Čtení na pokračování 2 (neboli level 1)

DISKUZE » Volná diskuze


HTO
HTO 16.08.2013 v 03:03

Já z té knihy četl jedinou větu, kterou miluje Alix, ale uhodl jsem kupodivu.

OK, větu, kterou jsem zrovna četl:

„Vzdělání se stalo ideologií sekulárních společností, které se nemohou opřít ani o náboženskou transcedenci, ani o revoluční imanenci.“

Knihu četlo 38 lidí a je o vzdělání.

tamila
tamila 16.08.2013 v 09:50

Paul Liessmann - Teorie nevzdělanosti

HTO
HTO 16.08.2013 v 17:14

VÝBORNĚ! Račte pokračovat.

tamila
tamila 16.08.2013 v 22:28

Také Kristina se lecčemu musela přiučit. Jak ustlat bez postelí, jak vyprat bez mýdla, jak uskladnit jídlo bez sklepa. A velké starosti měla se šatstvem, musela je dát do pořádku. Cestou pořádně utrpělo....Nejvíc ji mrzela jejich svatební přikrývka, kterou v podpalubí tak zamazali, že ji snad už nikdy do čista nevypere.

Ukázka je z knihy, kterou jsem objevila asi před 20ti lety a patří k mým nejmilejším. Byla i zfilmována

nightlybird
nightlybird 16.08.2013 v 22:37

Nejsi jediná, komu se kniha líbila :
Moberg - Přistěhovalci, str.543 mého dvoudílného vydání tetralogie Vystěhovalci

tamila
tamila 17.08.2013 v 06:50

Správně :-) máme asi stejný výtisk, já z roku 1976.. :-)


nightlybird
nightlybird 17.08.2013 v 10:59

Takže vkládám:
Celý můj předchozí život zmizel jako sen; stal se tmavým prahem lůna, na něž dítě zapomene, jakmile nadechne a spatří den. Ptal jsem se svého srdce: „Proč jsem sem přišel? Abych pobil její lid, a střísněn jeho krví, ji uchvátil jako obyčejnou válečnou kořist? Pelagiá s holubicemi na mě seslala šílenství; tato tvář mi však vrátila duši. Pošlu své lidi domů, jejich druha nikdy nepomstím. Jestli se mnou z lásky dva nebo tři zůstanou, nechť zůstanou. Když ne, taky dobře. Tady v těchto horách, odkázán na svůj oštěp, se budu živit lovem; a jednou, až pojede sama, mě potká. Pak ke mně přijde, protože tomu chce nějaký bůh. Vždyť jsem zachvácen nebeským ohněm jako les, jak bych mohl být tak postižen, kdyby to nebylo vůlí boha?"
Jde o knihu další z mých oblíbených autorek, která se zaměřuje především na období antiky.
Ještě prozradím, že její jméno vyvolává asociaci se značkou automobilu. Já jdu holit tchána, je o pár let starší, táhne mu na stovku a už se sám neoholí a k holiči nedojde a vy zatím hádejte.

elfos
elfos 17.08.2013 v 11:39

Myslím si, že jde o autorku Mary Challans Renaultovou. S knihou to bude horší, mám dva tipy.. Napíšu jeden z nich, a uvidí se, který to je a jestli vůbec. Takže.... Býk přichází z moře?

nightlybird
nightlybird 17.08.2013 v 11:45

Musíš zkusit ten druhý, býk se utopil, než stačil vylézt.

elfos
elfos 17.08.2013 v 11:51

Oheň z nebes se nabízí zmínkou v ukázce..

nightlybird
nightlybird 17.08.2013 v 11:55

Ani s Alexandrem jsi neměla štěstí, musíš to zkusit do třetice.

elfos
elfos 17.08.2013 v 11:56

Král musí zemřít?

nightlybird
nightlybird 17.08.2013 v 12:00

Tak vidíš, že to jde - vyber něco hezkého a já jdu rychle vařit oběd, našemu dědovi už začíná kručet v břiše.

elfos
elfos 17.08.2013 v 12:20

No to bylo! :-) Až ten třetí, který jsem původně zavrhla a ponechala si jen ty první dva. Moje instinkty spějí.

