Čtení na pokračování 2 (neboli level 1)

DISKUZE » Volná diskuze


Koka
Koka 02.08.2013 v 11:24

No, nevím. Zní to jak Vrchlického Rytíř Smil převyprávěný do verze mládeži přístupné. Ale to asi nebude ono, že? Takže nějaká renesance - asi tě inspiroval ten můj "bard". Nebo že by Villon?

Text příspěvku byl upraven 02.08.13 v 11:26

RADOST
RADOST 02.08.2013 v 11:39

Zapomeň na Evropu, jdi do Asie.

Koka
Koka 02.08.2013 v 11:43

Došla jsem jenom k Rabíndranáthovi Thákurovi, dál na Východ už nejedu!

Thanyss
Thanyss 02.08.2013 v 11:49

A já končím v Indii u Osha, to je tak jediný, co mi něco říká, potom už jen pusto a prázdno :)

Koka
Koka 02.08.2013 v 11:52

Východněji je už jenom Li Po, a ten je pro mne vzdálenější než Limpopo :-)

RADOST
RADOST 02.08.2013 v 11:54

Thanys, Indie je správně, jen asi o 1400 let dříve než žil Osho.


Thanyss
Thanyss 02.08.2013 v 12:12

Pak už si jen vybavuji ze školy Rámajánu a Mahabharátu či jak se to píše, ale to nebude ono :D

nightlybird
nightlybird 02.08.2013 v 12:15

Zpěv vznešeného známý spíš jako Bhagavadgíta - měl jsem sice naléhavé nutkání vás napínat, ale usoudil jsem, že to není běžná kniha na běžné čtení. Autor - jako u jiných spisů náboženské povahy není znám, moje vydání z r.1945 je v překladu pana Janíčka.

RADOST
RADOST 02.08.2013 v 12:17

Nevím, kdy jsi chodila do školy. Za mých časů byla rozkoš, natož sex, velké tabu, tedy i ve školní výuce. . Vydání z roku 1969 byla jedna z prvních knih, kterou jsme si s manželem koupili do společné knihovny, abychom se poučili i zabavili :).

Koka
Koka 02.08.2013 v 12:21

Teda, ta dnešní výuka literatury je fakt vydatná! Už jsem si začínala číst Upanišady; co já sa tady všechno dozvím ?! :-)
Nighlybirde, prosím, jako kompenzaci, něco snadného ( i když Ferda už byl, ale Malý Bobeš ještě ne, tak třeba ...)

Thanyss
Thanyss 02.08.2013 v 12:22

Tak zase tak moc dlouho ze školy nejsem :) A jak tak koukám, tak jestli je to Zpěv vznešeného, jak praví tady nightlybird, tak koukám, že je to snad součástí Mahabharáty.

Text příspěvku byl upraven 02.08.13 v 12:25

RADOST
RADOST 02.08.2013 v 12:25

No ale ani nightlybird se netrefil. Není to náboženská kniha, i když autorem je mnich. Je to poučná kniha o milování, o rozkoši. Víc se už napovědět nedá.

Text příspěvku byl upraven 02.08.13 v 12:26

Thanyss
Thanyss 02.08.2013 v 12:26

Kámásútra :D

RADOST
RADOST 02.08.2013 v 12:29

Thanyss, předávám štafetu.
Pro upřesnění : Vátsjájana Mnich - Kámasútra aneb poučení o rozkoši. Udivuje mě, že na DK se nikdo k přečtení této knihy nehlásí (ani já). Přitom právě u nás to bylo v určité době dílo vyhledávané.

Thanyss
Thanyss 02.08.2013 v 12:33

Já jsem ji tedy nečetla, ale na střední nám o ní češtinářka povídala :) Napadla mě už spolu s Rámajánou, ale přiznám se, že jsem ji jako možnost zavrhla.
Každopádně RADOST nás určitě všechny svým výběrem překvapila. A já jdu dolovat nějaký úryvek, i když jistě nebude tak originální.

