333 & Čtení se strýčkem Míšou na Radio1

DISKUZE » Volná diskuze


Koka
Koka 31.07.2013 v 19:58

Děkuji za správnou odpověď, kterou si ještě dovolím rozšířit:
V knihovničkách našich domovů i v DK lze tuto kinhu najít pod třemi různými názvy: slovensky vyšla pod názvem "Bol som dlho preč" a "Prelet nad kukučím hniezdom", česky vyšla pod názvem "Vyhoďme ho z kola ven".
A aby to bylo dokonalé, tak český název Formanova filmu zní Přelet nad kukaččím hnízdem".
(a ta moje konverzace s nigthlybirdem - to byly nápovědy :-)

Dell, prosím, další kousek.

Dell
Dell 31.07.2013 v 20:13

Zatím bez komentáře, myslím, že to bude opět snadné:

Agnes říká: „Možná že smrt musí být. Ale copak se to nedalo vymyslit nějak jinak? Copak je nutné, aby po člověku zůstalo tělo, které se musí zahrabat do země nebo hodit do ohně? Vždyť to všechno je hrůza!“
„To se všude ví, že Země je hrůza,“ říká host.
„A ještě něco,“ říká Agnes. „Vám se ta otázka bude zdát hloupá. Ti, co žijí tam u vás, mají tvář?“
„Nemají. Tvář neexistuje než zde, u vás.“
„A ti, co tam žijí, čím se tedy od sebe liší?“
„Všichni jsou tam svým vlastním dílem. Každý, abych tak řekl, sám sebe vymyslí. Ale o tom se těžko mluví. To nemůžete pochopit. Jednou to pochopíte. Přišel jsem totiž proto, abych vám řekl, že v příštím životě se už na zem nevrátíte.“

nightlybird
nightlybird 31.07.2013 v 20:24

Pěkný úryvek, zajímalo by mne jak by zněl ve francouzštině. Autor určitě patří k immortellé (francouzština se mi jeví být obzvlášť melodickou, ikdyž z ní znám jen pár nespisovných výrazů).

Dell
Dell 31.07.2013 v 20:52

Tak jestli ani tato Nightlybirdova už ani ne nápověda, ale jen velmi chabě zašifrovaná odpověď nestačila, přidám, že jsem opět zůstala tak trochu u nás, i když tentokrát jen jednou nohou.
To se týká hlavně autora, děje tolik ne, ten se odehrává povětšinou v končinách naznačených výše.

Text příspěvku byl upraven 31.07.13 v 20:55

Koka
Koka 31.07.2013 v 21:08

Všechny nápovědy vedou ne do Říma, ale ke Kunderově Nesmrtelnosti. Nemohu ale uvěřit, že by to byl úryvek právě z tohoto románu. Je to ono?

Text příspěvku byl upraven 31.07.13 v 21:16

Dell
Dell 31.07.2013 v 21:17

Jo, je to Nesmrtelnost.
Tahle kniha obsahuje spoustu skvělého, vlastně je celá skvělá. Váhala jsem, co vybrat, nakonec jsem se ale okruhem vrátila téměř na začátek a vybrala kousek, který mám moc ráda, hlavně to, jak pokračuje. Ale to už by na ukázku do téhle diskuze bylo moc dlouhé, tak aspoň doporučuji k přečtení.
A samozřejmě předávám kolík.


Koka
Koka 31.07.2013 v 21:21

Ověřila jsem si - knihu mám v knihovničce a četla jsem ji. Zvláštní, že nic z ní ve mě nezůstalo a nebýt nápověd, tak se nechytnu. Zkusím to tedy napodruhé, to už jí budu číst s vědomím těchto příznivých doporučení.

Další kolík za chvíli.

Koka
Koka 31.07.2013 v 21:47

Tak něco na dobrou noc, usínat se má v pohodě :-) :

Ten chce zimu, ten chce teplo, / ten zas časy jiné, / jeden chce mít žito drahé / a druhý laciné.
Že jsem stvořil staré baby, / to mne nejvíc mrzí, / nepřestanou-li mě soužit, / zahladím je brzy.
Hrom ať do nich! abych neklel, / zdržet se nemohu, / když jim koza málo dojí, / běží k pánu bohu. /
Sám se nechce žádný starat, / za všechno se modlí, / jakoby měl každý boha / jen pro své pohodlí.
Tomu sušit, tomu močit, / tomu pole hnojit; / dřív si, prase / zdraví zkazil, / potom ho mám zhojit!

RADOST
RADOST 31.07.2013 v 21:52

snad je to Karel Havlíček Borovský : Křest svatého Vladimíra

Dell
Dell 31.07.2013 v 21:56

Tak to je můj znejmilejších Havlíček a jeho Křest sv. Vladimíra.
Mělo to být na dobrou noc, ale nemohla jsem odolat. :-)

Koka
Koka 31.07.2013 v 21:56

Bingo! Dnes to ale jede! Tak další, prosím.