Tolik můj proslov, ukázka je až toto:

*
V kamenné klenbě kapituly spolu brebentilo a chichotalo se mnoho malých hlaviček s neobvyklými čepičkami. Byly tu nádherné skulptury stovky anglických stromů a keřů: hlohu, dubu, trnky, pelyňku, třešně i posedu. Pan S. našel dva kamenné draky ne delší než jeho předloktí, kteří se honili nad, pod a mezi kamennými hlohovými větvemi, kamenným hlohovým listím, kamennými hlohovými kořeny a kamennými hlohovými úponky. Podle všeho se pohybovali stejně lehce jako kterékoli jiné zvíře....

(Jméno je úmyslně zkráceno.)

nightlybird
nightlybird 17.08.2013 v 12:57

Jó, pan Segundus, to je kus. A z knihy jaksi zlehounka "vyčuhuje" kouzlo staré viktoriánské Anglie. Jestli to nebude těmi yorskými kameny.
To si opravdu nikdo z těch takřka 150 ČDK na ně nevzpomene?

Text příspěvku byl upraven 17.08.13 v 12:59

elfos
elfos 17.08.2013 v 14:08

To tedy je (kus). :-) Pana Segunda ono dobrodružství notně znavilo. Druzí pánové byli však mnohem vyděšenější než on; on viděl magii a připadla mu úžasnější než cokoli, co si kdy představoval - a když teď bylo po všem, ve svém rozrušení si nepřál nic jiného, než aby se mohl vrátit domů a nemusel s nikým mluvit.

siena
siena 17.08.2013 v 14:17

Jonathan Strange & pan Norrell, S. Clarke...po nápovědách, přiznávám...

elfos
elfos 17.08.2013 v 14:21

Ano, je to tak, sieno. :-)
(A od toho nápovědy taky jsou, přeci.)

siena
siena 17.08.2013 v 14:51

A také je velká zábava je číst:)
Zůstala bych ve staré, dobré Anglii...

Hodiny na stáji odbily čtvrt na pět. Pes Baltazar se protáhl a pohlédl na pána. Pýří se již nepohybovalo. Pes položil tlamu na nohu osvětlenou sluncem. Nepohnula se. Pes rychle tlamu odtáhl, vstal, vyskočil starému Jolyonovi do klína, podíval se mu na tvář, zakňučel; seskočil pak, sedl si na zadní a zíral vzhůru. A náhle dlouze zavyl.
Ale pýří bylo klidné jako smrt a jako tvář jeho starého pána.
Léto-léto-léto! Neslyšné kroky po trávě!

siena
siena 17.08.2013 v 16:21

Pokusím se o nápovědu...

Kniha byla převedena 2x, na obrazovky TV. V té mladší BBC verzi je nezapomenutelně ztvárněn hlavní "ďábel" celého rozvětveného klanu...i když jak stárnu, tak jsem na tuto postavu přehodnotila svůj názor a přijde mi z nich jediný, kdo stojí s nohama na zemi a umí se o svou rodinu postarat, i když to ona neumí ocenit...

Text příspěvku byl upraven 17.08.13 v 16:24

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 17.08.2013 v 16:35

John Galsworthy, Sága rodu Forsytů?

siena
siena 17.08.2013 v 16:40

Přesně tak:)
Co to bude dál?

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 17.08.2013 v 16:46

Aby to nebylo moc těžké, prozradím jméno vedlejší postavy:

Milostivá paní, s opravdovou lítostí splňuji smutnou povinnost, totiž abych Vám sdělil zprávu, která Vám způsobí krutý zármutek. Dovolte mi nejdříve, abych Vás vyzval ke zbožné rezignaci, kterou lidé u Vás tak často obdivovali a která jediná nám umožňuje snášet strázně, jimiž se hemží náš bídný život.
Váš pan synovec... Můj Bože, což je opravdu třeba, abych tak zarmoutil ctihodnou dámu? Váš pan synovec měl to neštěstí, že podlehl v souboji, který měl dnes ráno s panem rytířem Dancenym.

(tři tečky jsou opravdu v textu, nejde o vynechání jména)

Viki9
Viki9 17.08.2013 v 17:02

...rytíř Danceny se objevuje v Nebezpečných známostech..znám to ale jen z filmu....knihu napsal Choderlos de Laclos

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 17.08.2013 v 17:59

ano, ano :)



Vložit příspěvek