvíce starého) při čtení :)

tobal
tobal 14.08.2012 v 09:47

Za život jsem knih přečetl celkem hodně. Od té doby, co mám čtečku (cca rok) jsem přečetl asi 40 elektronických a jednu jedinou tištěnou knihu. Zkušenost? Pokud je kniha dobrá, nezáleží na formátu (pokud se z něj samozřejmě čte pohodlně, což u čtečky platí dvojnásob). Papírové knihy jsem od té doby koupil jen pokud se mi na čtečce opravdu líbily a vyvolaly pocit, že "tuhle prostě musím mít doma" :-)

RingoRamone
RingoRamone 14.08.2012 v 09:48

samože ebook, doma nemam moc casu na cteni tak ctu kde se da. tistene knihy si kupuji uz jen proto, abych podporil nakladatele.nebyt tistenych nemame ebuky ze? :) napr.nedovedu si predstavit, ze bych s sebou tahal pisne ledu a ohne vsude kam jdu :-@

Lamanai
Lamanai 14.08.2012 v 09:50

Je jasné, že je otázku třeba postavit jasně, ale stejně - obecně je ta diskuze (nejen tady, ale všude) zbytečně vyhraněná. Obojí má své výhody. A obojí mám moc rád. "Disponentem čtečky" ;-) jsem přibližně od loňského února a pozoruji zajímavou věc - zvýšilo se mé tempo čtení a počet přečtených knih. Jsem knihomil, leč šnekočteč, takže je rozdíl dost markantní. Jsem si především jist, že bych hodně váhal, jestli se pustit do všech těch čtyřset až tisícistránkových bichlí, kterých jsem za ten rok a půl zhltal požehnaně. Zvykl jsem si otáčet stránky jednou rukou a mít i cizojazyčnou literaturu před sebou za pár minut (a spousta knížek u nás jednoduše nevychází). Hloupá mi přijdou omezení při kupování ze zahraničních online obchodů - některé tituly nejdou kvůli nevyřešeným autorským právům mimo zemi vydání koupit! To je zrůdnost (chápu asi ten důvod, ale papírovou knížku si jednoduše taky přivezete z dovolené). Co se týká papírových knížek, mám jich plný byt a asi bych bez nich nedokázal dýchat. A to i přesto, že po nich z praktických důvodů sahám méně než k elektronickým titulům. I do knihovny stále chodím, také ale ne tak často. A do antíku i knihkupectví též, to je radost, skoro úchylka. Navíc - do vany si čtečku nevezmu a když prší, blbě se čte za chůze :-)

Augi
Augi 14.08.2012 v 09:54

Pro mě jsou nejlepší tištěné. Mám rád jejich vůni, když se jich dotýkám a obracím stránky, ale výhoda e-knihy je ta, že pokud není dostupná tištěná kniha, tak si ji můžu přečíst ve čtečce...A pokud někam jedu a kniha je hodně těžká, tak mi to vůbec nevadí.

Leprikon
Leprikon 14.08.2012 v 09:57

Za mne jsem pro papírové knihy i e-knihy. I když momentálně převažuje čtečka. Není to tak dlouho, co jsem si říkala, že čtečku ne. A ejhle, nějakou dobu ji již vlastním, a nedám na ní dopustit. Ráda si přečtu i klasickou papírovou a jsou knihy, které si koupím, protože je chci mít doma ve své knihovně. Čtečka má své nepopiratelné výhody. Knihy jsou levnější (samozřejmě i zadarmo, že) a nezaberou vám žádné místo. A většina knih jsou takové, které si přečtu jednou, a víc se k nim vracet nepotřebuji. Jistě, mohu si zajít do knihovny, a také tam chodím. Ale zpravidla knihu, kterou chci, nemají. Se čtečkou je to hned jednodušší. A navíc díky čtečce čtu mnohem mnohem více. A to nemluvím o tom, že je lehounká, a mám v ní knih, kolik chci.


Striberka
Striberka 14.08.2012 v 10:00

V mém případě jedině tištěná. Bolí mě oči a nejsem schopná se pořádně soustředit, když mám číst několik stránek na kompu :-) Dělám s ním denně...

Calzedonka
Calzedonka 14.08.2012 v 10:41

Čtečku nevlastním, ale plánuji to. Tištěné knihy mám moc ráda, to listování v nich, používání záložky (sama si je i vyrábím), autor vám těžko podepíše knihu ve čtečce a hlavně jsem si našla oblibu v okukování své vlastní knihovny :-D Přesto se těším až budu vlastnit i čtečku, protože pro mne to jsou úžasné výhody. Je velký rozdíl cestovat do školy s taškou plnou učebnic anebo jenom s jednou čtečkou ;) Označování/zvýrazňování textu, jak už tu někdo zmiňoval a také se mi líbí překládání slovíček, pokud čtenář čte v cizím jazyce.