Dodatečně:
Je skvělé, jak se to rozjelo. RADOST byla o dvě minuty v cíli dřív, ale na Dell jistě zanedlouho také přijde, jak to tak pozoruji. :-)

Text příspěvku byl upraven 31.07.13 v 21:59

Dell
Dell 31.07.2013 v 21:58

Radost určitě promine, nevšimla jsem si. :-)
Aspoň ale nebudu muset lovit ukázku, dnes mi už nějak docházejí síly.
A raději si něco hezkého přečtu. :-)

RADOST
RADOST 31.07.2013 v 22:01

Tak něco lehoučkého na dobrou noc:
Hrál si s nimi a oni mu sjížděli k rukám jak jeho děti, v tom svitu měsíce zlatí a stříbrní, zářili jako svatí, nikdy později jsem podobné kapry neviděl. Převaloval je na rukou, zdvíhal je a pouštěl a přitom si něco broukal.

Text příspěvku byl upraven 31.07.13 v 22:03

RADOST
RADOST 31.07.2013 v 22:03

Dell to rychle uhodne a může pokračovat! Teprve potom šup do pelíšku ke čtení.

HTO
HTO 31.07.2013 v 22:04

Ota Pavel. Smrt krásných srnců / Jak jsem chytal ryby (my to máme jako jeden svazek).

HTO
HTO 31.07.2013 v 22:11

A vložil jsem vám pro radost a poučení autora a knihu: http://www.databazeknih.cz/knihy/dejiny-textu-krest-sv-vladimira-171070

RADOST
RADOST 31.07.2013 v 22:12

HTO správně! Já to mám zase jako knihu Zlatí úhoři.
Tak dej něco na dobrou noc, prosím.

HTO
HTO 31.07.2013 v 22:33

Z jedné z mých nejoblíbenějších:

„Někdo by měl napsat zasvěcený rozklad omravním, fyzickém a estetickém vlivu fordky model T na americký lid. Celé dvě generace Američanů znají lépe spirálová pera fordky model T než klitoris, planetární systém ozubených koleček než hvězdy sluneční soustavy. Model T vlastně narušil pojem soukromého vlastnictví. Kleště přestaly být soukromým majetkem a hustilka patřila tomu, kdo ji měl v ruce poslední. Většina miminek tohoto období byla počata ve fordce model T a byla i robata, která v ní spatřila světlo světa. Teorie anglosaského domova doznala změn tak pronikavých, že se z nich už nikdy úplně nevzpamatovala.

Vůz vytrvale stoupal do carmelského kopce, minul silnici na Jánském vršku a právě se chystal zdolat poslední a nejpříkřejší úsek, když motoru došel dech, zajíkl se a zalkl.“

Koka
Koka 31.07.2013 v 23:13

Nikdo nic? Šli už spát?
Tak to si bude Na Steinbekově Plechárně, tipuji.

HTO
HTO 31.07.2013 v 23:16

Výborně!

knedlik
knedlik 31.07.2013 v 23:19

Tipovala jsem Steinbecka, ale byla jsem líná hledat :-)) respektive - moc jsem nevěděla jak a kde začít, nečetla jsem

Text příspěvku byl upraven 31.07.13 v 23:20

HTO
HTO 31.07.2013 v 23:22

knedlik: Až budete mít chvíli, jistě si knížku Na Plechárně přečtěte! Doktor, její hlavní postava, je jednou z nejúžasnějších, které jsem na stránkách knih potkal, a ta kniha je prostě kouzelná. Oba české překlady jsou výborné, ale v Hilského je navíc slovo „pejsek“ (vyšlo v jednom svazku s Plání Tortillou, taktéž úžasnou). Ale hlubokosklon za uhádnutí autora.

Text příspěvku byl upraven 31.07.13 v 23:23

Koka
Koka 31.07.2013 v 23:24

Knedlik-u, přečti si to. Ne nadarmo HTO tak pro tuto knížečku tak horuje.

knedlik
knedlik 31.07.2013 v 23:27

Jojo, mám v plánu, stejně jako většinu jeho současníků, na které zatím nebyl moc čas *hluboce se stydí*. Teď třeba čtu svého vůbec prvního Remarqua, konečně :-) Každopádně děkuji za doporučení, upřednostním ho ve výběru.

HTO
HTO 31.07.2013 v 23:31

Je to tak nádherná knížka, že jsem ji dokonce loni během jednoho odpoledne přečetl pětkrát: 2x Hilského překlad, jednou překlad Zd. Wattersonové, slovenský překlad a originál. Ale miluju ji už přes dvacet let.



Vložit příspěvek