Koka
Koka 02.08.2013 v 12:36

K té knize se ani v DK nikdo moc nehlásí, protože to svého času byla nejkradenější kniha z knihoven. Co kdyby ty knihovny teď začaly vymáhat penále? Také jsem o ní přišla a bezpečně si jí "půjčili" stěhováci.
Radosti, tos nás ale nachytala! Dávám hodně palců :-)

nightlybird
nightlybird 02.08.2013 v 12:36

není divu, že jsem se seknul - v mém věku už čte člověk spíš Bhagavdgítu než Kamasutru (i když tu mám taky).

RADOST
RADOST 02.08.2013 v 12:44

Nightlybird, možná jsem starší než ty, ale vždyť přece i vzpomínat je krásné. Vybavily se mi ty krásné chvíle společného čtení (nejenom čtení). Co na tom, že knížka mi zůstala, ale manžel ne?

nightlybird
nightlybird 02.08.2013 v 12:50

Možná jsi starší, já mám ale větší fousy. A vzpomínky jsou známkou (zpravidla naplno prožitého života). Do okamžiku, kdy dorazí skleroza.

Text příspěvku byl upraven 02.08.13 v 12:51

Thanyss
Thanyss 02.08.2013 v 13:00

A pokračujeme v krasojízdě!

"Tak přísahej při Bohu, v něhož věříš, že mě namaluješ."
"Přísahám."
"A že až namaluješ mne, budeš malovat dál."
"Nevím, jestli tohle můžu slíbit."
"Můžeš. A řeknu ti ještě víc: děkuji ti, že jsi dal mému životu smysl. Přišla jsem na svět, abych prošla vším, čím jsem prošla, abych se pokusila o sebevraždu, zničila si srdce, setkala se s tebou, vystoupila k tomuhle hradu a přiměla tě, aby sis vtiskl do duše moji tvář. To je jediný důvod, proč jsem přišla na svět; abych tě vrátila na cestu, z níž jsi sešel. Nedopusť, abych měla pocit, že můj život byl zbytečný."
"Možná je příliš brzo nebo příliš pozdě, ale stejně jako ty mně, i já chci říct tobě: miluji tě. Nemusíš tomu věřit, možná je to hloupost, můj výmysl."
******* ho objala a prosila Boha, v nějž nevěřila, aby si ji v té chvíli vzal.
Zavřela oči a cítila, že on učinil totéž. A usnula hlubokým spánkem beze snů. Smrt byla sladká, voněla po vínu a hladila ji po vlasech.

nightlybird
nightlybird 02.08.2013 v 13:51

Tak tady se nechytám, Podle stylu a líbivých slůvek soudím, že jde o autora, od kterého jsem přečetl jednu knihu a ta mi bohatě stačila. Je to takový brazilský Viewegh.Mohl bych zkusit hádat - ale autor by měl učinit totéž, co hrdinka v poslední větě ukázky.

Thanyss
Thanyss 02.08.2013 v 13:56

Já jsem taky četla jen jedinou knihu od tohoto autora, ale zase extrémně špatná mi nepřišla. Možná si časem přečtu ještě něco a uvidím, jestli změním názor. :)

nightlybird
nightlybird 02.08.2013 v 13:59

Kolik lidí, tolik chutí.

RADOST
RADOST 02.08.2013 v 14:06

Brazilský Viewegh? Napadl mě jeden nedávno módní spisovatel z těch končin. Četla jsem od něho jen jednu knihu, nenadchla, dostala ***, ale přece jen se domnívám, že je lepší než náš Michal.

Thanyss
Thanyss 02.08.2013 v 14:09

Osobně Viewegha nemůžu ani cítit, proto mi ten příměr taky úplně neštimuje. Netvrdím, že je to kdovíjaká třída, ale podle mě je tento autor přeci jen lepší.
A teď jen doufám, že mě nightlybird neodsoudí do horoucích literárních pekel :)



Vložit příspěvek