Takže podporuji obojí a vzhledem k tomu, kolik lidí je proti e-knihám, nevěřím, že by vymizely ty tištěné (už jen z tohohle důvodu).

Neo1tex
Neo1tex 14.08.2012 v 10:47

To Striberka: jen bych rád poznamenal, že "čtení na kompu" a čtení na čtečce nemá vůbec nic společného

trynitrix
trynitrix 14.08.2012 v 10:53

Taky čtečku nevlastním i když jsem o ní hodně uvažovala ale jsem ráda že jsem si ji nepořídila prostě tištěná kniha je kniha, ten vzhled obálka jen jí držíte v rukou,sledovat jak při čtení ubývají stránky, cítit její vůni a nemluvně o starších knihách mají svoji historii ... hodně dlouho bych mohla polemizovat ohledně knih.

Vikiki22
Vikiki22 14.08.2012 v 10:59

Ja osobne nemám nič proti e-knihám, ale zostávam skalopevne pri klasických knihách. Jednak už len pre ten pocit, že mám v ruke knihu z papiera. Nedám to za nič.

paulhunter
paulhunter 14.08.2012 v 11:10

Obecně radší papírovou, ale beru v potaz výhody i nevýhody obou knih. Doma jedině papírovou knihu, na cestování pak čtečku, nad kterou už delší dobu uvažuju, protože šetření místa je někdy k nezaplacení. Myslím, že hodně odpůrců čteček má mylnou představu o povaze jejího displeje, který srovnávají s displejem PC. Díky současné technologii e-ink je čtení stejně pohodlné jako na papíře. Když jsem viděl na Kindle čtečce text, nemohl jsem tomu nejdříve uvěřit, jak moc srovnatelné je to s papírem.

glombas
glombas 14.08.2012 v 11:16

Jasně tištěná. Vůně stránek a moct si hezky listovat je k nezaplacení =p. A hezky mi vyplňují knihovničku.

moriarty
moriarty 14.08.2012 v 12:05

Já celej den pracuju u počítače a i když jsem už pár knih na mobilu přečetl a i o elektronické čtečce přemýšlel, tak stejně zůstanu u papíru. Ta nová voňavá kniha a nebo ohmataná kniha z antikvariátu má něco do sebe. A navíc si člověk může dělat v knihovně sbírku knih a půjčovat je po přátelích.

dalfy
dalfy 14.08.2012 v 15:46

Tak já asi jako většinový názor - prostě kniha je kniha - voní, ten pocit kdy čtu a ubýhají stránky.. ale jsem od vánoc majitelkou čtečky Kindle a i přesto, že knihy jsou pro mě poklad a potřebuju je vlastnit. Tak jsou knihy, které si třeba přečtu ale nemusím je mít.
Je praktické na cestování. Ale určitě knihy, které mám ráda, chci mít fyzicky ve svém rozrůstajícím se pokladu :)
Teď čtu Zločin a trest a jak jsem ráda za čtečku

Text příspěvku byl upraven 14.08.12 v 15:48

AnnaCZ
AnnaCZ 14.08.2012 v 20:30

Z e-čtečky OČI NEBOLÍ !!!!!!! Kdo tvrdí, že ano, nikdy ji nečetl! Čtečka nesvítí, není to monitor jak u počítače nebo mobilu!!!

Co mám čtečku, tak jsem vášnivým čtenářem! :-) MILUJU JI! :-) Je naprosto úžasná, knížky jsou levnější (či úplně zadarmo). Je tenká, lehoučká a všude ji nosím s sebou. Vejde se tam hodně knížek, neobrací se mi listy ve větru, líp se mi drží a prostě bych ji doporučila všem :-)

Jediná nevýhoda je, když se chci jen na něco mrknout z minulé kapitoly, déle to trvá než to nalistuji (proto to nedělám :-) ). Tištěné knížky mají něco do sebe, ale každopádně si myslím, že by ji měl každý alespoň VYZKOUŠET, než elektronické knížky (čtečky) zavrhne. A pak zjistí, jak JE TO ÚŽASNÝ ;-)

Alix
Alix 14.08.2012 v 21:47

Zkoušela jsem čtečku a není to ono. Možná jednou přijde čas, že se klasické knihy číst nebudou a já se toho děsím, protože já se svých knih vzdát nehodlám.

eraserhead
eraserhead 14.08.2012 v 23:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Vlocka
Vlocka 15.08.2012 v 14:24

Já jsem jednoznačně pro tištěnou knihu. Všechno se tu už psalo, prostě to má svou atmosféru, je ta kniha "hmatatelná". Co jsem tu ještě nečetla (nebo možná přehlídla) - mám ráda, že pokaždé mám v ruce jinou knihu. Jinak vypadá, jinak se čte, jiné písmo, všechno. Na tabletu nebo čtečce by to prostě nebylo ono, furt to samé dokola, kromě jinak poskládaných písmenek. Vždycky si brát do ruky to samé - to není nic pro mě. Jediné co bych brala jako plus na e-knihách je cena. To že se knihy s sebou musí "tahat"? To mi vůbec nevadí, dvě tři knihy neváží deset kilo. Prostě kniha je kniha.

Smolda
Smolda 15.08.2012 v 16:05

Já mam svůj Kindl něco přes rok a na e-booky jsem si zvykl. Já se do děje většinou tak zanořím, že je mi jedno jestli je to kniha nebo čtečka.Ušetřím místo a čas se sháněním knihy v knihovnách atd...

Romaine
Romaine 25.08.2012 v 15:13

Čtečku jsem nikdy nezkoušela. E-kniha na notebooku je na přečtení pár stran - v nouzi. Preferuji stále tištěné knihy. Jak už tu bylo psané - vůně nové knihy nebo to jak ubývají stránky a mění knihu (zpočátku jsou všechny na pravé straně a postupně se přelívají na druhou), jak je každá kniha jiná, jinak se drží,... Nyní mám knížky v různých poličkách, přeskládávám je,...a těším se až budu někdy ve svém a budu mít vlastní úžasnou knihovnu, na kterou teď není místo. Možná jednou pořídím i čtečku, pokud to bude nějak výhodné, ale knihy tištěné budou vždy součástí mého života. Pokud něco budu číst v e-knize, tak spíš to, co jsem si už přečetla. Nedovedu si představit, že bych si knihu přečetla ve čtečce, pak si ji pořídila tištěnou do sbírky a ta by tam byla jako nová bez toho, že jsem ji četla, že na ní budou známky toho jak jsem ji všude brala s sebou a držela, otáčela všechny strany,... Tahám s sebou i větší knihy o 500-600 stranách. Mě to za to stojí, protože proč při cestě v MHD tupě koukat z okna, kde vše znám, když můžu se vydat do říše fantazie ;-)

HTO
HTO 25.08.2012 v 16:51

V e-knize taky nenajdete rybí kostru, což se vám v tištěné knize může stát.

paulhunter
paulhunter 25.08.2012 v 17:55

Teď zase plus pro e-knihu. Málo se zmiňuje právě výhoda "anonymního titulu". Někdy prostě čtenář nechce, aby okolí vidělo, jakou knihu čte. V některých případech i kvůli příšerné obálce (za zmínku stojí například obálka prvního vydání Růže pro Algernon - vlastní zkušenost).

HTO
HTO 25.08.2012 v 18:18

No, copak o to, to si můžu zabalit do papíru a napsat na něj „Francouzská cvičebnice“. Jeden můj pan profesor, spatřiv lepou děvu na obálce knihy, kterou jsem si četl pod lavicí, mi knihu nejen nezabavil, ale naopak vyjádřil přání si ji půjčit. Jéje, to je jako Cesta do hlubin študákovy duše.

Napadlo mě ale díky tobě, paulhuntere, něco jiného, co mi vyprávěl přítel Angličan: je to už nějaký čas, co začal některé knihy číst vzhůru nohama, protože se tímto způsobem lépe soustředí na to CO čte (díky faktu, že čte pomaleji). Prostě pracuje na svém mozku. Řekl mi, že Češi – které zná jako stydlivý a tolerantní národ – mají neovladatelnou potřebu mu beze slova knihu vzít z rukou a otočit ji „správným směrem“! Jen cestou tramvají ke mně se mu to stalo dvakrát za půlhodinu. Za celou dobu, kdy se mu toto děje, se jen dva lidé obtěžovali se ho zeptat, zda ví, že má knihu obráceně. Ostatní mu ji prostě vezmou a otočí. Divný, ne?

Captain
Captain 25.08.2012 v 19:21

Třeba vidí, že není Čech a chtějí mu pomoct a přitom neumí anglicky. :)

Text příspěvku byl upraven 25.08.12 v 19:22



Vložit příspěvek